„MEDpedia – galeria medyczna” to nowy projekt, który zakłada stworzenie muzeum poświęconego dawnym praktykom w medycynie. To okazja do przyjrzenia się starym sprzętom, które stanowiły bazę dla dzisiejszych wysoko rozwiniętych technologii.
Muzeum ma być lekcją historii nie tylko dla studentów medycyny i lekarzy, ale również dla wszystkich, którzy będą chcieli zapoznać się z dawnymi praktykami medycznymi. Projekt tworzą we współpracy Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie, Uniwersytet Medyczny oraz Politechnika Lubelska.
- Ten sprzęt wydaje się być archaiczny, ale na nim do dzisiaj wielu moich kolegów jest w stanie znieczulić, na tym sprzęcie wielu kolegów do dzisiaj jest w stanie uratować życie i ten sprzęt jest niezawodny. To, co odróżnia go od sprzętu obecnego, to jest to, że większość jest w stanie go naprawić w ciągu 10 minut i dalej ratować życie ludzkie. Natomiast dzisiaj mamy już tyle elektroniki, że to jest tak jakbym przeszedł ze zwykłego latającego balonu na pilotowanie Boeinga. Rozwój medycyny niestety wpycha nas w pewne objęcia technologii, która wymusza pewne postępowania. Ten sprzęt pozwalał nam robić wszystko i wszędzie, a dzisiaj już tego nie ma – mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Dąbrowski, kierownik Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK4 wskazując m.in. na respirator używany w latach 70.
Jak wskazuje prof. dr n. hum. Agnieszka Polak z Zakładu Nauk Humanistycznych i Medycyny Społecznej UM, powstanie takiego muzeum to nie tylko okazja na obejrzenie ciekawych eksponatów, ale również lekcja pokory.
- Istotnym elementem jest pokazanie młodym ludziom pokory, która pokazuje, że dochodzenie do wiedzy jest procesem. Wymaga otwarcia się, wymaga krytycyzmu w stosunku do swoich umiejętności, swojej wiedzy i przede wszystkim szacunku do tego co było, ale też takiej pokory co do tego, że należy przede wszystkim wybierać dobro człowieka, niezależnie kim ten człowiek jest - wspomina prof. Polak.
Politechnika Lubelska będzie miała za zadanie zdigitalizować sprzęty i przenieść rzeczywiste obiekty do wirtualnej rzeczywistości, które będzie można oglądać np. z pomocą gogli. Uczelnia może również odtworzyć artefakty za pomocą drukarki 3D lub obrabiarki sterowanej numerycznie.
Koncepcja miejsca, w którym ma znaleźć się muzeum jest ustalana przez uczestników projektu. Prawdopodobnie, część z eksponatów znajdzie się na terenie szpitala przy ul. Jaczewskiego i w Centrum Symulacji Medycznej.
Projekt „MEDpedia” będzie trwać dwa lata. Pierwszym etapem była czwartkowa konferencja naukowo-szkoleniowa „Muzeum medycyny we współczesnej edukacji medycznej i popularyzacji nauki”. W trakcie czterech sesji wykładowych, wystąpili m.in. specjaliści z Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Lubelskiej, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy czy Muzeum Narodowego w Lublinie.