Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

12 kwietnia 2021 r.
18:29

4 litry paliwa na radiowóz na dobę. Dokument o Puławach lat 90-tych

60 4 A A
(fot. IPAM)

Unikatowe materiały wideo, m.in. ze spotkania Marka Kotańskiego z puławską młodzieżą, wizyty Elżbiety Jaworowicz w upadającej fabryce żelatyny oraz rozmowy z puławskimi seniorami - to wszystko znajdziemy w dokumencie "Puławy okiem emeryta", który na początku kwietnia opublikowała fundacja IPAM.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dla osób zainteresowanych najnowszą historią Puław opublikowany 3 kwietnia dokument "Puławy okiem emeryta" to pozycja obowiązkowa. Film zawiera wypowiedzi starszych mieszkańców Puław, którzy z perspektywy lat oceniają zmiany, jakie zaszły w Puławach na przestrzeni ostatnich 25-30 lat.

Autorzy filmu rozmawiają m.in. byłym radnym i dyrektorem MOSiR-u, Antonim Rękasem, Jerzym Wolskim, czy członkiniami puławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Seniorzy oprowadzają widzów po swoich ulubionych miejscach w mieście, przypominając o tym, jak wyglądały one w przeszłości. Sypią anegdotami, nie unikając również krytycznych spostrzeżeń, m.in. o ładnych, ale opustoszałych podwórkach i trzepakach, które jeszcze w latach 90-tych tętniły życiem.

Jedną z największych wartości filmu są unikatowe materiały wideo ilustrujące poszczególne, poruszane w jego trakcie tematy. Widzowie mogą obejrzeć np. otwarcie ul. Gościńczyk, migawki z działającego jeszcze dworca PKS, handel na nieistniejącym dziś targowisku przy Centralnej, czy fragmenty meczu, w którym piłkarze niemal toną w błocie.

Dokument porusza także temat niskiego poziomu bezpieczeństwa w Puławach lat 90-tych oraz narkomanii. Ten ostatni wątek okraszono m.in. zdjęciami z okolic dawnego amfiteatru oraz spotkania Marka Kotańskiego z puławską młodzieżą. Widać również samych narkomanów. Film przypomina również o problemie bezrobocia pokazując zarówno kolejki w pośredniaku, jak i emocje podczas wizyty Elżbiety Jaworowicz w zamykanej fabryce żelatyny.

Sporo miejsca autorzy poświęcają kontrastom pomiędzy Puławami sprzed ponad dwóch dekad, a tymi współczesnymi. Tutaj na pierwszy plan wysuwa się radykalny rozwój infrastruktury. Bohaterowie filmu chwalą zarówno te drobne przykłady, jak nowe ławki, czy chodniki, aż po te najbardziej znaczące, jak otwarcie nowego mostu na Wiśle, stadionu, mariny oraz nowych terenów handlowych na działkach po jednostce wojskowej.

Film powstawał przez pół roku, od wakacji do końcówki roku 2020, w ramach rządowego projektu na rzecz aktywności społecznej "Senior aktywny-senior zwycięski". Puławscy seniorzy w wieku 60+ uczyli się m.in. montażu materiałów wideo, a niektórzy z nich sami zostali bohaterami dokumentu.

- W projekcie wzięło udział około dwustu osób. Realizacja była trudna, bo jesienią przechodziła druga fala pandemii, więc wielu seniorów obawiało się o swoje zdrowie i nie byli przekonani do udziału w zajęciach. Na szczęście wszystko się udało. Pokazaliśmy zmiany, jakie zaszły w naszym mieście. Myślę, że to, jak nasze miasto wyglądało w tamtych latach, w porównaniu do tego, co mamy dzisiaj, to jest naprawdę przepaść. To chyba najlepsza reklama naszego wejście do struktur UE - ocenia Piotr Kawka z fundacji Innowacji, Przedsiębiorczości, Aktywizacji i Multimediów (IPAM).

Materiały wideo z lat 90-tych, które wykorzystano w filmie pochodzą z jego prywatnych zbiorów zachowanych na starych kasetach VHS. Część zdjęć nie była dotychczas publikowana. Sam film, który początkowo miał być udostępniony jedynie uczestnikom warsztatów filmowych, ostatecznie 3 kwietnia trafił na youtube. Do dzisiaj obejrzano go już ponad 8,5 razy.

Film o Puławach był częścią warsztatów filmowych dla puławskich seniorów, w których ci uczyli się m.in. nagrywania i montażu materiałów wideo. Te z kolei były elementem cyklu dziewięciu warsztatów o różnej tematyce (zdrowie, sprawy społeczne, pielęgnacja, zajęcia manualne) skierowanych dla mieszkańców Puław w wieku 60+. Na cały rządowy projekt na rzecz aktywności społecznej IPAM otrzymał dotację w wysokości prawie 200 tys. zł. 

Niestety, z nieznanych nam powodów, film "Puławy okiem emeryta", który od 3 kwietnia był dostępny w serwisie YT, został dzisiaj przez fundację IPAM usunięty z internetu. Na kanale puławskiej fundacji pozostała jedynie krótka zapowiedź jego premiery.  

 

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Dobra atmosfera, komfort, organizacja leczenia i opieka personelu. Zamojski szpital najlepszy z regionu i na wysokim miejscu w kraju zdaniem pacjentów onkologicznych.

