Kraj Świat

18 marca 2020 r.
7:18

Koronawirus a fake newsy. Jak nie dać się epidemii fałszywych informacji?

Wraz z rozszerzającą się epidemią koronawirusa, rośnie w sieci liczba fake newsów, czyli nieprawdziwych informacji, które mogą powodować panikę w społeczeństwie. Skąd się biorą? Kto na nich zarabia? Jak nauczyć się odróżniać je od sprawdzonych informacji?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Fake newsy

Polska po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat znalazła się w stanie zagrożenia epidemicznego, który prawdopodobnie będzie miał swoje skutki społeczne i gospodarcze.

- Panika jest niesamowitym procesem społecznym. Ulegając panice, pogłębiamy wielokrotnie straty, które się pojawiły – mówi prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny.

W zaistniałej sytuacji warto nauczyć się odróżniać ostrożność od paniki i prawdziwe wiadomości od tzw. fake newsów, wprowadzających nas w błąd i budzących większy strach.

- Tam, gdzie nie ma wiedzy i rzetelnej informacji pojawiają się upiory, wyobrażenia grozy. Człowiek nie jest istotą racjonalną. O wielu naszych działaniach decydują odczucia – dodaje prof. Nęcki.

Wielu widzów alarmowało nas o działalności człowieka, który wykorzystując sytuację w kraju, namawia do zakupu produktów, które mają leczyć wszystko, także chorobę wywołaną koronawirusem.

- Na usta cisną mi się same najgorsze wyrazy. To szkodliwy maniak, który wciska ludziom ciemnotę, mówi głupoty, w które niestety wielu wierzy. Jego teorie nie mają żadnego poparcia naukowego – komentuje Jerzy Friediger, dyrektor szpitala im. Żeromskiego w Krakowie.

Znachorzy, czy przeciwnicy szczepień lubują się w tej chwili w rozsyłaniu fałszywych wiadomości. Na przykład takich, że chorobę Covid-19 wywołaną koronawirusem można leczyć witaminą C.

- Fake newsy wykorzystują niewiedzę. Udają to, że dostarczają nam wiadomości, a wprowadzają nas w mętny obszar jeszcze większego lęku – dodaje prof. Zbigniew Nęcki.

- To doskonała pożywka, bo bazuje na naszym strachu, lęku o nasze zdrowie, bezpieczeństwo. Pojawia się mnóstwo ludzi, którzy chcą ten strach wykorzystać – dodaje Beata Biel z Konkret24.pl.

Ciała zmarłych, doły z wapnem

Jedna z krążących po sieci teorii głosi, że rządzący nas okłamują, a śmiertelność w Chinach z powodu koronawirusa jest tak olbrzymia, że ciała zmarłych wrzuca się do dołów z wapnem. Tymczasem zdjęcie, które ma być poparciem tej teorii to stopklatka z filmu pod tytułem „Epidemia strachu”.

- Podstawowym mechanizmem, przy tworzeniu teorii spiskowych czy fake newsów jest myśl: Ktoś chce przed wami coś ukryć. Dla ludzi podatnych na teorie spiskowe, nieprawdziwe informacje dodają paliwa do wiary w to, że niektóre rządy i świat medyczny ukrywają lekarstwo na chorobę spowodowaną koronawirusem – komentuje Beata Biel.

Pojawiają się teorie spiskowe o tym, że szpitale ukrywają przypadki zakażenia wirusem. W mediach społecznościowych są osoby, które piszą, że w namiotach, przygotowanych do ewentualnych wzmożonych przyjęć, są już pacjenci.

- Wszystkie informacje o rzekomym ukrywaniu przypadków zachorowań są dalece nie w porządku. Nie ma takiej możliwości, by jakiś przypadek był ukryty. Z każdym chorym na koronawirusa kontakt ma kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt osób. Samo zlecenie testu na jego obecność jest widoczne w systemie dla wszystkich lekarzy. Ukrycie czegokolwiek jest niemożliwe – przekonuje Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Jako społeczeństwo jesteśmy nienauczeni weryfikacji informacji. Nie ufamy instytucjom publicznym. Szybciej zaufamy znajomemu z Facebooka niż Światowej Organizacji Zdrowia – kończy Beata Biel.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

"Większa równowaga społeczna". Skoro będzie Rada Kobiet, to radny Gontarz chce Rady Mężczyzn

Radny Tomasz Gontarz (PiS) wystąpił do prezydenta Krzysztofa Żuka z propozycją powołania Rady Mężczyzn – nowego organu doradczego przy władzach miasta. Pomysł nawiązuje do planowanej Rady Kobiet, nad którą miasto już pracuje.

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy
ZDJĘCIA
galeria

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy

Bezpieczeństwo radiacyjne albo inżynieria druku 3D. Prawo, albo bezpieczeństwo wewnętrzne. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Stworzenie basenu jest już niewątpliwie dużym osiągnięciem, jednak aby na długo cieszyć się jego urokami konieczna jest należyta troska o zachowanie czystości. Baseny niezależnie od tego gdzie się znajdują, czy w zadaszeniu czy na świeżym powietrzu wymagają stałego czyszczenia. Nie jest to jedynie kwestia estetyki, choć ta także odgrywa wielką rolę. Odpowiednie oczyszczanie z zabrudzeń takich jak liście, owady i piasek, zapobiega zatykania się systemów filtracyjnych i przedłuża ich żywotność. Utrzymanie czystości w basenie pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu pH i jakości wody, co zmniejsza konieczność używania dużej ilości środków chemicznych. Chroni również użytkowników przed bakteriami i patogenami, dzięki czemu mogą oddawać się wodnym zabawą. Przedstawiamy urządzenia, które pomogą Ci w tym zadaniu, a dbanie o czystość stanie się łatwe i przyjemne.

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło szczegóły dotyczące formowania jednostek wojskowych w Wólce Gościeradowskiej i Poniatowej. Resort zdradził plany związane z infrastrukturą oraz sprzętem w odpowiedzi na pytania posłanki Anny Baluch (PiS).

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?
galeria

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. I to jeszcze nie wszystko. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują równo za miesiąc, a biletów już prawie nie ma.

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W czwartek na Placu Litewskim i przy ul. Gospodarczej odbędą się uroczystości rocznicowe. Organizatorzy zapraszają mieszkańców do wspólnego oddania hołdu 96 ofiarom tragedii z 2010 roku.

Otwarcie mostu w grudniu 2024 roku

Radni zdecydują o alei Riada Haidara. Ale święty Kuncewicz też nie będzie pominięty

Wszystko na to wskazuje, że nowy most w Białej Podlaskiej zyska patrona. Radni Koalicji Obywatelskiej już w 2023 roku proponowali, by przeprawę nazwać aleją Riada Haidara. W międzyczasie środowiska religijne zaczęły lobbować za świętym Jozafatem Kuncewiczem.

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach powrócił z bezimiennego zbiorowego grobu w Lublinie i został pochowany obok ukochanej żony Stefanii. Na cmentarzu w Międzyrzecu Podlaski spoczął żołnierz powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego sierż. Jan Grudziński ps. Płomień.

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

We wtorek Górnik Łęczna nie znalazł sposobu na defensywę broniącej się przed spadkiem Kotwicy Kołobrzeg. Zielono-czarni zremisowali z beniaminkiem 0:0, a wynik z całą pewnością bardziej cieszył rywali zielono-czarnych. Jak spotkanie podsumowali Piotr Tworek i Peter Lerant oraz Damian Warchoł i Branislav Pindroch?

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

W nocy doszło do pożaru przy ulicy Garbarskiej w Lublinie. Paliło się poddasze kamienicy.

Arkadiusz Klucznik

"Pozostawił niezatarte ślady w lubelskiej kulturze". Zmarł były dyrektor Teatru Andersena

Zmarł Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru Andersena w latach 2007-2017.

5 mitów o psychoterapii, które warto obalić

5 mitów o psychoterapii, które warto obalić

Psychoterapia coraz bardziej zakorzenia się w naszej codzienności jako naturalna forma dbania o zdrowie psychiczne. Mimo to wciąż krąży wiele mitów, które potrafią zniechęcić do sięgnięcia po wsparcie. Warto przyjrzeć się kilku najczęściej powtarzanym przekonaniom i zweryfikować, ile mają wspólnego z prawdą.

Kultowy musical „Jesus Christ Superstar” w Sali Operowej CSK
10 kwietnia 2025, 18:00

Kultowy musical „Jesus Christ Superstar” w Sali Operowej CSK

Opera Lubelska zaprasza na legendarny musical „Jesus Christ Superstar” – porywającą rock-operę z muzyką Andrew Lloyda Webbera. To ponadczasowe dzieło zabrzmi w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie dwukrotnie: 10 i 11 kwietnia 2025, o godzinie 18:00.

Dwie wizje radnych na Plac Łokietka. Fontanna czy drzewa?

Dwie wizje radnych na Plac Łokietka. Fontanna czy drzewa?

Plac Władysława Łokietka w Lublinie znów stał się areną sporu. Tym razem radny Konrad Wcisło proponuje stworzenie skweru z fontanną, a Robert Derewenda walczy o zazielenienie tego miejsca. Która wizja lepiej służy mieszkańcom?

Reklama na TikToku - dlaczego warto?

Reklama na TikToku - dlaczego warto?

TikTok szturmem zdobywa serca użytkowników na całym świecie, stając się jednym z najważniejszych narzędzi marketingowych dla nowoczesnych marek. Zastanawiasz się, dlaczego warto zainwestować w reklamę na tej dynamicznej platformie? Efektywna kampania na TikToku może zwiększyć zasięg i zaangażowanie Twojej marki w sposób, który trudno osiągnąć tradycyjnymi metodami, a prowadzenie profilu przez doświadczoną agencję marketingową gwarantuje profesjonalizm i skuteczność. Odkryj potencjał TikToka i zobacz, jak może on zrewolucjonizować Twoją strategię marketingową!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium