Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

3 grudnia 2022 r.
19:41

Lubelskie. Zima bez stoku narciarskiego, bo trzeba oszczędzać prąd

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 1 A A
W tym sezonie, stok narciarski w Międzyrzecu Podlaskim będzie nieczynny
W tym sezonie, stok narciarski w Międzyrzecu Podlaskim będzie nieczynny (fot. MOSiR)

Samorządy muszą oszczędzać na energii, bo inaczej zapłacą kary. Dlatego Biała Podlaska zmienia godziny pracy urzędu, a Międzyrzec Podlaski nie uruchomi stoku narciarskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowe przepisy zobowiązują władze samorządowe do oszczędności energii o co najmniej 10 proc. jeszcze w grudniu tego roku. W Międzyrzecu Podlaskim będzie ciemniej. Co prawda, samorząd latarni całkowicie nie wyłącza, ale maksymalnie zmniejsza ich natężenie.

– Pozwala nam na to system sterowania oświetleniem – tłumaczy Zbigniew Kot, burmistrz miasta.

Dwa lata temu, samorząd wymienił w sumie ponad 1760 opraw na te bardziej energooszczędne. Poza tym zastosował automatykę pozwalającą na indywidualne sterowanie każdą wymienioną lampą. Natężenie oświetlenia zmniejszy się też na miejskim stadionie i basenie. MOSiR dodatkowo ogranicza godziny otwarcia saun.

– Obecnie można je zarezerwować w godz. 16.00 – 20.00, czyli wtedy, gdy jest niższa taryfa za prąd. Wtedy też pracują pompy ciepła ogrzewającego basen i stadion – tłumaczy burmistrz.

W poszukiwaniu oszczędności, miasto nie uruchomi igielitowego stoku narciarskiego. – Przygotowanie obiektu do sezonu i późniejsza eksploatacja, ze względu na drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej kosztowałoby krocie. Nie zrekompensowałaby tego nawet znaczna podwyżka cen biletów czy wypożyczenia sprzętu – zauważają międzyrzeccy urzędnicy.

Z kolei, bialski ratusz od czwartku zmienił godziny pracy. W poniedziałki urzędnicy będą przyjmować mieszkańców od godz. 7.30 do 17. A w pozostałe dni tygodnia, do 15.30. – Ta decyzja poprzedzona została analizą faktycznych wizyt klientów po godz. 15.30. W rezultacie uznaliśmy za zasadne zapewnienie dostępu do wszystkich komórek organizacyjnych urzędu w poniedziałek do godz. 17. 00 i ustalenie czasu pracy sali obsługi do godz. 15.30 w pozostałe dni tygodnia – informuje Anna Skrodziuk, kierownik referatu administracyjnego.

Na razie urzędnikom trudno oszacować, ile na tym zaoszczędzą.  – Spodziewamy się spadku zużycia energii z uwagi na krótszy czas użytkowania urządzeń biurowych oraz oświetlenia stanowisk pracy, a także oszczędności w zakresie zużycia wody. Możliwy jest spadek wielkości wykorzystanej energii cieplnej, ale jest to zależne również od warunków pogodowych – zauważa kierowniczka.

Na tym jednak nie koniec, bo w bialskim ratuszu już kilka tygodni temu obniżona została temperatura wody. Ograniczono też liczbę punktów z oświetleniem. – Sukcesywnie wymieniane jest oświetlenie na ledowe – dodaje Skrodziuk.

Za niedostateczne ograniczenie zużycia energii, samorządom grozi 20 tys. zł kary.

Samorządy - oszczędzanie prądu

 

Oszczędności wprowadza ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej.

Obowiązek wprowadzania oszczędności dotyczy budynków lub ich części oraz  wykorzystywanych urządzeń technicznych, instalacji i pojazdów. Obejmuje okres od 1 grudnia br. do 31 grudnia 2023 roku.

W ustawie określono dwie podstawy obliczeń celu ilościowego zużycia energii. Przez miesiąc, do 31 grudnia tego roku, będzie to średnioroczne zużycie energii elektrycznej w latach 2018-2019. Od 1 stycznia do końca przyszłego roku obliczane będą na podstawie całkowitego zużycia energii elektrycznej 2022 roku.

Ustawa obliguje także wójtów, starostów i marszałków do przekazania do końca marca do Urzędu Regulacji Energetyki raportu z realizacji celu oszczędności energii. 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS zrobił swoje. W półfinale Pekao SA Pucharu Polski lublinianki pokonały MB Zagłębie Sosnowiec 86:83. W nagrodę, już w sobotę zagrają o główne trofeum. Finał zaplanowano na godz. 15.

