Wystarczy wiedzieć, co oznaczają symbole pająka czy zaciśniętej pięści. I to, że gra ze znakiem "3” na okładce nie przestraszy żadnego przedszkolaka.
Co to jest PEGI
Wystarczy wiedzieć, co oznaczają symbole pająka czy zaciśniętej pięści. I to, że gra ze znakiem "3” na okładce nie przestraszy żadnego przedszkolaka. Takich symboli jest 10 i wszystkie razem składają się na najbardziej rozpowszechniony i rozpoznawalny europejski system klasyfikacji gier, czyli PEGI.
W Polsce każda gra jest w odpowiedni sposób oznakowana. Kolorowe symbole z cyframi oznaczają dolną granice wieku. 16 – gra dla co najmniej 16-letnich graczy. 7 – dla 7-latków, itd.
Białe symbole na czarnym tle precyzują, jakie treści może zawierać gra. Zaciśnięta pięść to przemoc, komiksowy dymek oznacza wulgarny język. Pająk: strach. Strzykawka: narkotyki. Nie dość, że dowiemy się, od ilu lat jest zalecana pozycja, to jeszcze będziemy wiedzieć, co w niej jest.
Gwiazdy i specjaliści radzą
W Polsce wszyscy dystrybutorzy stosują oznaczenia PEGI. I to na wszystkich grach: czy to na komputery osobiste, czy poszczególne konsole. To nie wszystko, bo SPIDOR (Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego) prowadzi też kampanię społeczną Graj bezpiecznie.
Na zorganizowanych kilka dni temu specjalnych warsztatach pojawiły się też gwiazdy, m.in. Michał Figurski, Anna Nowak-Ibisz i Anna Popek, które opowiedziały o swoich doświadczeniach dotyczących wyboru odpowiedniej rozrywki dla dzieci.
A medioznawca dr Mirosław Filiciak i psycholog Małgorzata Ohme przyjrzeli się mitom na temat elektronicznej rozrywki. Zwrócili uwagę na to, że system PEGI to klasyfikacja gier ze względu na treści w nich zawarte, a nie ze względu na poziom trudności. Znak 3 znajdzie się na przykład na okładce symulatora lotniczego, lecz 3-latek raczej sobie z gra nie poradzi (choć nic go w niej przerazi).
PEGI
Pan European Game Information, PEGI (Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier, OSKG) powstał w 2003 roku i stosowany jest w 32 krajach. W opracowywanie systemu PEGI włączyli się przedstawiciele europejskich instytucji rządowych, eksperci ds. ochrony dzieci, naukowcy i psychologowie. PEGI jest spójnym, rozpoznawalnym, szeroko stosowanym w Europie system znakowania gier. Komisja Europejska uznała PEGI za wzorcowy przykład branżowej samoregulacji.
I choć rating nie jest obowiązkowy, producenci go stosują, ponieważ jest to ważne narzędzie wspomagające wybór właściwej gry wideo.
Więcej informacji na www.pegi.info/pl