Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 lutego 2020 r.
9:13

Igor Hansen: LSM był dla ojca najważniejszym osiedlem w życiu

Autor: Zdjęcie autora agdy

Muzeum Osiedli Mieszkaniowych w Lublinie podsumowało dwa lata działalności. Gościem honorowym był syn Zofii i Oskara Hansenów, projektantów osiedla im. Słowackiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Zobaczycie, co do muzeum przynieśli nasi i Wasi sąsiedzi, posłuchacie retro-opowieści o pierwszych mieszkaniach, próbach ich zdobycia i urządzenia. Sprawdźcie, co robiliśmy przez ostatnie dwa lata w Lublinie, Berlinie i Zamościu – zapraszali twórcy i sympatycy Muzeum Osiedli Mieszkaniowych, placówki, która działa w Lublinie w jednym z pawilonów na targu przy ul.Wileńskiej 21.

Dla pewności organizatorzy piątkowego spotkania podawali swoją nieoczywistą i intrygującą lokalizację: jesteśmy na pięterku vis a vis drzwi do stołówki Baru Chochlik, wchodzi się do nas przez zakład krawiecki i sklep fryzjerski Magnolia.

Sądząc po tłoku jaki panował na spotkaniu, nie było kłopotu ze znalezieniem najmłodszej placówki muzealnej w Lublinie.

Jej założeniem było pokazanie osiedla i spółdzielni jako idei - po szczegóły i najdrobniejsze elementy pokazujące realizację. Każdy mógł przyjść i przynieść do MOM swoją opowieść związaną z osiedlem lub coś na ekspozycję. Dlatego w piątkowy wieczór spotkali się seniorzy, na których wspomnieniach i przedmiotach "wybudowano" muzeum oraz młodzi mieszkańcy i twórcy MOM. W tle przemów i podziękowań słychać było muzykę z trzeszczącej płyty długogrającej i stuk maszyny do pisania, która fascynowała dzieci.

- Miałem kilkanaście lat, jak przyjeżdżałem do Lublina. Osiedle dopiero się budowało. Tak, to był czas furmanek i błota, bo były to przyjazdy nadzorowe. Głównie z ojcem, bo mama strasznie się denerwowała. Wiadomo jakie wówczas było wykonawstwo a jeszcze materiały... To było źródło frustracji. Rodzice bardzo mało projektów zrealizowali. Dla ojca LSM był najważniejszym osiedlem w jego życiu. Było częściowym krokiem ku pewnym ideom. Tu jest dużo bardzo dobrych rzeczy. Niektóre ludzie zaczęli doceniać dopiero teraz. Taka prosta rzecz, jak odległość 80 metrów od okna do okna. Proszę teraz znaleźć, przy takim zagęszczeniu bloków na osiedlach, takie odległości. Ale wówczas były inne wymagania urbanistyczne. Wówczas budowało się osiedla na 7 tysięcy osób, więc musiała być określona ilość sklepów, przedszkoli, szkół. Teraz deweloper ma to głęboko w nosie, prawda? – mówi Igor Bogdan Hansen, który był w MOM gościem szczególnym.

Paulina Paga, inicjatorka powstania muzeum oraz współpracujący z nią Michał Fronk i Marcin Semeniuk tworząc placówkę korzystali z wiedzy i archiwów syna Zofii i Oskara Hansenów.

- Dwa, trzy razy w tygodniu mam zapytania, bo ktoś pisze doktorat, ktoś robi wystawę czy przygotowuje publikację. Jeśli mam zarchiwizowane to, o co prosi, wysyłam mu adres. Jeśli nie, daną rzecz przesuwam na wierzch sterty. Od czterech lat porządkuję i archiwizuję wszystko, co rodzice robili. Prowadzę stronę internetową, jest tam gdzieś około pół miliona negatywów i innych rzeczy. Myślę, że jestem już za połową – szacuje syn architektów i dodaje, że ludzie robią listę rzeczy, które chcą zrealizować zanim znikną z tego świata. - Ja też taką zrobiłem. Ona nie może być długa, więc moja ma trzy punkty ale jest ambitna. Na miejscu drugim jest to archiwum.

Pytany o dwa pozostałe tłumaczy, że na ostatnim jest rzecz najbliższa sercu, na którą ma najmniej czasu. To dokończenie budowy łódki, na której Igor Hansen chce się wynieść na stałe na Morze Śródziemne. A na pierwszym - projekt charytatywny związany ze szkoleniami i komputeryzacją, bo potomek znanych architektów jest informatykiem a jego firma między innymi tworzy oprogramowania i doradza w zakresie technologii informatycznych.

W czasie gdy w jednym pomieszczeniu MOM można było posłuchać o Zofii i Oskarze Hansenach i ich poglądach na architekturę w sąsiednim testowano premierowo grę. Powstała na potrzeby muzeum, łączy pomysł Monopolu i realne mechanizmy miejskie. Nad planszą na której pojawiają się budynki pochyla się przynajmniej trójka graczy. W piątek były to trzy dwuosobowe drużyny: Mieszkańcy, Miejscy urzędnicy i Deweloperzy. Gdy uczestnicy wieczoru powoli się rozchodzili gracze byli na etapie negocjacji domu kultury a na środku planszy dominował przeforsowany przed Deweloperów ogromny wieżowiec. Z ogrodem na dachu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Biznes i Finanse -> Usługi -> Wykonam

Sprzedam oprogramowanie w wersji elektronicznej

Lublin

97,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

149,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne
Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Lublin

2 576 546,00 zł

Komunikaty