Historia

28 kwietnia 2023 r.
14:11

Dwa kościoły, zamek i pałac. Laur Konserwatorski 2023 przyznany. Zdjęcia

Autor: Zdjęcie autora agdy

Znamy laureatów tegorocznej edycji konkursu „Laur Konserwatorski”. Z siedmiu kandydatów nagrodą wyróżniono cztery realizacje. Najpiękniej odnowione zabytki są w Krasnymstawie, Zamościu, Jastkowie i Białej Podlaskiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Elewacja kościoła wymagała remontu. Wspólnie z parafianami podjęliśmy decyzję o inwestycji. Ludzie są otwarci na zmiany, cieszą się, że kościół ma takie polichromie. To radość, że wracamy do stanu z czasów powstania świątyni, że mamy tak bogato zdobiony kościół – mówił latem 2021 roku ksiądz kan. Jarosław Wójcik, proboszcz parafii św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie.

Wówczas fronton świątyni skrywały rusztowania i siatki za którymi pracowali konserwatorzy. Teraz wszystko jest gotowe. Zrealizowano projekt, który powstał na podstawie badań i wydawał się niemożliwy. Zamienił szarobiały kościół w niezwykle bogaty i pastelowy czyli taki, jakim go chcieli widzieć fundatorzy. I właśnie te działania zostały docenione.

28 kwietnia 2023 roku kapituła pod przewodnictwem lubelskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków przyznała jeden z czterech „Laurów Konserwatorskich” parafii rzymskokatolickiej p.w. Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Uzasadnienie: za prace konserwatorskie i restauratorskie przy elewacji frontowej kościoła parafialnego, łącznie z XVII-wieczną dekoracją malarską.

Podczas piątkowej uroczystości w sali Muzeum Narodowego w Lublinie pozostałe prestiżowe nagrody dwudziestej czwartej edycji Wojewódzkiego Otwartego Konkursu „Laur Konserwatorski” otrzymali:

Parafia rzymskokatolicka p.w. Zwiastowania NMP w Zamościu – za prace konserwatorskie i restauratorskie związane z odtworzeniem XVII-wiecznej bryły i wystroju wnętrza kościoła parafialnego. W efekcie prowadzonej inwestycji zmieniła się panorama najstarszej części Zamościa. Kościół uznawany za największą XVII-wieczną świątynię na ziemiach Rzeczypospolitej odzyskał swoją pierwotną bryłę, którą stracił w czasie zaborów.

Gmina Jastków – za rewaloryzację zespołu pałacowo-parkowego w Jastkowie, w tym prace konserwatorskie i restauratorskie przy pałacu.

Biała Podlaska - za rewaloryzację zespołu zamkowego w Białej Podlaskiej oraz prace konserwatorskie i restauratorskie przy zlokalizowanych na jego terenie zabytkach nieruchomych.

Podsumowanie „Lauru Konserwatorskiego było okazją by wyróżnić dziewięć osób złotymi a pięć srebrnymi odznakami „Za Opiekę nad Zabytkami”.

Złote Odznaki dostali:

Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej, zaangażowany w prace przy Zespole Zamkowym Poradziwiłłowskim, inicjator remonty zabytkowych piwnic bialskiego magistratu;

ksiądz Krzysztof Marczak, proboszcz parafii rzymskokatolickiej Narodzenia NMP w Płonce, który jest inicjatorem przeprowadzenia  prac remontowo-konserwatorskich przy drewnianej świątyni oraz przy dzwonnicy. Dzięki niemu rozpoczęto także konserwację  zabytkowego wyposażenia kościoła;

ksiądz Robert Mirończuk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach i diecezjalny konserwator zabytków diecezji siedleckiej;

ksiądz Krzysztof Pawelec, proboszcz Parafii Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim. Z jego  inicjatywy przeprowadzono gruntowny remont Kaplicy pw św. Anny na cmentarzu parafialnym oraz prace konserwatorskie i restauratorskie w kościele parafialnym;

Marcin Piotrowski, archeolog, kierownik lub uczestnik wielu badań  na stanowiskach archeologicznych w Polsce, we Włoszech, na Ukrainie. Jest autorem i redaktorem publikacji naukowych, ekspertyz, opinii, uczestnikiem wielu konferencji naukowych, organizatorem wielu wystaw archeologicznych;

Marcin Szeliga, z-ca dyrektora Instytutu Archeologii UMCS, od 2017 Rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie opieki nad zabytkami w dziedzinie archeologii. Autor i współautorem wielu publikacji naukowych, ekspertyz, opinii, prowadzi samodzielne badania archeologiczne na terenie woj. lubelskiego i świętokrzyskiego;

Anna Trocha, właścicielka firmy ANTE Zabytki, od 30 lat z dużym profesjonalizmem działa zawodowo w zakresie konserwacji malarstwa, rzeźby oraz wystroju architektonicznego i wyposażenia wnętrz obiektów sakralnych oraz użyteczności publicznej; 

Marek Trocha, właściciel firmy AEIKON, od ponad 30 lat działa zawodowo w zakresie konserwacji malarstwa, rzeźby oraz elementów wystroju architektonicznego i wyposażenia wnętrz obiektów sakralnych i użyteczności publicznej, zarówno w regionie, jak i na terenie kraju i za granicą;

ksiądz Jarosław Wójcik proboszcz Parafii pw św Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Z jego inicjatywy rozpoczęto prace konserwatorskie przy elewacjach kościoła w Krasnymstawie, które dzięki wielkiemu zaangażowaniu księdza są systematycznie realizowane. Dotychczas ukończono prace przy unikatowej w skali kraju fasadzie kościoła wraz ze wszystkimi elewacjami wież kościelnych. Ksiądz kanonik jest wzorem właściciela i użytkownika zabytku, jest szczególnie wrażliwy na sprawy ochrony zabytków.

Srebrne odznaki otrzymali:

Tomasz Chomicki, właściciel firmy Serwis Drzewny, która zajmuje się pielęgnacją i kierowaniem pracami przy drzewostanie otaczającym zabytki Lubelszczyzny. Propaguje pozytywne praktyki pielęgnacji i ochrony drzew na terenie zabytkowych parków, ogrodów i terenów zieleni w układach urbanistycznych. Pomaga i doradza właścicielom obiektów zabytkowych;

Mariusz Głos, inżynier budownictwa, pracuje jako kierownik budowy w Polskich Pracowniach Konserwacji Zabytków SA. Doświadczonym inżynier, wielokrotnie  pełnił funkcje kierownika budowy, inspektora nadzoru  oraz konsultanta ds. zabytków podczas prac remontowych i renowacyjnych obiektów zabytkowych;

ksiądz Bogdan Jaworowski, proboszcz Parafii pw Nawiedzenia NMP w Wożuszynie, diecezjalny duszpasterz kolejowy, wicedziekan Dekanatu Tomaszów Lubelski. Dzięki jego inicjatywie, systematycznie realizowane są prace naprawcze w celu  przywrócenia dobrego stanu zachowania wyposażenia bardzo zaniedbanego przez wiele lat kościoła w Wożuszynie;

Waldemar Raczkiewicz, inspektor ds. inwestycji w Urzędzie Miasta Biała Podlaska. Od 30 lat z wielkim zaangażowaniem bierze udział we wszystkich działaniach mających na celu utrzymanie dziedzictwa miasta zgodnie z zasadami opieki nad zabytkami. Społecznie pełnił nadzór nad pracami renowacyjnymi w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów w Białej Podlaskiej przy elewacji oraz  przy zagospodarowaniu placu przed kościołem. 

Marek Wieczerzak, specjalista ds. informacji i promocji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, społecznie pełni funkcję przewodniczącego Rady Gminy Jastków. Przyczynił się do rozpropagowania wiedzy na temat zabytków na terenie gminy, w szczególności Zespołu Pałacowo-Parkowego oraz Cmentarza Legionistów w Jastkowie, Cmentarza wojennego w Marysinie, kaplicy parafialnej w Tomaszowicach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!
festiwal
30 maja 2025, 19:00

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!

Po rocznej przerwie na mapę lubelskich festiwali powraca Lublin Jazz Festival, który przez wiele lat kształtował jazzową scenę oraz wyznaczał nowe kierunki. Znamy pierwszych wykonawców. Są to: Otomo Yoshihide New Jazz Quintet oraz Dust Bunny.

Andrzej Duda oraz premier Estonii Kristen Michal

Prezydent o relokacji amerykańskich wojsk z Jasionki: wiedzieliśmy o tym

To nie była dla nas tajemnicą, że Amerykanie mają zamiar relokacji swoich wojsk i przeniesienia ich z Jasionki w inne miejsca w Polsce – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się też do plotek o wycofaniu 10 000 amerykańskicjh żołnierzy z Europy Wschodniej.

Krzesimir Dębski
koncert
7 maja 2025, 19:00

„Nowe w Starym” – koncert pełen emocji w Teatrze Starym w Lublinie

Teatr Stary w Lublinie zaprasza na wyjątkowy koncert, który na pewno, na długo pozostanie w naszej pamięci. W ramach cyklu „Nowe w Starym” wystąpi grupa składająca się z samych znakomitości: Krzesimir Dębski, Czesław „Mały” Bartkowski, Tadeusz Sudnik, Kolor Karol Gadzało oraz Michał Michalec.

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję

UE podjęła w środę decyzję o nałożeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone. Stawki w wysokości do 25 proc. obejmą amerykańskie towary o wartości 22 mld euro. Niektóre cła zaczną obowiązywać od połowy kwietnia. To odpowiedź na decyzję Donalda Trumpa o objęciu stali i aluminium dodatkowymi taryfami.

Przeprowadzka z Lubartowa do magazynów w Niemcach ma rozpocząć się po długim weekendzie majowym, a zakończyć do 19 maja
biznes

Koniec z produkcją w Lubartowie. Producent worków na smieci przenosi sie do Niemiec

Znany producent worków na śmieci, lubartowska Stella Pack, przenosi ich produkcję poza miasto: do przestronnych hal firmy Panattoni Park w podlubelskich Niemcach.

zdjęcie ilustracyjne

"Większa równowaga społeczna". Skoro będzie Rada Kobiet, to radny Gontarz chce Rady Mężczyzn

Radny Tomasz Gontarz (PiS) wystąpił do prezydenta Krzysztofa Żuka z propozycją powołania Rady Mężczyzn – nowego organu doradczego przy władzach miasta. Pomysł nawiązuje do planowanej Rady Kobiet, nad którą miasto już pracuje.

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy
ZDJĘCIA
galeria

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy

Bezpieczeństwo radiacyjne albo inżynieria druku 3D. Prawo, albo bezpieczeństwo wewnętrzne. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Stworzenie basenu jest już niewątpliwie dużym osiągnięciem, jednak aby na długo cieszyć się jego urokami konieczna jest należyta troska o zachowanie czystości. Baseny niezależnie od tego gdzie się znajdują, czy w zadaszeniu czy na świeżym powietrzu wymagają stałego czyszczenia. Nie jest to jedynie kwestia estetyki, choć ta także odgrywa wielką rolę. Odpowiednie oczyszczanie z zabrudzeń takich jak liście, owady i piasek, zapobiega zatykania się systemów filtracyjnych i przedłuża ich żywotność. Utrzymanie czystości w basenie pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu pH i jakości wody, co zmniejsza konieczność używania dużej ilości środków chemicznych. Chroni również użytkowników przed bakteriami i patogenami, dzięki czemu mogą oddawać się wodnym zabawą. Przedstawiamy urządzenia, które pomogą Ci w tym zadaniu, a dbanie o czystość stanie się łatwe i przyjemne.

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło szczegóły dotyczące formowania jednostek wojskowych w Wólce Gościeradowskiej i Poniatowej. Resort zdradził plany związane z infrastrukturą oraz sprzętem w odpowiedzi na pytania posłanki Anny Baluch (PiS).

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?
galeria

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. I to jeszcze nie wszystko. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują równo za miesiąc, a biletów już prawie nie ma.

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W czwartek na Placu Litewskim i przy ul. Gospodarczej odbędą się uroczystości rocznicowe. Organizatorzy zapraszają mieszkańców do wspólnego oddania hołdu 96 ofiarom tragedii z 2010 roku.

Otwarcie mostu w grudniu 2024 roku

Radni zdecydują o alei Riada Haidara. Ale święty Kuncewicz też nie będzie pominięty

Wszystko na to wskazuje, że nowy most w Białej Podlaskiej zyska patrona. Radni Koalicji Obywatelskiej już w 2023 roku proponowali, by przeprawę nazwać aleją Riada Haidara. W międzyczasie środowiska religijne zaczęły lobbować za świętym Jozafatem Kuncewiczem.

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach powrócił z bezimiennego zbiorowego grobu w Lublinie i został pochowany obok ukochanej żony Stefanii. Na cmentarzu w Międzyrzecu Podlaski spoczął żołnierz powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego sierż. Jan Grudziński ps. Płomień.

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

We wtorek Górnik Łęczna nie znalazł sposobu na defensywę broniącej się przed spadkiem Kotwicy Kołobrzeg. Zielono-czarni zremisowali z beniaminkiem 0:0, a wynik z całą pewnością bardziej cieszył rywali zielono-czarnych. Jak spotkanie podsumowali Piotr Tworek i Peter Lerant oraz Damian Warchoł i Branislav Pindroch?

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

W nocy doszło do pożaru przy ulicy Garbarskiej w Lublinie. Paliło się poddasze kamienicy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium