Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

19 października 2009 r.
16:37
Edytuj ten wpis

Risen: Inżynier Mamoń z wielkim mieczem

Autor: Zdjęcie autora RAD
0 3 A A

Kiedy twórcy gry próbują po raz kolejny sprzedać to samo, tylko pod inną nazwą, efekt może być tylko jeden: narzekania na lenistwo albo chęć wyciągnięcia kasy. Są jednak wyjątki. Takim jest Risen, czyli Gothic w nowym, lepszym wydaniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Gry z serii Gothic (były już trzy i bodajże dwa dodatki) zawsze cieszyły się w Polsce wielką popularnością. Królowały na listach sprzedaży, a liczba fanowskich stron czy forów biła na głowę inne tytuły. Do dziś nie brakuje ludzi po raz szósty przechodzących Noc Kruka czy "trójkę”. Dlaczego?

Wielki, otwarty świat w którym nie można narzekać na brak zajęć. Nieźle skomponowany system walki wręcz. Od czasu do czasu dobrze pomyślana fabuła, albo po prostu swoboda rozgrywki. Do tego sporo żelastwa i magicznych przedmiotów do odnalezienia i tony stworów do wycięcia.

Niby dokładnie to samo, co w innych grach RPG, ale twórcom z Piranha Bytes udało się wszystko połączyć w odpowiednich proporcjach, a całość doprawić odpowiednio magicznym klimatem. Udało im się to na tyle dobrze, że taka np. część trzecia – pełna błędów, niedoróbek i pomyłek – była bardzo grywalna.
Wyspa

Po "Gothic III” drogi wydawcy i producenta rozeszły się i Piranha Bytes straciła prawa do nazwy (stąd pełnoprawna kontynuacje pod nazwą "Arcania. A Gothic Tale” wyda na początku przyszłego roku JoWood).

Niemcy zaczęli od podstaw tworzyć nową grę, która tak naprawdę jest usprawnionym "Gothic III”. Czy dlatego, że znają zasadę inż. Mamonia (podoba nam się to, co znamy), czy dlatego, że nic innego do głowy im nie przyszło? Nie wiadomo. Najważniejsze jest to, że Risen jest bardzo dobrą, klasyczną produkcją.

Akcja gry toczy się na wielkiej, wulkanicznej i nieźle zaprojektowanej wyspie. Mamy na niej wszystko, co być powinno. Miasta, zamki, małe wioski, lasy, moczary, pieczary i mnóstwo zakamarków. Na wyspie panuje pełny cykl dobowy i zmienna pogoda. Wizualnie wyspa prezentuje się całkiem, całkiem. Owszem, są gry wyglądające znacznie lepiej, ale już lepiej wyglądających tytułów RPG zbyt wiele nie ma.
Bestiariusz

Sepy, żądłoszczury, dziki, ćmy grobowe i szponiaste, wilki, gnomy, szkielety, jaszczury… wyspa nie jest pusta. Lista stworów i potworów jest słusznej długości i walki dość długo nie będą nudne. Tym bardziej, że mamy jeszcze ludzi, bandytów i większe – a rzadziej spotykane – maszkary.

Nie brakuje też postaci niezależnych, które zleca nam robotę, albo pohandlują, albo poduczą, bo system rozwoju postaci jest niemal identyczny jak w Gothic III: zdobywamy punkty nauki i szukamy nauczyciela. Jak go znajdziemy i wykonamy dla niego odpowiednie zadanie, ten nas czegoś nauczy.

Lista umiejętności też jest znana miłośnikom poprzednich Gothiców. Walka, złodziejstwo, kowalstwo, magia, przyrządzanie eliksirów, zielarstwo (jakieś 20 gatunków roślin do zbierania) i parę dodatkowych umiejętności.
Bohater

Styl rozgrywki tez jest bardzo podobny do poprzedniej gry Piranha Bytes. I bezimienny bohater też. I walka również. Ale jedno niemieckim programistom trzeba przyznać: ze znanych składników zrobili znacznie lepszą grę. Pozbawiono tylu błędów co Gothic III i bardziej dopracowaną tak pod względem technicznym i jakościowym.

Risen to po prostu lepszym i ciekawszy Gothic.

