Zamość

23 października 2021 r.
8:11

Komu twaróg, komu nektar. Kto co lubi w zamojskim zoo

Autor: Zdjęcie autora agdy
Czepiak ciemny
Czepiak ciemny (fot. Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu)

Jeśli dziś w menu gotowane jajko, znak, że niedziela. Tak regularnie stołują się małpy w zamojskim zoo. Jajka dostają też ptaki egzotyczne. Tutejsi mieszkańcy gustują w różnych smakołykach. Dla owocożernych nietoperzy specjalnie sprowadzany jest nektar

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wielu mieszkańców ogrodu zoologicznego w Zamościu żywi się specjalnymi granulatami, które powstają z myślą o nich. Swoją karmę mają nosorożce, swoją żyrafy, jeszcze inną zebry. Ale to nie wszystko. W zoo jest specjalna kuchnia, w której powstają posiłki dla zwierząt. Na liście artykułów spożywczych, które tu docierają, są między innymi jajka, ser twarogowy, mleko, jabłka czy pieczywo.

Twaróg do dzioba

- Jajka są głównie dla małp i ptaków egzotycznych. Małpy co niedzielę dostają jajka gotowane. Dla nich jest też mleko, na którym powstają zupy z dodatkiem płatków – mówi Jadwiga Kniaź-Rycaj z działu hodowlanego Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera w Zamościu.

Rocznie tutejsze zwierzęta zjadają jajek za ponad 7 800 złotych, a mleka i twarogu za ponad 4 600 złotych.

- Ser jest kupowany z myślą o małpach i papugach – dodaje Kniaź-Rycaj.

Za bramę ogrodu wjeżdżają też owoce, począwszy od sezonowych, przez cytrusy po zwykłe jabłka, których potrzeba tu średnio 50 kg tygodniowo.

Prowiant na drogę

- Każdy ogród zoologiczny karmi trochę inaczej, bo zagraniczne mają na przykład dostęp do ananasów, arbuzów czy mandarynek. U nas dostają winogrona czy kiwi, ale karmimy też naszymi owocami sezonowymi: wiśniami, czereśniami, truskawkami. Dajemy też jabłka. Z uwagi na różnice w diecie gdy jakieś zwierzę od nas jedzie do innej placówki, dostaje kilkudniowy prowiant, żeby mogło na początku jeść to, do czego jest przyzwyczajone. Kiedy przyjmujemy nowe, to też zawsze dostajemy porcję jego karmy – wyjaśniają pracownicy zoo.

Czasami jakiś przysmak jest sprowadzany specjalnie z myślą o konkretnym zwierzęciu. Tak jest w przypadku nietoperzy, które żywią się owocami. Dostają owoce polane zamawianym dla nich nektarem.

Ale są zwierzęta bez takich wymagań, które gustują w zwykłym chlebie. I to wczorajszym.

- To kopytne. Pieczywo, ale już świeże, zamawiamy dla małp. Bardzo lubią bułeczki z dżemem – tłumaczy Jadwiga Kniaź-Rycaj.

Chleb z ul. Śląskiej

Rocznie tego pieczywa jest przejadane w zamojskim ogrodzie za blisko 5 i pół tysiąca złotych.

- Z zoo współpracujemy od kilku lat, codziennie trafia tam partia naszego pieczywa. Tak jak chce zamawiający to świeże bułeczki pszenne i z poprzedniego dnia, chleb baltonowski, produkowany na naturalnych kwasach bez polepszaczy. To bardzo dobre, pełnowartościowe wyroby z naszej piekarni przy ul. Śląskiej. Ogród, choć jest niekonwencjonalnym odbiorcą, jest dla nas ważny, zwłaszcza, że to odbiorca lokalny – mówi Małgorzata Wołoch, kierownik działu marketingu w PSS „Robotnik” w Zamościu.

Spółdzielnia dostarcza pieczywo dla zwierząt, bo tak jak inni dostawcy, wygrała przetarg organizowany przez zamojskie zoo.

Przeglądając listę zakupów miejskiej placówki, nie można nie zauważyć, że trafiają tu jednodniowe kurczęta. Jak tłumaczą pracownicy ogrodu, takie są prawa łańcucha pokarmowego. Kogutki, które by były uśmiercone i zutylizowane jako nieprzydatne w przemyśle drobiarskim, dostają drapieżne ptaki mieszkające w zoo. Ich przewód pokarmowy wymaga by oprócz mięsa, którym są karmione, zjadały drobniejsze ptaki. Na wolności by na nie zapolowały, w warunkach zoo nie jest to możliwe.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium