Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

18 marca 2020 r.
7:26

Koronawirus w Polsce i na świecie. Aktualne informacje [relacja]

Autor: Zdjęcie autora kyku pab PAP
4 7 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Najnowsze wiadomości na temat walki z koronawirusem w Polsce i na świecie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

21:04

Z powodu koronawirusa hospitalizowane są 923 osoby, ponad 21 tys. osób objęto kwarantanną; a ponad 35 tys. zgłoszono do kwarantanny po powrocie do kraju – poinformowało w środę wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

Liczba osób hospitalizowanych wzrosła do 923. Liczba osób objętych kwarantanną wynosi aktualnie 21 tys. 993, zaś zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju 35 tys. 192. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 40 tys. 110 osób.

Badania w kierunku koronawirusa dały dotąd pozytywny wynik u 287 osób, pięć z nich zmarło.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie – liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. (PAP)

18:51

Mamy 36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - informuje Ministerstwo Zdrowia.

18:38

Lubelski Urząd Wojewódzki podał aktualne dane statystyczne na temat walki z koronawirusem w naszym regionie. Przez ostatnią dobę przebadano 155 próbek na koronawirusa, wszystkie miały wynik negatywny.

18:24

475 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu doby we Włoszech - poinformowała w środę Obrona Cywilna. Tym samym liczba zmarłych wzrosła do 2978. Obecnie w całym kraju zakażonych jest ponad 28 tysięcy osób.

Od wtorku wyzdrowiało 1084 chorych. Od początku kryzysu liczba wyleczonych wynosi 4025.

Liczba zmarłych w ciągu doby jest bardzo wysoka. We wtorek wynosiła 345 osób

14:40

Władze Lublina zrezygnują z części inwestycji planowanych na rok 2020. Przyznał to dzisiaj prezydent miasta. 

14:23

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5 nowych przypadkach osób, które zachorowały na COVID-19. W sumie zakażonych koronawirusem jest już 251 osób.

14:15

Pakiet pomocowy dla firm przewiduje czasowe przywrócenie w niedziele zaopatrzenia sklepów i handlu - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

14:06

Małe i średnie przedsiębiorstwa zarejestrowane w Puławach w okresie zagrożenia epidemicznego mogą starać się o umorzenie zaległości podatkowych lub rozłożenie ich na raty.

13:50

Nauczyciele codzienne zadają uczniom nowe rzeczy do przerobienia. Po tygodniu od zamknięcia szkół rodzice zaczynają gonić w piętkę, bo dzieci nie są w stanie samodzielnie uporać się z nadmiarem materiału.

13:33

Bez bezpośrednich przyjęć interesantów pracuje od wtorku Urząd Miasta Kraśnik. Uruchomiona została też pomoc dla osób starszych, niepełnosprawnych i samotnych. Przedłużono także zakaz handlu na targowiskach miejskich do 25 marca.

13:20

Obniżenia o połowę czynszu pobieranego od przedsiębiorców wynajmujących miejskie lokale proponuje władzom Lublina wiceprzewodniczący Rady Miasta. Zarząd Nieruchomości Komunalnych jeszcze nie deklaruje, czy wprowadzi taką ulgę, choć zdarzało mu się wcześniej obniżać czynsz z innych powodów.

12:47

Polskie państwo otoczy tarczą antykryzysową polskie firmy - jest projekt, który wspomoże znajdujących się w trudnej sytuacji przedsiębiorców. Jego założenia przedstawili na dzisiejszej konferencji prasowej, po posiedzeniu Rady Gabinetowej, prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

12:15

Polski Czerwony Krzyż informuje, że zawiesił działalność 28 świetlic opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci i młodzieży oraz 15 klubów seniora. Odwołał również wszystkie kursy i pokazy pierwszej pomocy, a także zawiesił prowadzone kampanie i zbiórki publiczne.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, obecnie PCK skupia się na trzech elementach: opiece (codziennie niemal 700 sióstr obejmuje opieką osoby samotne, chore i niepełnosprawne w ich domach w woj. lubelskim), żywności (pomoc trafia do 34 tys. najuboższych osób z woj. lubelskiego) oraz edukacji (informowanie o zagrożeniu).

12:00

Nie wszyscy mogą wrócić do swojego kraju. Grupa kilkudziesięciu Hindusów utknęła na warszawskim Okęciu. Proszą o pomoc.

11:30

Apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie:

11:26

Nowe dane z Ministerstwa Zdrowia. W ciągu doby wykonano ponad 1.6 tys. testów na koronawirusa.

(fot. Ministerstwo Zdrowia)

11:21

Coraz więcej właścicieli sklepów decyduje się całkowite zamknięcie lub skrócenie czasu pracy. Wszystko dlatego, że – oprócz kwestii związanych z bezpieczeństwem – klientów jest coraz mniej. Ludzi nie brakuje tylko w sklepach spożywczych.

11:02

Możemy zapomnieć w tym roku o majowym długim weekendzie pełnym imprez, darmowych wycieczek i spacerów tematycznych. Tegoroczne otwarcie sezonu turystycznego w Lublinie będzie przełożone na lipiec.

10:52

Prezydent Chełma zawiesi opłaty czynszowe dla tych przedsiębiorców, którzy z powodu pandemii muszą zamknąć swoje lokale. Zapowiedziane są również ulgi, na przykład dla restauratorów.

10:18

Organizacje społeczne, kościelne, a także urzędnicy organizują pomoc seniorom i innym osobom w potrzebie, by łatwiej było im przetrwać najbliższe dni. Wolontariusze robią zakupy. Mogą też jednorazowo zająć się dzieckiem. Przy telefonie dyżury pełnią zaś psychologowie. Sprawdź, gdzie szukać pomocy.

10:06

W ograniczonym zakresie wznowiona została praca Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy Głuskiej 6, gdzie można zostawiać m.in. stare opony, gruz i odpady zielone.

9:50

Biała Podlaska: Wolontariusze pomagają seniorom w trudnym czasie walki z koronawirusem. To wspólna akcja miasta i innych instytucji.

9:26

Nie dajcie się nabrać oszustom i uważajcie na swoje konta w mediach społecznościowych.

(fot. Blik)

9:23

Kto zarabia w czasach pandemii?

– Nie nadążamy z zamówieniami – zgodnie przyznają producenci kasz czy makaronów z naszego regionu. Zwiększonego popytu nie odczuwają już natomiast piekarze.

9:10

Nawet 3 tysiące złotych mandatu zapłaci ten, kto od dzisiaj do 25 marca będzie handlował na bazarze przy ul. Lutosławskiego w Chełmie. To decyzja prezesa spółki podyktowana względami sanitarnymi.

9:06

Pod tym adresem można na bieżąco śledzić rozprzestrzenianie się koronawirusa z Chin.

Coronavirus COVID-19 Global Cases by the Center for Systems Science and Engineering (CSSE) at Johns Hopkins University (JHU)

9:05

Stan na godzinę 9.00.

  • 246 osób w Polsce zakażonych koronawirusem
  • 5 osób zmarło
  • 198 178 osób zakażonych koronawirusem na świecie
  • 7 954 chorych zmarło
  • 81 960 osób wyzdrowiało
  • koronawirus dotarł do 155 krajów

9:00

Michał Dworczyk (szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) dla RMF FM: Wybory mogły by być odsunięte, gdybyśmy wprowadzili jeden z trzech stanów nadzwyczajnych przewidzianych w konstytucji. Żeby wprowadzić stan klęski żywiołowej, wyjątkowy lub wojenny, muszą być spełnione określone przesłanki - na razie te przesłanki nie są spełnione, więc nie mamy podstawy prawnej, żeby przesuwać wybory.

Jak dodał, jest w stanie "wyobrazić sobie, że te wybory (prezydenckie 10 maja - dop. red.) będą przesunięte".

8:44

Jest 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce - informuje Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.

8:20

Na wysyłanie pracowników Urzędu Miasta do zdalnej pracy z domu zezwolił prezydent Lublina. Jego zarządzenie wzbudziło jednak wątpliwości urzędników, którzy nie byli pewni, czy tę szansę dostali wszyscy, czy wyłącznie osoby poddane kwarantannie i nadzorowi epidemiologicznemu.