I droższy, bo więcej tu znanych nazwisk. Muzykę do gry – jak w poprzednich Gothicach – skomponował Kai Rosenkranz. Głosu najważniejszym postaciom z gry użyczyli zaś znani aktorzy. W Inkwizytora wcielił się Andy Serkins, znany z roli Golluma we "Władcy Pierścieni”. Z tego samego filmu jest John Rhys Davies (krasnolud Gimli), który dał głos Don Estebanowi. A Lena Headey (Sara Connor z serialu "Terminator: Kroniki Sary Connor”) to Patty.

Wszystkich usłyszymy i w polskiej wersji językowej, bo grę zlokalizowano w sposób kinowy (polskie napisy. Do wyboru jest też pełna angielska wersja). W polskim wydaniu – przygotowanym przez Cenega Poland – znajdziemy też dysk z materiałami dodatkowymi (m.in. film "Jak powstawał Risen?” w polskiej wersji językowej) i 64-stronnicową instrukcję. Gra jest w sprzedaży od 16 października.

A my w piątek będziemy mieli dla Was konkurs z grami Risen.

Pozostałe informacje

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Zagłębie Lubin - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zagłębie Lubin - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Zagłębie Lubin - Motor Lublin. Początek spotkania o godz. 18.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

dr Marek Paździor, z-ca dyrektora SP ZOZ w Puławach do spraw lecznictwa i szef oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej

Konkurs na dyrektora szpitala w Puławach. Kto wypadł najlepiej?

Właśnie zakończyły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką kandydatów, która przystąpiła do konkursu na dyrektora SP ZOZ w Puławach. Wybór komisji jest jednoznaczny. Ostateczną decyzję podejmie jednak zarząd powiatu.

Żelbet - fundament nowoczesnej architektury i inżynierii

Żelbet - fundament nowoczesnej architektury i inżynierii

Żelbet, połączenie betonu i stali zbrojeniowej, zrewolucjonizował budownictwo i zmienił oblicze naszych miast. Innowacyjna technologia umożliwiła tworzenie konstrukcji o niespotykanej dotąd wytrzymałości, trwałości i wszechstronności.

Obróbka metali - frezowanie, toczenie, gięcie. Jakie techniki warto znać?

Obróbka metali - frezowanie, toczenie, gięcie. Jakie techniki warto znać?

Obróbka metali fascynuje od wieków, kształtując naszą cywilizację. Choć może wydawać się tematem zarezerwowanym dla inżynierów i specjalistów, w rzeczywistości otacza nas na każdym kroku.

Podpisanie umów w ramach Działania 7.8 FEL 2021-2027 w dniu 8 listopada 2024 roku, fot. Michał F. Lenart UMWL

Rozwój ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w regionie dzięki Funduszom Europejskim

Niebawem rozpocznie się realizacja projektów dotyczących wsparcia podmiotów leczniczych, udzielających świadczeń w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W dniu 8 listopada 2024 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Piotr Breś wraz z przedstawicielami 10 podmiotów leczniczych podpisali 11 umów o dofinansowanie projektów o łącznej wartości niemal 106 mln zł, z czego blisko 80 mln zł to wsparcie ze środków unijnych.

Meble Hotelowe – Jak zaprojektować estetyczną i funkcjonalną przestrzeń hotelową?

Meble Hotelowe – Jak zaprojektować estetyczną i funkcjonalną przestrzeń hotelową?

Jaka powinna być przestrzeń hotelowa? Przede wszystkim funkcjonalna, praktyczna, ale również maksymalnie estetyczna - taka, która pozwali na zapewnienie komfortu i wyjątkowego doświadczenia wszystkim odwiedzającym. Tworzenie przestrzeni hotelowej to zadanie wymagające nie tylko znajomości zasad ergonomii, ale także zrozumienia potrzeb gości oraz estetyki.

W sobotę w lubelskiej hali MOSiR zostanie rozegrany Memoriał Leszka Marii Roupperta

W sobotę w lubelskiej hali MOSiR zostanie rozegrany Memoriał Leszka Marii Roupperta

Już po raz trzynasty najlepsi lubelscy koszykarze-amatorzy spotkają się w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli, aby uczcić pamięć Leszka Marii Roupperta. W ramach Memoriału odbędzie turniej koszykarski przeznaczony dla zawodników, którzy swoje najlepsze lata mają już za sobą

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium