Tajemniczy inwestor rozpoczął remont zespołu pałacowo–parkowego w Jakubowicach Murowanych. Już ogrodzono rozległą posesję, uporządkowano zaniedbany park i ruszyła renowacja zrujnowanych budynków.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, w lipcu, zabytek trafił do syndyka masy upadłościowej jednego z przedsiębiorstw lubelskich. Od syndyka nabyła go firma z Siedlec.
– Na razie nie będziemy się wypowiadać na temat przyszłości pałacu. Niebawem zdradzimy szczegóły – poinformował nas jeden z obecnych posiadaczy pałacu w Jakubowicach Murowanych.
Nowy właściciel od kilku miesięcy prowadzi intensywne prace renowacyjno-budowlane. W pierwszej kolejności uporządkowano park, usuwając wszystkie samosiejki. Ogrodzono także rozległy teren wzgórza, na którym posadowiono zabytek. Stara, waląca się stodoła już wygląda znacznie lepiej. Usunięto stary eternit, zastępując go nowym dachem. Odsłonięto także zasypane mury, odsłaniając min. zabytkową furtę. Ruszyły także prace przy ruinie pałacu i zagospodarowaniu dziedzińca.
Zespół pałacowo-parkowy w dawnych Jakubowicach Murowanych, zlokalizowany w Lublinie na styku ulic Zabytkowej i Pliszczyńskiej, przy starorzeczu Bystrzycy.
Pierwotnie murowany, głównie z wapienia, gotycko-renesansowy dwór Andrzeja Tęczyńskiego, był dwukondygnacyjny z przylegającą od wschodu kaplicą. Kolejnymi właścicielami byli Ostrogscy i Zasławscy. Podczas potopu Szwedzi splądrowali posiadłość. W 1660 roku zaczęto podnosić z ruiny posiadłość w Jakubowicach Murowanych.
W latach 1705–1779 dobra trafiły do rodziny Sanguszków. Wówczas nastąpiła rozbudowa zespołu dworskiego i przekształcenie dworu w pałac. Na początku XIX w. pałac przebudowany na romantyczną rezydencję przez generałową Konstancję z Czackich Szeptycką,
W okolicach 1900 roku majątek stał się własnością rodziny Grodzickich. Z tego okresu pochodzi zmiana charakteru pałacu, w duchu postromantycznego neogotyku, z dobudowaniem do istniejącego korpusu okrągłej czterokondygnacjowej wieży.
W roku 1921 Grodziccy sprzedali zadłużony majątek, który ostatecznie w 1938 roku stał się własnością Gospodarki Rolnej. W czasie drugiej wojny światowej pałac i zabudowania folwarczne zostały częściowo uszkodzone. W 1946 roku upaństwowiony majątek rozparcelowano, zaś pałac i budynki gospodarcze uległy dewastacji. Mieściła się w nim siedziba Spółdzielni Kółek Rolniczych.
O pałacu krąży szereg legend. Mówi się o przepastnych tunelach łączących dwór w Jakubowicach Murowanych z zamkiem w Lublinie. Inni twierdzą, że w zawalonych piwnicach wciąż jeszcze na odkrycie czeka wiele artefaktów. min. armata.
W tekście wykorzystano informacje Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na temat historii pałacu w Jakubowicach Murowanych.