Leszek Możdżer solo w CSK
jazz
11 lutego 2025, 19:00

Leszek Możdżer solo w CSK

Leszek Możdżer to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. To pianista światowej klasy, który nie boi się eksperymentować, wyróżniający się przy tym oryginalnym brzmieniem i własnym językiem muzycznym. Artysta wystąpi z koncertem solo 11 lutego (wtorek) w Centrum Spotkania Kultur.

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Poszukujesz komputera, który sprosta wymaganiom dzisiejszych technologii, ale nie chcesz wydawać fortuny? Rozwiązaniem mogą być komputery poleasingowe. Są to urządzenia, które wracają na rynek po okresie leasingu, często w doskonałym stanie i za dużo niższą cenę niż nowe. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainteresować się używanymi komputerami i jak mogą one zaspokoić Twoje potrzeby.

Elementy infrastruktury magazynowej i możliwości automatyki oraz automatyzacji

Elementy infrastruktury magazynowej i możliwości automatyki oraz automatyzacji

Efektywne zarządzanie magazynem stało się kluczowym elementem sukcesu wielu przedsiębiorstw. W miarę rozwoju technologii, infrastruktura magazynowa znacząco się zmienia, wprowadzając innowacyjne rozwiązania automatyzacji, które poprawiają efektywność i redukują koszty operacyjne. W artykule przyjrzymy się, jakie elementy infrastruktury magazynowej są kluczowe oraz jakie możliwości automatyzacji i automatyki mogą być zastosowane, aby zoptymalizować działanie magazynów.

Ostatnie posiedzenie komisji statutowych

Radni nie chcą już transmisji komisji. A nawet Rzecznik Praw Obywatelskich je popiera

Komisja już poparła, teraz sprawą zajmą się radni na sesji. Wszystko wskazuje na to, że po niespełna roku mieszkańcy Białej Podlaskiej stracą możliwość oglądania transmisji komisji w internecie. A nawet Rzecznik Praw Obywatelskich popiera takie rozwiązanie.

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Czas na 33. finał WOŚP
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Czas na 33. finał WOŚP

W niedzielę na ulicach całej Polski wszędzie będzie widać czerwone serduszka. Wszystkim może się wydawać, że to tylko jeden dzień, jednak przygotowania trwają już od zeszłego roku. Co czeka nas podczas wielkiego finału WOŚP?

Maszeruje WOT już od roku

Maszeruje WOT już od roku

Ośrodek Reprezentacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej z centralną siedzibą w Radomiu działa już od roku. Godziny spędzone na próbach orkiestry czy treningach musztry w przypadku kompanii, procentują efektownymi występami. Żołnierze tej formacji często prezentują się w Lubelskiem.

Będzie słonecznie! - Weekendowa prognoza pogody
POGODA
film

Będzie słonecznie! - Weekendowa prognoza pogody

Posłuchaj jakie temperatury czekają nas w ten weekend. Prognozę pogody przedstawia Gabriela Szewczyk.

W ostatniej kolejce Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe ze Ślepskiem Malow Suwałki

Bogdanka LUK Lublin gra z GKS Katowice, powtórka mile widziana

GKS Katowice będzie przeciwnikiem Bogdanki LUK Lublin w spotkaniu 22. kolejki. Pierwszy gwizdek w hali Globus, w sobotę, o godzinie 20.30.

Wścieklizna nie odpuszcza. Drugi przypadek choroby od początku roku

Wścieklizna nie odpuszcza. Drugi przypadek choroby od początku roku

Wykryto drugie ognisko wścieklizny w województwie lubelskim. Bezpański kot zaatakował inne zwierzęta oraz właściciela gospodarstwa.

Imprezy klubowe w weekend (24 –25 stycznia)
impreza
24 stycznia 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (24 –25 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Tym bardziej teraz, gdy mamy karnawał. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

LOTTO spełnia marzenia!

LOTTO spełnia marzenia!

Pula wypłaconych wygranych w 2024 roku na Lubelszczyźnie przekroczyła 200 MILIONÓW zł. Zapraszamy do punktów LOTTO i na www.lotto.pl, a także do gry przez aplikację!

Mariusz Banach o połączeniu SP19 i SP25: Nie mamy trudniejszych decyzji w samorządach, jak te o likwidacji szkół
film

Mariusz Banach o połączeniu SP19 i SP25: Nie mamy trudniejszych decyzji w samorządach, jak te o likwidacji szkół

Gościem programu Dzień Wschodzi jest Mariusz Banach, zastępca prezydenta miasta Lublin ds. oświaty i wychowania. Z wiceprezydentem rozmawiamy o tym, jak miasto finansuje szkoły i dlaczego koszty edukacji rosną. Jak wytłumaczyć budowanie nowych szkół w mieście w sytuacji, kiedy w innych częściach miasta szkoły są łączone i likwidowane? Na te i inne pytania odpowie nasz gość.

Po blisko tygodniu Bernardyńska otwarta dla ruchu. Jest jednak "ale"
galeria

Po blisko tygodniu Bernardyńska otwarta dla ruchu. Jest jednak "ale"

Lubelski Ratusz poinformował, że wraca ruch kołowy i pieszy na ulicy Bernardyńskiej. Jest jednak ograniczenie.

Karol Kowalewski ma szansę wywalczyć pierwsze trofeum jako trener Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS gra dzisiaj z Zagłębiem Sosnowiec w półfinale Pekao SA Pucharu Polski

W czwartek, w Sosnowcu rozpoczął się finałowy turniej Peako SA Pucharu Polski koszykarek. Polski Cukier AZS UMCS Lublin dzisiaj o godz. 18 zmierzy się z MB Zagłębiem Sosnowiec.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium