Unikatowe materiały wideo, m.in. ze spotkania Marka Kotańskiego z puławską młodzieżą, wizyty Elżbiety Jaworowicz w upadającej fabryce żelatyny oraz rozmowy z puławskimi seniorami - to wszystko znajdziemy w dokumencie "Puławy okiem emeryta", który na początku kwietnia opublikowała fundacja IPAM.
Dla osób zainteresowanych najnowszą historią Puław opublikowany 3 kwietnia dokument "Puławy okiem emeryta" to pozycja obowiązkowa. Film zawiera wypowiedzi starszych mieszkańców Puław, którzy z perspektywy lat oceniają zmiany, jakie zaszły w Puławach na przestrzeni ostatnich 25-30 lat.
Autorzy filmu rozmawiają m.in. byłym radnym i dyrektorem MOSiR-u, Antonim Rękasem, Jerzym Wolskim, czy członkiniami puławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Seniorzy oprowadzają widzów po swoich ulubionych miejscach w mieście, przypominając o tym, jak wyglądały one w przeszłości. Sypią anegdotami, nie unikając również krytycznych spostrzeżeń, m.in. o ładnych, ale opustoszałych podwórkach i trzepakach, które jeszcze w latach 90-tych tętniły życiem.
Jedną z największych wartości filmu są unikatowe materiały wideo ilustrujące poszczególne, poruszane w jego trakcie tematy. Widzowie mogą obejrzeć np. otwarcie ul. Gościńczyk, migawki z działającego jeszcze dworca PKS, handel na nieistniejącym dziś targowisku przy Centralnej, czy fragmenty meczu, w którym piłkarze niemal toną w błocie.
Dokument porusza także temat niskiego poziomu bezpieczeństwa w Puławach lat 90-tych oraz narkomanii. Ten ostatni wątek okraszono m.in. zdjęciami z okolic dawnego amfiteatru oraz spotkania Marka Kotańskiego z puławską młodzieżą. Widać również samych narkomanów. Film przypomina również o problemie bezrobocia pokazując zarówno kolejki w pośredniaku, jak i emocje podczas wizyty Elżbiety Jaworowicz w zamykanej fabryce żelatyny.
Sporo miejsca autorzy poświęcają kontrastom pomiędzy Puławami sprzed ponad dwóch dekad, a tymi współczesnymi. Tutaj na pierwszy plan wysuwa się radykalny rozwój infrastruktury. Bohaterowie filmu chwalą zarówno te drobne przykłady, jak nowe ławki, czy chodniki, aż po te najbardziej znaczące, jak otwarcie nowego mostu na Wiśle, stadionu, mariny oraz nowych terenów handlowych na działkach po jednostce wojskowej.
Film powstawał przez pół roku, od wakacji do końcówki roku 2020, w ramach rządowego projektu na rzecz aktywności społecznej "Senior aktywny-senior zwycięski". Puławscy seniorzy w wieku 60+ uczyli się m.in. montażu materiałów wideo, a niektórzy z nich sami zostali bohaterami dokumentu.
- W projekcie wzięło udział około dwustu osób. Realizacja była trudna, bo jesienią przechodziła druga fala pandemii, więc wielu seniorów obawiało się o swoje zdrowie i nie byli przekonani do udziału w zajęciach. Na szczęście wszystko się udało. Pokazaliśmy zmiany, jakie zaszły w naszym mieście. Myślę, że to, jak nasze miasto wyglądało w tamtych latach, w porównaniu do tego, co mamy dzisiaj, to jest naprawdę przepaść. To chyba najlepsza reklama naszego wejście do struktur UE - ocenia Piotr Kawka z fundacji Innowacji, Przedsiębiorczości, Aktywizacji i Multimediów (IPAM).
Materiały wideo z lat 90-tych, które wykorzystano w filmie pochodzą z jego prywatnych zbiorów zachowanych na starych kasetach VHS. Część zdjęć nie była dotychczas publikowana. Sam film, który początkowo miał być udostępniony jedynie uczestnikom warsztatów filmowych, ostatecznie 3 kwietnia trafił na youtube. Do dzisiaj obejrzano go już ponad 8,5 razy.
Film o Puławach był częścią warsztatów filmowych dla puławskich seniorów, w których ci uczyli się m.in. nagrywania i montażu materiałów wideo. Te z kolei były elementem cyklu dziewięciu warsztatów o różnej tematyce (zdrowie, sprawy społeczne, pielęgnacja, zajęcia manualne) skierowanych dla mieszkańców Puław w wieku 60+. Na cały rządowy projekt na rzecz aktywności społecznej IPAM otrzymał dotację w wysokości prawie 200 tys. zł.
Niestety, z nieznanych nam powodów, film "Puławy okiem emeryta", który od 3 kwietnia był dostępny w serwisie YT, został dzisiaj przez fundację IPAM usunięty z internetu. Na kanale puławskiej fundacji pozostała jedynie krótka zapowiedź jego premiery.