Koniec przebudowy nieruchomości przy Rynku „Sutki” 15 i 17. W przedwojennych Sutkach powstała nowoczesna przestrzeń dla przyjezdnych. Znajdą tu informacje, będą mogli kupić pamiątki i artystyczne rękodzieło.
W tekstach opisujących Hrubieszów zwykle już w pierwszym akapicie można przeczytać, że w samym środku miasta są „Sutki". Chyba ostatnie w Polsce kramy, wzorowane na wschodnich bazarach, z charakterystyczną, wąską uliczką. Murowane pomieszczenia, będące czymś między sukiennicami a jatkami pamiętają XIX wiek. Niestety ich stan nie jest najlepszy.
Przykładem tego jak mogą być atrakcyjne, będzie fragment Sutek, który należy do miasta. W piątek zostaną tu otwarte: Punkt Informacji Turystycznej, Punkt Informacji o Rewitalizacji oraz siedziba Stowarzyszenia Lokalna Organizacja Turystyczna Gotania.
– Nasza propozycja ma na celu uświadomienie jakie piękno drzemie w tej architekturze oraz jak może wyglądać jeden z najcenniejszych obiektów historycznych w naszym mieście. Dzięki temu każdy – zarówno handlujący jak i kupujący – zobaczą jak mogą się zmienić całe – tłumaczył w zeszłym roku architekt Paweł Wilgos, którego pracownia stoi za projektem przebudowy, remontu i adaptacji Rynku 15 i 17.
- Już jest połowa lipca, nie ma co czekać, bo turyści są w Hrubieszowie od kilku tygodni. Wnętrze już prawie wygląda jak na wizualizacjach, ale jeszcze jest kilka rzeczy do zrobienia przed piątkowym otwarciem. To przestronne, ponad 100-metrowe pomieszczenie. Będzie tu można się zapoznać z ofertą turystyczną gminy miejskiej Hrubieszów ale także pięciu innych gmin, które współpracują z nami w ramach Lokalnej Organizacji Turystycznej Gotania. To dla wójtów świetne rozwiązanie, bo taka wspólna promocja będzie dla nich tańsza, a osoby szukający informacji dostaną je w jednym miejscu – mówi Justyna Krawczyk, prezeska zarządu LOT Gotania. Organizacja będzie podnajmować od miasta część nowego pomieszczenia.
Trafi tu też działający aktualnie przy ul. 3 Maja Punkt Informacji Turystycznej.
W zrewitalizowanym fragmencie zabytkowych, przedwojennych Sutek, Hrubieszowski Dom Kultury będzie oferował lokalne pamiątki.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Hrubieszowie realizuje właśnie projekt unijny, w ramach którego organizowane są szkolenia zawodowe z ceramiki i krawiectwa.
– Podczas zajęć podopieczni uczą się robić gadżety promocyjne dla miasta, na przykład magnesy czy maskotki. Chcemy aby jeszcze w tym roku powstała spółdzielnia socjalna, która połączy wsparcie dla osób korzystających z MOPS i rynek zbytu dla ich rękodzieła – dodaje prezeska Gotanii, która jest zastępcą kierownika MOPS w Hrubieszowie.
- To bardzo klimatyczne miejsce, nawet gdy przyjeżdżają do mnie kontrahenci, zwracają na to uwagę. Ja też to czuję. Kilka lat temu szukałam miejsca na biuro i znalazłam lokal w Sutkach. Kiedyś tu był sklep rybny, potem chyba piekarnia. Zanim ja się tu wprowadziłam, dwa lata pomieszczenie stało puste, choć jest wyremontowane, z wodą i toaletą. Nie wszystkie lokale w Sutkach takie są – mówi jedna z przedsiębiorczyń, która prowadzi tu działalność. – Lokalizacja jest świetna, mam blisko do urzędów. Ale ja nie czekam na kupujących, a tych jest mało. Myślę, że sklepy, które tu jeszcze działają bardzo zyskają gdy miasto otworzy wyremontowany fragment Sutek. Gdybym została właścicielką swojego biura, bym je wyremontowała, tak jak zrobiło to miasto – dodaje.
Otwarcie Rynku „Sutki” 15 i 17 zaplanowano na 16 lipca na godz. 14. To efekt projektu wartego blisko 367 tys. zł z czego unijne wsparcie wyniosło 50 tys. zł.