Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

9 maja 2023 r.
8:24

Koniec z nakrętkami "Wiele dzieci straci rehabilitacje. Nie będzie pieniędzy na leczenie"

Autor: Zdjęcie autora ask
0 A A
Nakrętki w ponad stu miejscach zbierano też na rzecz chorej na SMA (rdzeniowy zanik mięśni) Niny Słupskiej z Lublina.
Nakrętki w ponad stu miejscach zbierano też na rzecz chorej na SMA (rdzeniowy zanik mięśni) Niny Słupskiej z Lublina. (fot. archiwum)

– Jeżeli te przepisy wejdą w życie, to wiele osób straci pieniądze, które przeznacza dziś na rehabilitację lub leczenie swoich dzieci. A takich ludzi są tysiące – tak zmiany dotyczące plastikowych nakrętek komentuje Tomasz Słupski, tata chorującej na SMA Niny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zbieranie nakrętek, by pomagać innym, może się skończyć już w połowie przyszłego roku. Wszystko za sprawą dyrektywy SUP (w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko), zgodnie z którą wszystkie nakrętki plastikowe powinny być fabrycznie przytwierdzone do butelek lub kartonów. Tak zresztą jest już teraz w niektórych krajach Unii Europejskiej. Mimo, że jest na to jeszcze rok to rozwiązanie to wprowadzają także niektóre polskie firmy.

Pomysł wynika z troski o środowisko. Najprościej mówiąc, pusta butelka powinna być zgnieciona i zakręcona, żeby się nie rozprostowała i żeby zajmowała jak najmniej miejsca w transporcie. Zwolennicy tego rozwiązania tłumaczą też, że nie ma sensu zbierać nakrętek oddzielnie, bo linie do odzysku PET tego nie wymagają. A zbieranie samych nakrętek niesie ze sobą konieczność ich oddzielnego przewożenie, co równe jest zwiększeniu śladu węglowego.

Ale tłumaczenie to krytykują osoby, które zbierają nakrętki z celach charytatywnych. A takich są tysiące. Na rzecz swoich podopiecznych, zbiórkę nakrętek od lat prowadzi Lubelskie Hospicjum im. Małego Księcia. W Międzyrzeczu Podlaskim zbierane są nakrętki na kosztowną rehabilitację Zuzi, która zmaga się z rzadką chorobę genetyczną. W Polsce odnotowano tylko 5 przypadków tej choroby, a na świecie 30. W sklepach nakrętki zbierane są m.in. na rzecz Jasia, który walczy z mukowiscydozą i Oli z dziecięcym porażeniem mózgowym, której rodzice zbierają na rehabilitacje.

– Bez nakrętek nic by się nie udało, bo wszyscy mamy coraz mniej pieniędzy i coraz mniej osób jest w stanie przekazywać datki. Nakrętki można zbierać bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Dla nas to bardzo wiele, bo pozwala na sfinansowanie turnusów rehabilitacyjnych – mówi mama dziewczynki.

Nakrętki w ponad stu miejscach zbierano też na rzecz chorej na SMA (rdzeniowy zanik mięśni) Niny Słupskiej z Lublina. Rodzice dziewczynki musieli w krótkim czasie zebrać 9,5 mln zł na terapię genową dla córki.

– Oczywiście były też koncerty, aukcje, były wpłaty, ale zbieranie nakrętek też miało głęboki sens – podkreśla Tomasz Słupski, tata Niny. – Udało nam się zebrać ok. 60 ton nakrętek. To było 6 samochodów, a z każdego kursu otrzymywaliśmy 13-15 tys. zł. Te pieniądze pozwalały na rehabilitację i zasilały zbiórkę główną. Zresztą nakrętki zbiera bardzo wielu rodziców chorych dzieci. Pozbawienie ich takiej możliwości, to pozbawienie ich dzieci konkretnych pieniędzy.

Tomasz Słupski podkreśla też, że zbieranie nakrętek na cele charytatywne ma aspekt edukacyjny oraz wychowawczy, bo nakrętki zbierają dzieci w przedszkolach i szkołach. Potwierdzają to nauczyciele.

– Zbiórki nakrętek są w naszej szkole niezwykle ważne – mówi Alicja Dudak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 w Lublinie. – Zbieramy na hospicjum, na rehabilitację na wózki dla osób niepełnosprawnych. W akcje chętnie włączają się uczniowie i ich rodzice. To niezwykle ważne, bo w ten prosty sposób uczymy empatii i otwarcia na drugiego człowieka. Nie wyobrażam sobie, że może tego zabraknąć.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Firmy faktoringowe należące do PZF (Polskiego Związku Faktorów) sfinansowały ponad 21 mln faktur od stycznia do września 2024 roku, polepszając płynność finansową przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dlaczego małe i średnie firmy, szczególnie współpracujące z większymi kontrahentami, powinny korzystać z faktoringu?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium