Zakończyły się 10-dniowe badania archeologiczne na górkach czechowskich w Lublinie. Nie znaleziono pochówków ludzkich. IPN zapowiada nadzór archeologiczny nad tym terenem.
Poszukiwania prowadzono w miejskiej części górek czechowskich. – Podczas prac archeologicznych wykonaliśmy 10 wykopów sondażowych o różnej głębokości. Nie znaleźliśmy pochówków ludzkich – mówi Artur Piekarz, naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwania i Identyfikacji IPN w Lublinie. Prace archeologiczne trwały 10 dni.
Pracownicy Biura Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie poszukiwali na górkach szczątków ofiar z II wojny światowej oraz zabitych przez komunistyczną bezpiekę. Lokalizację wytypowano w oparciu o zdjęcia lotnicze z 1944 r.
– Na miejscu znaleźliśmy dwa kanały, burzowy i ściekowy. Oba spowodowały znaczną deformację wąwozu, w którym prowadziliśmy prace. Odkryliśmy mnóstwo śmieci z końca XX wieku oraz kości. Antropolog po sprawdzeniu każdego z nich, stwierdził że są to szczątki zwierzęce – dodał Artur Piekarz.
Na pytania o dalsze poszukiwania, Artur Piekarz stwierdza że takie działania zostaną podjęte jedynie w oparciu o mocny, dobrze udokumentowany sygnał. – Górki czechowskie zostaną objęte nadzorem archeologicznym – dodaje naczelnik z IPN. A to oznacza, że inwestor realizujący inwestycje na tym terenie jest zobligowany do zgłoszenia każdego znaleziska.
– Teren, na którym odbywały się prace należy do Urzędu Miasta, w planie został przeznaczony pod park. Przypominamy, że inwestorów obowiązują przepisy, które obligują do zgłaszania odkrycia miejsc pochówków i innych znalezisk do właściwych służb – mówi Anna Nieoczym, specjalista ds. marketingu w firmie TBV. Firma na części górek zamierza wybudować osiedle.
Przypomnijmy, że sprawa szczątków na górkach czechowskich wypłynęła 13 maja. Podczas prac prowadzonych przez pracowników Lubelskiego Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej postronna osoba odnalazła trzy fragmenty szczątków kostnych, kolejne dwa odkryto podczas wizji lokalnej pracowników IPN w Lublinie.
Po znalezieniu szczątki zostały zabezpieczone przez policję i przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie. Po wstępnych oględzinach biegłych stwierdzono, że fragmenty kostne są zbyt małe, aby można było określić, czy są kości ludzkie, bądź zwierzęce.
Przypomnijmy, że w latach 1940-1942 na terenie górek czechowskich Niemcy przeprowadzili co najmniej sześć egzekucji. Co najmniej w dwóch z nich (26 i 28 marca 1942) rozstrzelano więźniów narodowości żydowskiej przetrzymywanych w więzieniu na Zamku w Lublinie. W okresie od 9 grudnia 1947 do 5 stycznia 1948 na terenie górek czechowskich przeprowadzono osiem ekshumacji, w trakcie których wydobyto łącznie 231 ciał. Ofiary pozostały w większości nierozpoznane.