Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 marca 2022 r.
10:02

Kawa o smaku wojny. Tak teraz żyje się we Lwowie

Autor: Zdjęcie autora Artem Riasa
1 0 A A
Schron we Lwowie
Schron we Lwowie (fot. Artem Riasa)

Minął już miesiąc pełnej inwazji Rosji oraz osiem lat wojny hybrydowej na terenie Ukrainy. Ten ostatni miesiąc był dla Ukraińców jak rok.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To czas, kiedy twoim największym przyjacielem stał się smartfon, bo to on pierwszy dba o ciebie. Ostrzeże kiedy są syreny alarmowe i kiedy masz tylko kilka minut żeby ukryć się w schronie. Powie o nowych wiadomościach z frontu, a potem, głosem rzecznika kancelarii prezydenta Ukrainy Oleksija Arestowicza, powie - jesteś bezpieczny, koniec alarmu. Dzwonię do rodziny i słyszę ich ciepłe głosy - "u nas wszystko dobrze".

Ukraina przeżywa wojnę ojczyźnianą, ale także wojnę o europejskie wartości, które wybrała osiem lat temu na Majdanie, czym wzburzyła niedźwiedzia-barbarzyńcę. "Nie ma wolnej Europy, bez wolnej Ukrainy", "Za naszą i waszą wolność".

Są zbiegi okoliczności. Mój ostatni spokojny wieczór był w stolicy. Po filmie w kinie zszedłem na stację metra „"arasa Szewczenki" i pojechałem szykować się do porannych rozmów w sprawie pracy. Nic z tego nie wyszło. O 5 rano zadzwonił kolega i powiedział najstraszniejsze słowa: "wojna się zaczęła".

Następnego dnia wyjechałem z Kijowa, a gościnni mieszkańcy małej wioski Moryntsi przyjęli mnie i moich towarzyszy na noc. To miejsce urodzenia Tarasa Szewczenki. Zawsze chciałem zobaczyć, skąd pochodził wielki pisarz Ukrainy. Szkoda, że stało się to w takich okolicznościach.

Droga do Lwowa

Teraz często jestem we Lwowie. Zajmuje się wolontariatem. Wysyłam apele o pomoc humanitarną do urzędów miast w Polsce i dostaję pozytywne odpowiedzi. Miasto Lublin pomaga całej Ukrainie. Z tej pomocy korzystają między innymi miasta partnerskie Lublina. Pomagam także w robieniu siatek maskujących oraz pracuję z uchodźcami w jednym z centrów socjalnych. Niemal każdy dzień zaczyna się od myśli: "czy nie zrobiłem dziś za mało dla Ukrainy?"

A jak teraz żyje Lwów, kulturalna stolica naszego kraju?

Kawa o smaku wojny - tak można opisać sytuację tego miasta. Centrum stało się wyspą pokojowego życia. Są chwile kiedy słyszysz śpiewaków ulicznych, zobaczysz kolejkę do kiosku z kawą, i aż chce się wierzyć że jest spokój.

Lwów (fot. Artem Riasa)

Ale zaraz za rogiem widzisz zabezpieczane przed bombami pomniki. Zbiórki pomocy humanitarnej. Alarm powietrzny i chowasz się w piwnicy. Oto powrót do rzeczywistości. W mieście zdarzają się także dywersanci, dlatego są godziny, kiedy nie wolno wychodzić na ulice (22.00-06.00). Jest całkowity zakaz sprzedaży alkoholu, ograniczono godziny pracy sklepów.

Lwów

Jeden ze schronów we Lwowie jest w muzeum pod jednym z kościołów. Ludzie czekają na koniec syren alarmowych i przy okazji mogą dotknąć historii.

Schron we Lwowie

Dzięki państwom europejskim do Lwowa przybywają ciężarówki pełne pomocy. Cały czas przybywa też uchodźców uciekających przed wojną z innych części kraju. Lwów gościnnie im pomaga. Dużo tu centrów pomocy i osób, które pomagają.

Lwów to dziś miasto bohater humanitarnej pomocy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium