11 listopada zapisał się na kartach historii Polski. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości sprawdzamy wiedzę lublinian na temat tej drogi do wolności.
Droga Polski do odzyskania niepodległości była pełna wybojów i trudności. Jednak po 123 latach zaborów kraj mógł świętować niezależność.
11 listopada jest datą umowną. Tego dnia w miejscowości Compiègne podpisano rozejm pomiędzy państwami Ententy i Cesarstwem Niemieckim, który oficjalnie zakończył I wojnę światową. Tego dnia także, z niewoli magdeburskiej do Warszawy przybył marszałek Józef Piłsudski. Ale tak naprawdę różne środowiska obchodziły ten dzień w różnych terminach. Inne ważne daty związane ze świętem niepodległości:
- 7 października - w tym dniu Rada Regencyjna ogłosiła powstanie niepodległego Królestwa Polskiego,
- 7 listopada - w tym dniu wypadała rocznica utworzonego Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego
Oficjalnie Święto Niepodległości obchodzone jest od 1937 roku na mocy Ustawy o Święcie Niepodległości. W czasie II wojny światowej i PRL święto oficjalnie nie było obchodzone.
W 106. rocznicę odzyskania niepodległości robimy naszym Czytelnikom test z historii. Czy wiesz kto miał największy udział w odzyskaniu niepodległości? Jakie fakty miały na to wpływ? Kto dostał misję powierzenia rządu?
Takie informacje powinien znać każdy Polak! Sprawdź się w naszym quizie!