Trwają przygotowania do uczczenia 130. rocznicy urodzin Janusza Wincentego Petera. Lekarza i regionalisty, którego postać zna całe miasto i okolica. – Czasami się zastanawiamy jak to możliwe, że na to wszystko znajdował czas – mówi kuratorka wystawy poświęconej Peterowi.
Był rok 1927, kiedy Janusz Peter przyjechał do Tomaszowa Lubelskiego i objął posadę dyrektora tutejszego szpitala miejskiego. Wcześniej pracował we Lwowie w szpitalu i na uczelni. Miał 36 lat, gdy związał się z Tomaszowem Lubelskim, aż do śmierci w 1963 roku. Dziś w mieście ma swoją ulicę, szkołę i jego imię nosi Muzeum Regionalne, które sam założył.
Muzeum Regionalne przygotowuje wystawę poświęconą swojemu patronowi. Na ekspozycji prezentowane będą nie tylko dokumenty związane z lekarzem – regionalistą z Tomaszowa, także jego prace malarskie i rysunkowe, nie pokazywane dotychczas szerszej publiczności. Pojawią się pamiątki osobiste doktora oraz ciekawe muzealia, nabytki z początków istnienia założonego przez Petera muzeum.
– Był lekarzem, dyrektorem szpitala ale pasjonował się historią i archeologią. Doprowadził w 1962 roku do otwarcia muzeum. Pierwszą siedzibą naszej placówki były pomieszczenia szpitalne – mówi Joanna Dziura, kurator wystawy na której będzie można zobaczyć fartuch lekarski Petera, jego papierośnicę, tabakierę czy rodzinne zdjęcia z czasów młodości, które nie były szerzej znane.
– Ostatnio przeglądając pięć tomów fotografii, które zrobił Peter dokumentując życie szpitala, zastanawiałam się skąd on miał na to wszystko czas, biorąc pod uwagę ilość obowiązków – dodaje kuratorka.
Gdy Peter został dyrektorem w Tomaszowie, na chorych czekało tu 25 łóżek. Kiedy z powodu choroby, niemal na dwa tygodnie przed śmiercią rezygnował z kierowania szpitalem, oddawał następcom jedenasto oddziałowy szpital na 500 łóżek. W żadnym innym powiecie nie było takiego.
Wystawie towarzyszył będzie film dokumentalny poświęcony sylwetce tomaszowskiego lekarza w reżyserii Adama Kulika. Właśnie trwają zdjęcia. Jedna z bohaterek jest Adela Lewicka, laborantka w szpitalu powiatowym w Tomaszowie w latach powojennych, która świetnie pamięta doktora Petera.
– Coraz trudniej odnaleźć osoby, które osobiście zetknęły się z doktorem Peterem. Nam udało się jeszcze dotrzeć do położnej Zofii Kulik. Ona też wystąpi w filmie – zapowiada Joanna Dziura.
Wystawa „Doktor Janusz Peter – w 130. rocznicę urodzin” będzie czynna od 26 listopada.
Tytuł tekstu, to wskazówka jaką miała usłyszeć od dyrektora Janusza Petera jedna z lekarek, która starała się o pracę w szpitalu: Trzeba pamiętać, że u nas nie ma godzin pracy. Robi się tyle, ile trzeba i wtedy, kiedy trzeba.
Korzystałam z tekstu „Rok 1963. Janusz Peter legenda Tomaszowa” na roberthorbaczewski.pl