8:04

Łukasz Szumowski (minister zdrowia) dla Radia ZET: Nie wykluczamy, że kwarantanna zostanie przedłużona. Zrobiliśmy już około 8 tysięcy testów i ta liczba będzie szybko rosła. W żadnym kraju na świecie nikt nie wykonywał testów wszystkim obywatelom.

8:00

Główny Inspektorat Sanitarny apeluje, aby pamiętać o seniorach.

7:54

- Chińska Republika Ludowa zadeklarowała pomoc Polsce w walce z koronawirusem. Państwo Środka ma przekazać nam kilkadziesiąt tysięcy sztuk środków ochronnych i 10 tys. testów wykrywających COVID-19 - pisze portal rmf24.pl.

7:45

Zostaną wprowadzone zmiany na polskich granicach. Otwarte będą nowe przejścia, z kolei inne zmienią swój charakter. Dotyczy to granic z Czechami, Litwą i Niemcami.

7:28

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia dla osób objętych kwarantanną domową.

(fot. Ministerstwo Zdrowia)

7:26

Wraz z rozszerzającą się epidemią koronawirusa, rośnie w sieci liczba fake newsów, czyli nieprawdziwych informacji, które mogą powodować panikę w społeczeństwie. Skąd się biorą? Kto na nich zarabia? Jak nauczyć się odróżniać je od sprawdzonych informacji?

7:23

Stan na godzinę 7:20.

  • 238 osób w Polsce jest zakażonych koronawirusem
  • 5 chorych zmarło
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Policja zadba o nasze bezpieczeństwo. O czym warto pamiętać?
Święta na drodze

Policja zadba o nasze bezpieczeństwo. O czym warto pamiętać?

Mundurowi patrolują drogi całego województwa. Tradycyjnie sprawdzają prędkość, trzeźwość kierowców oraz stan techniczny ich pojazdów.

Kacper Adamski odchodzi z Azotów Puławy

Azoty Puławy tracą kluczowych zawodników. "Klub może nie przetrwać połowy nowego roku"

Puławski klub, od wycofania się ze sponsorowania partnera strategicznego klubu Grupy Azoty Puławy, boryka się z kłopotami finansowymi. Drużyna wprawdzie przystąpiła do rozgrywek 2024/2025, ale obecnie wydaje się, że dotarła już do ściany. Na przełomie roku sprawdził się bowiem czarny scenariusz.

Niech świąteczne jedzenie nie ląduje w koszu. Podzielmy się nim w jadłodzielni

Niech świąteczne jedzenie nie ląduje w koszu. Podzielmy się nim w jadłodzielni

Okres świąteczny to czas, gdy najwięcej jedzenia ląduje w koszu. Świąteczne jedzenie, a także inne nadwyżki mogą trafić do innych z pomocą jadłodzielni.

Miał być sylwester w Zakopanem, a jest utrata pieniędzy

Miał być sylwester w Zakopanem, a jest utrata pieniędzy

Sylwestrowa gorączka jeszcze przed nami, ale już teraz warto pamiętać, że to również doskonałe żniwo dla oszustów. Przekonał się o tym 19-latek, który planował świętowanie w Zakopanem.

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny
ZDJĘCIA

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny

Wyjątkowy czas spotkań z rodziną przy wigilijnym stole, śmiech dzieci biegających po domu czy magia domowego świątecznego poranka, w domu przystrojonym w bożonarodzeniowe ozdoby. Oni tego nie będą mieli.

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenia z wieloma ekscytującymi miejscami w Azji, umożliwiając podróżnym odkrywanie egzotycznych kultur, spektakularnych krajobrazów i unikalnej kuchni. Dzięki nowoczesnym samolotom Dreamliner, długie loty są wygodne i przyjemne, co czyni podróżowanie do dalekich krajów jeszcze bardziej dostępne. Przedstawiamy kraje, do których można się udać z PLL LOT, wraz z poradami dotyczącymi planowania podróży.

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium