Mural o tematyce lotniczej. To jeden z pomysłów środowiska lotników z Białej Podlaskiej. Ich projekt znalazł się na liście tegorocznych propozycji do budżetu obywatelskiego.
Głosowanie zakończyło się w czwartek, ale wyniki budżetu poznamy za kilka tygodni. Byli lotnicy z Białej Podlaskiej już od początku tego roku przygotowują izbę pamięci. Miasto udostępniło w tym celu lokal przy ulicy Sidorskiej 23.
– Chcemy, aby na zewnątrz powstał mural o tematyce lotnictwa, ze śmigłem samolotowym. Ma on nawiązywać do tradycji lotniczych ziemi bialskiej, poczynając od Czesława Tańskiego, poprzez Podlaską Wytwórnię Samolotów, aż do czasów powojennych obejmujących działalność Dęblińskiej Szkoły Orląt – tłumaczy Franciszek Ostrowski, radny miejski Koalicji Obywatelskiej, a także były lotnik, który jest współautorem pomysłu. – Wnętrze zostanie urządzone zgodnie z zasadami nowoczesnych ekspozycji. Izba pamięci będzie pod opieką Muzeum Południowego Podlasia – dodaje Ostrowski.
W mieście jest już mural upamiętniający Podlaską Wytwórnię Samolotów na jednej z kamienic przy ulicy Narutowicza.
Były lotnik przypomina, że wytwórnia do czasów II wojny światowej wyprodukowała ponad 1500 różnego typu samolotów. – W grudniu 2019 roku pożegnaliśmy ostatni samolot na naszym lotnisku – SBLim-2, który odleciał do Mielca. Ten kawałek 123 lat historii pragniemy uwiecznić – zaznacza Ostrowski.
Środowisko lotników, do tej pory własnym sumptem aranżowało lokal przy ulicy Sidorskiej. – Ale bez wsparcia finansowego, finalizacja nie będzie możliwa – przyznają autorzy projektu.
Bialskopodlaski oddział SSLW RP zgromadził wiele pamiątek, które zmagazynowane były w budynku dawnej wieży kontroli lotów na bialskim lotnisku. Ale na początku tego roku, konieczna jednak była wyprowadzka. Bo na teren byłego lotniska wkroczyć ma wojsko, a dokładniej batalion 18. Dywizji Zmechanizowanej.