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Droga zablokowana
wypadek
galeria

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Droga zablokowana

Dzisiaj tuż po godz. 18 na drodze krajowej nr 12 w okolicach Kajetanowa doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. Fiat ducato czołowo zderzył się z hondą. Poszkodowani trafili do szpitali.

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"
zdjęcia
galeria

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"

Za nami XIV edycja Konkursu Piosenki Śpiewanej "Na strunach poezji", który organizuje ZS nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie we współpracy m.in. z Teatrem Starym. Do finałowych przesłuchań zakwalifikowano 30 uczestników. W tym tygodniu poznaliśmy zwycięzców.

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

150 mln euro Unia Europejska przeznaczy na pomoc regionom przygranicznym. Pieniądze mają pomóc w naprawie skutków wojny za wschodnią granicą.

Jacques Ndiaye otworzył wynik piątkowego sparingu

Próba generalna na plus. Motor Lublin pokonał w ostatnim sparingu Dinamo Batumi

Piłkarze Motoru zdali ostatni test przed powrotem na ligowe boiska. Ekipa z Lublina w piątek rozegrała trzeci sparing podczas obozu w Turcji. I zanotowała zwycięstwo z gruzińskim Dinamo Batumi 2:1.

Szkoła Podstawowa w Opatkowicach w gminie Puławy - jedna z trzech, którym grozi reorganizacja

Trzy szkoły zagrożone. Rodzice i nauczyciele przeciw reorganizacji

Trzy petycje podpisane przez setki mieszkańców gminy wiejskiej Puławy w sprawie odstąpienia od reformy lokalnej oświaty trafiło na biurko wójta Kamila Lewandowskiego. To sprzeciw wobec pomysłu przeniesienia klas 4-8 z małych szkół do innych, większych placówek. Twierdzą, że to pierwszy krok do ich likwidacji.

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Przez 10 miesięcy wpłacał pieniądze myśląc, że inwestuje w kryptowaluty. 55-letni mężczyzna stracił swoje oszczędności.

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!
NASZ PATRONAT
1 lutego 2025, 12:00

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!

Na początku lutego Lublin stanie się prawdziwą stolicą kulinarnych doznań. W hali Targów Lublin S.A. odbędzie się wyjątkowe wydarzenie podczas którego będziemy mogli wybrać się do Azji i spróbować najlepszej czekolady.

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy
Aktualizacja

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy

Koniec protestu głodowego grupy górników kopalni Lubelskiego Węgla "Bogdanka". Członkowie związku zawodowego "Przeróbka" poinformowali o przerwaniu tej formy sprzeciwu wobec działań rządu. Powodem jest wyznaczenie terminu rozmów z przedstawicielami zarządu LW oraz władz centralnych.

 "Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem
zbrodnia
galeria

"Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem

W lubelskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces Bogdana S., który niemal 30 lat temu dokonał morderstwa na ulicy Kossaka w Lublinie. Na jego trop trafili po latach śledczy z lubelskiego Archiwum X.

rurociąg wodny

Kształtki żeliwne — rodzaje i zastosowanie

Montaż sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wymaga zastosowania elementów wykonanych z materiałów o wyjątkowych właściwościach mechanicznych, takich jak bardzo duża wytrzymałość, sprężystość i odporność na wysokie ciśnienie, pęknięcia i deformacje. Są to cechy żeliwa sferoidalnego, czyli stopu żelaza z węglem, w którym grafit, na skutek dodania do stopu magnezu, przybiera kształt kulek.

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Budynki będące w pobliżu zawalonej kamienicy są bezpieczne i mieszkańcy mogą do nich wrócić - poinformował dzisiaj Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Wznowiony został także ruch na ulicy.

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Złoto inwestycyjne jest jednym z bezpieczniejszych produktów umożliwiających równocześnie zabezpieczenie, jak i zwiększenie swojego kapitału. A dziś można kupować je nie tylko w formie fizycznych sztabek czy monet. Co zatem wybrać? Jak inwestować w złoto, by transakcja była bezpieczna i nie wiązała się z dużym ryzykiem straty?

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Dobra atmosfera, komfort, organizacja leczenia i opieka personelu. Zamojski szpital najlepszy z regionu i na wysokim miejscu w kraju zdaniem pacjentów onkologicznych.

Leszek Możdżer solo w CSK
jazz
11 lutego 2025, 19:00

Leszek Możdżer solo w CSK

Leszek Możdżer to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. To pianista światowej klasy, który nie boi się eksperymentować, wyróżniający się przy tym oryginalnym brzmieniem i własnym językiem muzycznym. Artysta wystąpi z koncertem solo 11 lutego (wtorek) w Centrum Spotkania Kultur.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium