Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

4 października 2021 r.
17:20

Każdy mieszkaniec Lublina w wieku 30 plus zna ten adres. Jak udało im się przetrwać tyle czasu?

1 1 A A
Sklep mieści się w Lublinie przy Krakowskim Przedmieściu 51
Sklep mieści się w Lublinie przy Krakowskim Przedmieściu 51 (fot. Maciej Kaczanowski)

Pewnie wielu osobom, które mają więcej niż 30 lat, zdarza się, mijając jakieś miejsce, przypominać sobie, co było tam kiedyś. Patrząc na bank lub restaurację wspominają znajdujące się tam kiedyś sklepy, w których robili zakupy z rodzicami lub dziadkami. Są jednak firmy, które funkcjonują w jakimś miejscu "od zawsze". Jednym z nielicznych w centrum Lublina jest „Ada & Przyjaciółki”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nazwa jest stosunkowo nowa, bo została zmieniona dwa lata temu. Kiedy jednak powiemy, że chodzi o sklep mieszczący się w Lublinie przy Krakowskim Przedmieściu 51, który kiedyś nazywał się „Ada & Adam” nic więcej tłumaczyć nie trzeba.

Historia

W drugiej połowie XIX w. działka należała do Aleksandra Stopczyka, którego majątek wyznaczały dzisiejsze ulice Krakowskie Przedmieście, Ewangelicka, Jasna i Wieniawska. Posesja wyróżniała się przepięknymi ogrodami, które podziwiali wszyscy zmierzający do Lublina z Krakowa i Warszawy. Kamienica, która stoi tam do dziś, powstała dopiero w 1907 roku. 20 lat później jej parter przeznaczono na działalność handlową m.in. na sklep odzieżowy.

Artykuł ukazał się w dodatku Złotwa Setka. Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny. Całe zestawienie dostępne jest w tym miejscu.

Po 1945 roku sklepy przy Krakowskim Przedmieściu były własnością spółdzielczą. W 1968 zastąpiła je „Ada”, stanowiąca wtedy własność OTEX-u. To wtedy w sklepie pojawiły się niedostępne wcześniej w Lublinie najlepsze marki z Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji.

- Dziesięć lat później opiekę nad salonem przejęła Moda Polska. To wtedy sprzedawać zaczęto także modę męską – opowiada Żaneta Grądziel, menadżer do spraw rozwoju sklepu. – „Ada” funkcjonowała wtedy niezależnie od „Adama”. Rozdzielała je ulica. Tak było także 30 lat temu, gdy oba sklepy stały się własnością firmy PH JAREX. Dopiero później je połączono.

Kolejne zmiany związane były jednak z likwidacją salonu męskiego. Została tylko "Ada", do którego później dołączyły przyjaciółki.

Dla klientek

Dziś sklep jest tzw. konceptem. To sklep multibrandowy oferujący kolekcje starannie wyselekcjonowanych marek, ale też dodatków i kosmetyków. To także miejsce spotkań w gronie osób bawiących się modą i poznawania inspirujących ludzi.

- Staramy się wychodzić naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom klientek, stąd  dosyć częste zmiany.  Nie chcemy nadążać za zmieniającym się światem, a wyprzedzać trendy – mówi Grądziel. – Najlepiej widać to w modzie. Żeby kupić nowy towar jeździmy na targi mody organizowane w całej Europie. Śledzimy nowinki. Szukamy samych "smaczków" kierując się oczywiście trendami. Kierujemy się też potrzebami klientek, które regularnie podpytujemy, co chciałyby mieć w swojej szafie, a czego nie mogą nigdzie dostać. Ale staramy się też, żeby odwiedziny u nas nie były zwykłymi zakupami, ale tzw. przeżyciem zakupowym.

Żeby tak się stało, konieczna była wyjątkowa troska o wystrój wnętrza. Kamienicę, w której mieści się "Ada & Przyjaciółki" w 1995 roku wpisano do rejestru zabytków i wszystkie zmiany muszą być uzgadniane z konserwatorem. Właścicielom zależy na tym, żeby nie stracić nic z historycznego charakteru tego miejsca. Dlatego remonty prowadzone są tak rozważnie, że udało się nawet niemal całkowicie zachować żeliwne balustrady balkonowe z motywem roślinnym.

Trudny czas

Mimo tak długiej historii „Ady” nikt z pracowników i właścicieli nie był przygotowany na to, co przyniosła ze sobą epidemia.

- To było zaskoczenie nie tylko związane z troską o własne zdrowie i kondycję bliskich, ale też bardzo poważne wyzwanie biznesowe – przyznaje Żaneta Grądziel. - Tak jak większość osób nie wiedzieliśmy, co będzie dalej i co może się wydarzyć, ale to co u nas zadziało, to zbudowanie długoletnich więzi z klientkami. Na początku epidemii wszyscy pragnęliśmy kontaktu z drugim człowiekiem i to się czuło. Dlatego pracujące u nas doradczynie dzwoniły do stałych klientek. Nie rozmawiały jednak o tym, co jest w sklepie i co warto kupić, ale po prostu pytały, co u nich słychać w tak trudnym dla nas wszystkich czasie. Wyszłyśmy z założenia, że biznes to nie tylko pieniądze. Dużo ważniejsze jest wzajemne wspieranie się.

Po kilku tygodniach wraz ze zmianą zagrożeń i panujących obostrzeń sklep zaczął zapraszać klientki na prywatne zakupy. Kobiety umawiały się na konkretny dzień i godzinę, kiedy to sklep otwierano tylko dla nich.

- Klientki bardzo szybko nazwały ten rytuał „bezpiecznymi zakupami”. Zapewniałyśmy im bezpieczeństwo, możliwość celebrowania zakupów, ale też stawiałyśmy na kontakt międzyludzki, tak bardzo potrzebny w tym trudnym czasie – mówi pani menadżer. Nie chce jednak zdradzić, ile osób zdecydowało się na taką wizytę. To tajemnica handlowa. - Mogę za to powiedzieć, że dla nas to miejsce to coś więcej niż sklep czy biznes. To miejsce spotkań z ludźmi, wymiany zdań, wzajemnej inspiracji. U nas zakupy to tylko pretekst do spotkania i czerpania siły. Epidemia jeszcze bardziej nam to pokazała i jednocześnie zmobilizowała, żeby zrobić kolejny śmiały krok do przodu. Rozszerzamy swoją ofertę o rzeczy, które uważamy za wartościowe i po prostu piękne. Zdradzić mogę, że są to naturalne kosmetyki, książki, rośliny i świece. Jeśli sytuacja znowu ograniczy ludzi do pozostania w domu to chcemy, by spotkanie z nami było formą ukojenia, relaksu, a także sprawiania sobie i najbliższym przyjemności z zakupów. Zachęcamy do tego, by zwolnić.

Zmiany

Epidemia sprawiła, że wiele osób zaczęło robić zakupy w internecie. W „Adzie” taka opcja nie jest dostępna.

- Ale to absolutnie nie świadczy o tym, że za czymś nie nadążamy. My po prostu stawiamy na inny kontakt z klientem. Inaczej podchodzimy do zakupów – tłumaczy pani menadżer. – Nie chcemy, żeby było to zwykłe wydawanie pieniędzy. To musi być dobry czas oraz dobre i przemyślane decyzje, których nie będziemy żałować. Epidemia, chyba bardziej niż kiedykolwiek uświadomiła nam, że bardziej niż „mieć” ważne jest „być”. Konieczny jest kontakt z drugim człowiekiem i towarzyszące mu emocje.

Właściciele sklepu w najbliższych miesiącach planują jednak wprowadzenie kilku zmian związanych z poczynionymi w trakcie pandemii obserwacjami.

- Na razie nie chcemy zdradzać szczegółów. Mogę tylko powiedzieć, że sklep z tak ogromną tradycją pozostanie na swoim miejscu. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientek rozszerzymy jednak jego działalność – Żaneta Grądziel uchyla rąbka tajemnicy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium