O dofinansowanie w wysokości nawet 5 mln euro na inwestycje mogą ubiegać się miasta i miejscowości z województwa lubelskiego w programie "Urban Innovative Actions". Wnioski w języku polskim można składać do końca marca.
W realizowanym przez Komisję Europejską programie „Urban Innovative Action” chodzi o rozwiązywanie problemów obszarów miejskich, ale też o wprowadzanie ulepszeń, które bezpośrednio przełożą się na jakość życia mieszkańców. Projekty można składać w ramach czterech działań tematycznych: ubóstwo miejskie, integracja imigrantów oraz uchodźców, transformacja energetyki, czyli odnawialne źródła energii oraz tworzenie nowych miejsc pracy.
Wnioski mogą przygotowywać samorządy we współpracy z partnerami: uczelniami wyższymi, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi. Co istotne, dokumenty można składać we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej, także w polskim.
- Można tu wyobrazić sobie pomysły dotyczące rewitalizacji ubogich dzielnic miast, modernizacji szkół i przedszkoli, budowy infrastruktury potrzebnej do rozwoju przedsiębiorczości, wsparcia dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy - wylicza europoseł Krzysztof Hetman (PSL), który wczoraj zachęcał samorządy do składania wniosków w programie. - Mogą to też być pieniądze dla organizacji pozarządowych, które organizują działania wspierające mieszkańców - dodaje.
Wśród potencjalnych beneficjantów są przede wszystkim miasta liczące ponad 50 tys. mieszkańców, jak Lublin, Chełm, Zamość i Biała Podlaska. Jednak o pieniądze mogą też starać się wspólnie mniejsze miejscowości, które łącznie posiadają wymaganą liczbę ludności, ale też spełniają kryterium dotyczące stopnia urbanizacji danego obszaru według klasyfikacji Eurostat.
W przypadku naszego regionu na liście znajdują się m.in. Puławy, Dęblin, Biłgoraj, Lubartów, Łęczna, Tomaszów Lubelski, Międzyrzec Podlaski, ale też gmina Konopnica.
Zainteresowanie udziałem w programie wyraziły już władze Lublina. - Najprawdopodobniej zdecydujemy się aplikować w zakresie energetyki i odnawialnych źródeł energii. Jesteśmy na etapie poszukiwania partnerów, myślimy tu o przedsiębiorcach i uczelniach - mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.
Do podlubelskiej Konopnicy informacje o inicjatywie na razie nie dotarły. - Ale każda możliwość pozyskania środków z zewnątrz jest warta rozważenia. Często pojawia się jednak bariera, jaką jest prowadzenie korespondencji w języku angielskim - głównie ze względu na techniczną nomenklaturę. Z kolei np. w przypadku funduszy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w niektórych kryteriach byliśmy oceniani za wysoko, co przekreślało nasze szanse. W tym przypadku mogłoby być inaczej - zastanawia się Mirosław Żydek, wójt gminy Konopnica.
Budżet programu do 2020 roku wynosi 372 mln euro. Kwota dofinansowania jednego projektu może wynieść do 5 mln euro i stanowić 80 proc. jego wartości.
Szczegóły na stronie projektu: http://www.uia-initiative.eu/