Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

19 czerwca 2020 r.
16:10

Jest woda w Stawach Echo w Zwierzyńcu. Kąpielisko ma być otwarte w czerwcu

Autor: Zdjęcie autora agdy
Stawy Echo, czerwiec 2020 r.
Stawy Echo, czerwiec 2020 r. (fot. Przemysław Stachyra/Roztoczański Park Narodowy)

Od decyzji sanepidu zależy czy od przyszłej soboty będzie kąpielisko nad Stawami Echo. Trwa badanie czystości wody. O tym, jak długi będzie tegoroczny sezon zadecyduje... przyroda. Na razie staw i plaża wyglądają pięknie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zwierzyniec porozumiał się z Roztoczańskim Parkiem Narodowym co do organizacji miejskiego kąpieliska. W czwartek sanepid pobrał ze Stawów Echo próbki wody do badania. Wyniki powinny być za kilka dni. Jeśli będą pozytywne, gmina, która dzierżawi od parku plażę i organizuje kąpielisko, zatrudni ratownika. Od 27 czerwca będzie się można kąpać.

W Zwierzyńcu żartują, że poziom ich życia zależy od poziomu wody w Stawach Echo. A konkretnie w tym największym kąpielowym, który ma plażę. Kwaterodawcy i inni mieszkańcy żyjący z turystyki uważają, że kąpielisko jest kluczowym powodem wyboru Zwierzyńca jako miejsca wypoczynku. Dlatego ilość wody w malowniczo położonych stawach jest taka istotna. Zwłaszcza, że w zeszłym roku kąpieli nie było. Najpierw był zakaz z powodu stanu wody, a potem staw wysechł.

- Cieszę się, że jest woda, od kilku tygodni pada i sytuacja się poprawia. Oby tak było jak najdłużej. Jest oczywiście rezerwowy zalew Rudka, gdzie dużo zainwestowaliśmy, by to miejsce było ładne i dobrze się tam wypoczywało, ale bardzo nam zależy, żeby kąpieliskiem były Stawy Echo. Zalew Rudka nie jest duży i raczej jest pomyślany jako miejsce do uprawiania sportu. Poza tym jest przepływowy, woda się tam nie nagrzewa. Może z czasem gminę będzie stać na dwa kąpieliska – mówi Urszula Kolman, burmistrz Zwierzyńca.

Już w maju radni przegłosowali, że tegoroczny sezon kąpielowy będzie trwał od 27 czerwca do 31 sierpnia. Uchwała określiła też wykaz kąpielisk na terenie Gminy Zwierzyniec, wskazując, oprócz Echa, zbiornik wodny Rudka. Gdyby powtórzyła się fatalna sytuacja z zeszłego roku, miasteczko nie zostanie bez kąpielowej atrakcji.

- Zdjęcie robiłem na początku czerwca. Teraz wody jest trochę więcej, bo dużo jest opadów, ale daleko do sytuacji, jaka była jeszcze kilka lat temu. I nie wiadomo, jak długo woda będzie. Wszystko zależy od przyrody – mówi  Przemysław Stachyra ze Stacji Bazowej Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego Roztocze Roztoczańskiego Parku Narodowego, autor fotografii, którą ilustrujemy tekst.

Przepływy (dane z 2020 roku): 8 czerwca 9 litrów na sekundę, 9 czerwca 13,7 l/s, 15 czerwca10,8 l/s. Minimum dla Stawów Echo to 20 l/s. 62 litry na sekundę, to średni przepływ wody w Świerszczu z perspektywy badań prowadzonych od 1998 roku. Rekordowy był maj 2013 - 115 l/s!

Chyba żadne pomiary robione przez pracowników parku nie są tak analizowane przez fachowców i laików jak te informujące o ilości wody przepływającej w Świerszczu. Strumień od samego początku istnienia stawów, czyli od przełomu lat 20. i 30. ubiegłego wieku, zaopatruje je w wodę. Tylko, że za czasów Ordynacji Zamojskiej stawy były zakładane w miejscu rozległych mokradeł dorzecza Świerszcza. A dziś rejestrowany jest każdy litr wody, który do stawów wpada. 

- Znaczącego wzrostu ilości wody w Świerszczu można będzie się spodziewać dopiero, gdy zostaną odbudowane zasoby wód kredowych oraz wód torfowisk, które w głównej mierze zasilają ten strumień. Deszcze, które padały w maju i czerwcu, zaledwie oddaliły widmo katastrowy suszy glebowej. Ziemia jest wilgotna do 50, 80 centymetrów. Może metra. Czerpią z tego rośliny, drzewa. Susza hydrologiczna trwa. Woda, którą pijemy pochodzi z pokładów znajdujących się kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią ziemi. Tam jej poziom nadal jest niższy o metr-półtora, opady tego nie zmieniły. I strefa źródliskowa Świerszcza też nie ma wody, nie trafia ona do koryta z poziomu wód głębinowych – tłumaczy Przemysław Stachyra.

Paradoksalnie, im bardziej będzie padało tym większa szansa, że turyści, którzy sobie nie wyobrażają Zwierzyńca bez Stawów Echo, będą mieli szansę nad nimi wypoczywać.

Maj był rekordowo deszczowy - 132 litry wody na każdy metr kwadratowy powierzchni. Więcej wody spadło niż wyparowało. Ale i tak przyrodzie nie udało się zrównoważyć strat kwietniowych, nie mówiąc o wieloletnich. Dlatego trudno przewidzieć, jak długo będzie trwał sezon kąpielowy. A woda w stawach to w Zwierzyńcu temat drażliwy.

Jeszcze w marcu przedsiębiorcy wynajmujący kwatery, mający kajaki, prowadzący sklepy czy lokale gastronomiczne napisali do Andrzeja Tittenbruna, dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego, list, w którym żądali przywrócenia odpowiedniego jej poziomu, tak by umożliwić kąpiel. Podkreślali, że stawy nie są jakimś fragmentem RPN, tylko wspólnym dobrem i liczą na konkretne działanie związane z potrzebami lokalnej społeczności. Kopię korespondencji dostali radni. 

Dyrektor pytany, czy doszedł do porozumienia z autorami listu mówi, że nie chce komentować sprawy. Odezwał się do nadawców, zaproponował spotkanie. – Nie dość, że nikt nie przyszedł, to nawet nikt nie zadzwonił, że nie przyjdzie – mówi Andrzej Tittenbrun.

- Oczywiście ten sezon z powodu epidemii będzie inny niż wszystkie, ale turyści już przyjeżdżają. W długi czerwcowy weekend było ich bardzo dużo – ocenia pani burmistrz Zwierzyńca. A pracownicy parku mówią, że już widzieli w Stawach Echo pierwszych kąpiących.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

W sobotę i niedzielę na ulice powiatu zamojskiego wyjadą cykliści. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach.

Pierwsze wodorowe autobusy wchodzące w skład taboru Chełmskich Linii Autobusowych

Pierwsza taka wodorowa flota w Polsce. W Chełmie nowe autobusy wożą za darmo

Do Chełma dotarły pierwsze autobusy wodorowe. To początek ekologicznej rewolucji w historii lokalnej komunikacji miejskiej. Za moment flotę zasilą kolejne trzy pojazdy, a do końca roku po ulicach ma jeździć łącznie 26 zeroemisyjnych Nesobusów.

Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego została podpisana 3 marca 2025 roku. Umowę podpisali: Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie. W spotkaniu z beneficjentami Krajowego Planu Odbudowy uczestniczył Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów.

Ziemia skorzysta z oczyszczalni

Czy osady ściekowe po ich higienizacji można wykorzystać w gospodarce? Można – dodatkowo na tym zarabiając. Takie plany ma Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Z oczyszczonych osadów ściekowych chce produkować i sprzedawać nawóz rolniczy. Instalacja do higienizacji w Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” jest już gotowa. Spółka czeka teraz na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, żeby rozpocząć produkcję i wprowadzić gotowy produkt do obrotu.

zdjęcie ilustracyjne

Nadchodzą burze z gradem. Gdzie zagrzmi?

Będzie burzowo. Synoptycy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia dla kilku powiatów województwa.

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Każda kobieta doskonale wie, że odpowiednio dobrana torebka może całkowicie odmienić charakter stylizacji. Nie tylko stanowi praktyczny dodatek, ale również podkreśla osobowość i styl swojej właścicielki. Wybór idealnej torebki może być jednak niemałym wyzwaniem, szczególnie przy tak bogatej ofercie dostępnej na rynku. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny przewodnik po modelach, które z pewnością zasługują na miejsce w Twojej szafie.

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

W środę rozegrano trzy zaległe mecze z 19. kolejki. Do wielkiej niespodzianki doszło w Różańcu, gdzie tamtejszy Grom przegrał 3:4 z Błękitnymi Obsza. Dla lidera tabeli była to druga z rzędu porażka na własnym stadionie, a to oznacza, że do samego końca sezonu będziemy mogli się emocjonować wyścigiem o zajęcie pierwszego miejsca

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Grupa przestępcza organizowała przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. Następnie, transportowała ich pod granicę z Niemcami. Polska Straż Graniczna wpadła na ich trop w Sławatyczach.

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Florystyka to nie tylko zawód, ale także pasja, która pozwala wyrazić siebie i otaczać się pięknem natury na co dzień. Coraz więcej osób szuka sposobów na twórcze spędzanie wolnego czasu, a warsztaty florystyczne stają się jedną z najpopularniejszych form rozwoju osobistego i relaksu. To doskonała okazja, by nauczyć się czegoś nowego, poznać inspirujących ludzi i stworzyć własne, niepowtarzalne kompozycje kwiatowe. Jeśli zastanawiasz się, czy warto spróbować swoich sił w świecie florystyki, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Nalot agentów CBA na związki sportowe. Przeszukują też w Lubelskiem

Nalot agentów CBA na związki sportowe. Przeszukują też w Lubelskiem

Agenci CBA weszli w czwartek do gmachów Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Koszykarskiego i Polskiej Ligi Koszykówki. Działania obejmują w sumie 16 lokalizacji, również w województwie lubelskim.

Już dwa ząbki Czarnego Czosnku dziennie pozytywnie wpływają na nasz organizm!

Już dwa ząbki Czarnego Czosnku dziennie pozytywnie wpływają na nasz organizm!

Czarny Czosnek, znany również jako czosnek fermentowany, to naturalny antybiotyk o wielu właściwościach zdrowotnych. Powstaje w komorze, w której czosnek biały jest poddawany specjalnemu procesowi fermentacji, powodującemu zmianę jego smaku, konsystencji i koloru. Dzięki temu czosnek staje się bardziej łagodny w smaku, a jednocześnie zachowuje, a nawet wzmacnia swoje lecznicze właściwości.

Śruta rzepakowa - czy jej produkcja jest opłacalna?

Śruta rzepakowa - czy jej produkcja jest opłacalna?

Śruta rzepakowa, będąca jednym z produktów ubocznych w procesie tłoczenia nasion rzepaku, zdobyła popularność jako ważny składnik paszowy w rolnictwie. Jej wyjątkowa wartość odżywcza oraz stosunkowo niska cena sprawiają, że jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych źródeł białka roślinnego w hodowli zwierząt. Kluczowym zagadnieniem, które stoi przed rolnikami i przedsiębiorcami, jest jednak pytanie, na ile opłacalna jest inwestycja w ten produkt i jak efektywnie zarządzać jego sprzedażą.

radny Tomasz Gontarz

"To skandaliczne, że prezydent ignoruje piekło mężczyzn". Radny nie odpuszcza w sprawie Rady Mężczyzn

Ratusz odpowiada na interpelację radnego Tomasza Gontarza w sprawie utworzenia Rady Mężczyzn. Urzędnicy uznają, że dotychczasowy system wsparcia społecznego obejmuje wszystkie grupy mieszkańców, niezależnie od płci. Radny z kolei interweniuje u Rzecznika Praw Obywatelskich.

Żużlowcy Orlen Oil Motoru skupiają się na swojej robocie, ale przyznają, że przy Al. Zygmuntowskich robi się ciasno

Żużlowcy Orlen Oil Motoru na temat stadionu: Lublin potrzebuje więcej miejsca

Kilkanaście dni temu okazało się, że nowego stadionu dla żużlowców Orlen Oil Motoru nie będzie. Wrócił za to pomysł modernizacji obiektu przy Al. Zygmuntowskich. Jak na całe zamieszanie ze stadionem reagują zawodnicy mistrza Polski? Zapytaliśmy: Bartosza Zmarzlika, Dominika Kuberę oraz Wiktora Przyjemskiego.

W drugiej kolejce w grupie spadkowej Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Zagłębiem Lubin

Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Zagłębiem Lubin

W drugim spotkaniu strefy spadkowej Azoty Puławy zmierzą się na wyjeździe z Zagłębiem Lubin. Mecz rozpocznie się w czwartek o godzinie 18

Starszy pan przepadł w lesie. Małżeństwo pomogło w jego odnalezieniu

Starszy pan przepadł w lesie. Małżeństwo pomogło w jego odnalezieniu

81-latek zaginął w lesie w gminie Biłgoraj. W poszukiwaniach pomógł dron państwa Odrzywolskich. Komendant policji wyróżnił ich za taką postawę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium