Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inwestycje

14 marca 2023 r.
12:10

Maszt telefonii komórkowej powstaje 65 metrów od domów. Ludzie zaskoczeni

Waldemar Szałas z puławskiego osiedla Włostowice: między jego domem a powstającą wieżą, jest ok. 65 metrów. Mimo to starostwo nie zaliczyło go do grona stron postępowania. O tym, że będzie sąsiadował z 55-metrową konstrukcją dowiedział się dopiero, gdy ruszyły prace.
Waldemar Szałas z puławskiego osiedla Włostowice: między jego domem a powstającą wieżą, jest ok. 65 metrów. Mimo to starostwo nie zaliczyło go do grona stron postępowania. O tym, że będzie sąsiadował z 55-metrową konstrukcją dowiedział się dopiero, gdy ruszyły prace. (fot. RS)

Niecałe sto metrów od kościoła przy ul. Włostowickiej powstaje wysoki maszt telefonii komórkowej. Właściciele pobliskich domów nie kryją zaskoczenia. Obawiają się utraty wartości swoich działek. Starostwu zarzucają nieczyste zagrywki, w tym celowe wprowadzanie ich w błąd.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Maszt stawiany jest przez spółkę Towerlink Poland, która wydzierżawiła działkę od jednej z mieszkanek. Chodzi o grunt położony na zachód od ul. Włostowickiej. Od wieży do kościoła w linii prostej będzie ok. 95 metrów, a do najbliższych domów: zaledwie 65. Sama konstrukcja będzie sięgała 55 metrów wysokości. Właściciele działek są zaskoczeni faktem, że przed wydaniem pozwolenia na budowę, nie zostali skutecznie zawiadomieni.

Skarga i błąd

– Nie mam nic przeciwko masztom telefonii komórkowej, ale w tym miejscu. Nie pod naszymi oknami. Jako obywatele mamy prawo do niezakłóconego widoku z okna. Poza tym to jest bardzo blisko kościoła, najstarszej świątyni w Puławach. W mojej ocenie budowa tutaj obiektu, który będzie od niego 2,5 raza wyższy to barbarzyństwo – mówi Waldemar Szałas, najbliższy sąsiad budowanej wieży.

Mieszkańcy z osiedla Włostowice domagają się natychmiastowego wstrzymania wykonania pozwolenia na budowę masztu.

Dodatkowo pan Waldemar wnosi o uznanie go za stronę postępowania. W jego ocenie, ani on, ani inni mieszkańcy, właściciele działek znajdujących się w bliskiej odległości od wieży, nie byli w stanie złożyć uwag wcześniej.

– Dlatego, że nikt nas o tym nie poinformował, a jedna sąsiadka otrzymała pismo, z którego wynikało, że ta wieża ma stanąć na Mokradkach. To przecież zupełnie inna część miasta. Urzędnicy ewidentnie wprowadzili nas w błąd – ocenia nasz rozmówca.

Gdzie Mokradki, a gdzie Włostowie

Podobnego zdania jest syn sąsiadki pana Waldemara: – Na Włostowicach, niedaleko działki na której budują ten maszt, mieszka moja 72-letnia mama. Teraz boję się o jej zdrowie. Poza tym wartość wszystkich działek wokół wieży natychmiast spadnie – tłumaczy Paweł Kalbarczyk. – Najgorsze jest to, że nie byliśmy w stanie na czas zareagować, bo zawiadomienie dotyczyło Mokradek, a to przecież są Włostowice, względnie Powiśle.

Skąd ta pomyłka w nazwie? „Instalacja radiokomunikacyjna BT14582 Puławy Mokradki” to nazwa zadania, którą nadal wieży sam inwestor, spółka Towerlink. To właśnie ta nazwa widnieje na wniosku o pozwolenie na budowę, a pracownicy puławskiego starostwa bezrefleksyjnie powtórzyli ją wysyłając nieliczne zawiadomienia do mieszkańców. Gdy ci przeczytali, że chodzi o położone od nich o ponad kilometr Mokradki, nie zainteresowali się sprawą. Zwłaszcza, że na dokumencie nie podano prawdziwego adresu masztu, ani jego docelowej wysokości.

– Nam nie chodzi o to, żeby wieży w ogóle nie było. Wystarczyłoby ją przesunąć np. na teren osadnika, kilkaset metrów dalej. Tam, gdzie nikomu by nie przeszkadzała. Wiemy, że takie maszty są potrzebne, sami korzystamy z komórek, ale sposób, w jaki załatwiono tę sprawę nie był czysty – uważa Waldemar Szałas.

Starostwo: nie mogliśmy odmówić

Co na to wszystko powiatowi urzędnicy? Z wyjaśnień, jakie dostaliśmy wynika, że do żadnej winy się nie poczuwają, a samo pozwolenie zostało wydane zgodnie z prawem.

– Przed wydaniem pozwolenia ustaliliśmy strony, a następnie zawiadomiliśmy je o toczącym się postępowaniu. Ponadto informacja dotycząca inwestycji została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej. W wyniku zawiadomienia nie wpłynęły żadne zastrzeżenia i wnioski – informuje Maciej Saran, rzecznik powiatu.

Jak dodaje, sprawdzono m.in. zgodność projektu budowlanego z miejscowym planem, jego kompletność, posiadanie wymaganych opinii i zweryfikowano, czy autorem projektu wieży jest osoba posiadająca uprawnienia budowlane.

– Jeżeli więc wniosek został prawidłowo złożony i zawiera wszystkie niezbędne załączniki, a planowana inwestycja nie stoi w sprzeczności z miejscowym planem zagospodarowania, jak również nie narusza przepisów prawa budowlanego i miejscowego, starosta nie może wydać decyzji odmownej – przekonuje Saran.

Trzy metry

Tymczasem zainteresowani mieszkańcy Włostowie utrzymują, że jeden obowiązek spełniony nie został. Chodzi o ich poinformowanie o wszczętym postępowaniu we właściwy sposób. Jak pisze jedna ze skarżących domagająca się stwierdzenie nieważności wydanego pozwolenia, doszło do „rażącego naruszenia prawa” i przekonuje, że gdyby wiedziała, że inwestycja powstanie 3 metry od granicy jej działki, złożyłaby odwołanie we właściwym terminie.

Sąsiedzi budowanego masztu liczą na to, że inwestycja zostanie zablokowana, a sama wieża powstanie w dogodniejszym miejscu. Swoje pisma wysłali do puławskiego starostwa oraz SKO w Lublinie. Czekają na ich rozpatrzenie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!