Nowe mieszkania na skraju os. Poręba chciałaby budować lubelska spółka Modern Service, która stara się o zmianę przeznaczenia terenu przed zejściem do przystanku przy ul. Jana Pawła II. Nie tylko stąd płyną do Ratusza prośby inwestorów i właścicieli gruntów o umożliwienie im budowy bloków mieszkalnych
Wskazana przez inwestora nieruchomość przy ul. Perłowej jest dzisiaj niezabudowana i służy okolicznym kierowcom za parking, znajduje się na niej także prowizoryczna droga z betonowych płyt. Obecnie nie można w tym miejscu postawić bloku mieszkalnego, bo nie przewiduje tego plan zagospodarowania terenu.
Plan uchwalony przez Radę Miasta już 18 lat temu, umożliwia tu jedynie budowę komercyjnych obiektów usługowych. O zmianę tego zapisu stara się w Ratuszu lubelska spółka Modern Service, która na początku lutego złożyła wniosek o to, by zmienić plan zagospodarowania terenu w taki sposób, aby zamiast obiektów usługowych można tu było wybudować bloki mieszkalne z lokalami usługowymi.
Czy władze Lublina pójdą spółce na rękę? Planiści z Urzędu Miasta uznali, że wniosek o zmianę przeznaczenia terenu jest zasadny. Zastrzegli jednak, że ze względu na położenie nieruchomości na obrzeżu osiedla bloków mieszkalnych „powinna zostać utrzymana” funkcja usług komercyjnych, ale można rozważyć „dopuszczenie funkcji mieszkaniowej jako uzupełnienia” usługowej.
Nie należy się jednak spodziewać szybkiego rozpoczęcia prac nad nowym planem zagospodarowania.
– Procedura, choć zasadna, zostanie podjęta w późniejszym terminie – przyznaje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – Nastąpi to wtedy, gdy już rozpoczęte procedury sporządzania lub zmian planu zostaną doprowadzone do końcowego etapu.
Urząd Miasta tłumaczy, że jego urbaniści mają już pełne ręce roboty. – Obecnie Wydział Planowania prowadzi 38 procedur formalnoprawnych dla 130 obszarów Lublina – podkreśla Góźdź. – W momencie kończenia prac nad poszczególnymi planami i pojawieniem się możliwości zaangażowania pracowników w nowe zadania, podejmowane będą kolejne uchwały inicjujące pracę nad zmianą bądź opracowaniem planu.
Z tego samego powodu odłożone w czasie będą również zmiany planu dla nieruchomości przy Jaspisowej. Także tu umożliwiona miałaby być budowa bloków mieszkalnych. W tym przypadku o modyfikację planu zagospodarowania prosi prywatny właściciel działki (0,93 ha), która obecnie może być wykorzystana tylko pod budownictwo jednorodzinne, chociaż od wschodu i zachodu obudowana jest już blokami, od południa przylega do przyszłej jezdni ul. Berylowej, a tylko od północy sąsiaduje z nią zabudowa jednorodzinna. Planiści Urzędu Miasta twierdzą, że zasadne byłoby dopuszczenie tu zabudowy wielorodzinnej.
Przypomnijmy, że niedawno zmienione zostało przeznaczenie położonego niedaleko terenu pomiędzy ul. Jana Pawła II (naprzeciw Bocianiej) a parkiem znajdującym się w wąwozie. Wcześniej były to grunty zarezerwowane pod budowę szkoły, nowy plan umożliwia zabudowę usługową z mieszkaniami zajmującymi nie więcej niż 49 proc. powierzchni użytkowej. Od strony ul. Jana Pawła II zabudowa może sięgać 20 metrów, natomiast od strony wąwozu nie może przekraczać wysokości 16 m.