Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

28 września 2021 r.
6:36

Kilkunastu szefów klinik szpitala nr 1 w Lublinie. I jeden ważny apel do pacjentów

W poniedziałek szefowie kilkunastu klinik Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, apelowali do pacjentów o szczepienia
W poniedziałek szefowie kilkunastu klinik Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, apelowali do pacjentów o szczepienia (fot. Maciej Kaczanowski)

Najmłodszy pacjent z COVID-19, który zmarł w ciągu ostatnich kilku dni miał 28 lat. O życie walczy teraz 23-latek, ale obawiamy się, że nie będziemy w stanie mu pomóc – przyznaje szef intensywnej terapii w SPSK1 w Lublinie. Razem z innymi specjalistami już po raz kolejny apeluje, żeby się szczepić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mamy coraz więcej młodych pacjentów, bez chorób towarzyszących, którzy są niezaszczepieni, ignorują objawy i zgłaszają się do lekarza zbyt późno. 100 proc. pacjentów w naszej klinice to osoby niezaszczepione. W tej chwili mamy sześciu w ostrej fazie i trzech już w przewlekłej – mówi prof. Mirosław Czuczwar, szef Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK1 w Lublinie.

– W ciągu ostatnich 48 godzin zmarły dwie osoby. I niestety kolejne będą też umierać. Najmłodszy pacjent, który zmarł w ciągu ostatnich kilku dni to 28-latek. W tej chwili o życie walczy 23-latek, ale obawiamy się, że nie będziemy w stanie mu pomóc – dodaje Czuczwar.

Jak zaznacza prof. Czuczwar, skuteczność pozaustrojowej metody ECMO (tzw. płucoserce), którą stosuje się u pacjentów w najcięższym stanie, jest dużo niższa w przypadku COVID-19 niż w przypadku grypy. – W grypie mieliśmy przeżywalność do 75 proc., w COVID-19 mamy śmiertelność 75 proc. – przyznaje profesor.

Apelują do chorych na raka i kobiet w ciąży

W poniedziałek razem z szefami kilkunastu innych klinik Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, Mirosław Czuczwar apelował, żeby się szczepić. To apel nie tylko do pacjentów, ale też ich rodzin.

– Na 50 pacjentów zgłaszających się codziennie do naszej kliniki tylko 10 jest zaszczepionych, a może nawet mniej. Apelujemy też do rodzin pacjentów, żeby nasza praca i wysiłek, nie kończyły się porażką na skutek zarażenia w domu i infekcją, z którą chory może wrócić do kliniki – tłumaczy prof. Marek Hus, kierownik kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku SPSK1 w Lublinie. Tłumaczy, że przez to chory, może zagrażać innym pacjentom, którym lekarze są w stanie pomóc.

Do kliniki prof. Husa trafiają chorzy z najcięższymi nowotworami układu krwiotwórczego. – Wymagają bardzo intensywnej chemioterapii, a wielu wypadkach przeszczepu szpiku. Pacjent upośledzony immunologicznie z chorobą nowotworową jest szczególnie narażony na wszelkie infekcje. Dlatego nie ma innego rozwiązania niż szczepienie – zaznacza prof. Hus. Dodaje: – Mieliśmy zachorowania na COVID-19 zarówno wśród chorych przygotowywanych do przeszczepu komórek krwiotwórczych jak i wśród dawców. To powodowało wyłączenie z tej procedury na jakiś czas. Na szczęście nie mieliśmy żadnych zgonów.

COVID-19 jest też śmiertelnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży. – Na siedem pacjentek w bardzo ciężkim stanie, udało nam się uratować tylko dwie: jedną po cesarskim cięciu i jedną w ciąży. Cały czas mamy też pacjentki z bardzo licznymi powikłaniami po COVID-19 – podkreśla prof. Anna Kwaśniewska, szefowa Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK1. – Nie chciałabym być świadkiem takich sytuacji, jakie przeżyliśmy w poprzedniej fali, że umiera młoda pacjentka, a mąż przychodzi z dzieckiem po wypis. Nasza ostatnia pacjentka, która zmarła w maju, była lekarką, nie była jeszcze zaszczepiona.

Jak podkreśla prof. Kwaśniewska, kobiety w ciąży nawet dwukrotnie częściej chorują na COVID-19 niż inne pacjentki. – Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaki przebieg będzie miała choroba – łagodny czy ciężki. Gdybyśmy spojrzeli pod kątem immunologicznym, ciężarna kobieta, jest jak pacjent po przeszczepie, ma zmienioną odpowiedź immunologiczną – tłumaczy szefowa lubelskiej kliniki. Podkreśla też, że są wskazania do szczepień w ciąży. Nie ma też żadnych stwierdzonych objawów u dziecka, jeśli matka szczepiła się przed zajściem w ciążę.

– Większość pacjentów, którzy są do nas przywożeni, są w ciężkim stanie. Znowu mamy sytuację jak w poprzednich falach, gdzie wiele osób jest diagnozowanych dopiero w późnej fazie COVID-19 – zwraca uwagę z kolei uwagę prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie. – Zdarzają się też ozdrowieńcy, którzy się nie zaszczepili i zachorowali drugi raz. Jest to kilkanaście tysięcy osób w skali kraju. To pokazuje, że oni też powinni się szczepić.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Akcja rozliczeń PIT 2024 – zostało tylko kilka dni. Praktyczny poradnik

Akcja rozliczeń PIT 2024 – zostało tylko kilka dni. Praktyczny poradnik

Do 30 kwietnia 2025 roku wszyscy mamy obowiązek złożyć zeznanie podatkowe PIT za rok 2024. Podpowiadamy, jak to zrobić wygodnie i przyjaźnie dla konta i szybko otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.

A ja palę faję…
Giełda Staroci w Lublinie
galeria

A ja palę faję…

…a konkretnie Popularne  i Giewonty, a nawet radzieckie papierosy Orbita. Tak, to nieprawdopodobne, ale na jednym ze stoisk sprzedawczyni oferowała stare polskie i radzieckie papierosy, w oryginalnych, zamkniętych opakowaniach.

Wielkie serce, puste konto

Wielkie serce, puste konto

66-latka z gminy Milanów straciła ponad 11 tys. złotych po tym, jak wypełniła formularz zgłoszeniowy dotyczący inwestycji finansowej, która miała pomóc ludziom potrzebującym. Kobieta dokonała wpłaty i oczekiwała na weryfikację.

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią

Czwarty raz z rzędu wszystkie bilety na domowy mecz Motoru zostały wyprzedane. Tym razem 14777 osób obejrzało spotkanie beniaminka z Lublina przeciwko Cracovii. Niestety, tym razem kibice opuszczali stadion rozczarowani, bo punkty pojechały do Krakowa. Sprawdźcie nasze fotki z meczu.

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Koniec zwycięskiej passy Górnika Łęczna. W niedzielę podopieczni trenera Pavola Stano nie zdołali strzelić gola Odrze Opole na jej terenie i wracają na Lubelszczyznę bogatsi o tylko jeden punkt

Pola zwyciężyła w międzynarodowym konkursie skierowanym dla dzieci z implantacją ślimakową

Pola z Lublina udoskonala implanty ślimakowe – i zdobywa świat

Dla 9-letniej Poli z Lublina implanty ślimakowe nie mają żadnych tajemnic. W ostatnim czasie dziewczynka wymyśliła jak je ulepszyć, przez co zdobyła uznanie w międzynarodowym konkursie.

ilustracyjne

Czeka nas kolejna noc przymrozków

W nocy z sobotę na niedzielę na termometrach można było zobaczyć temperatury na minusie. Niestety, dzisiaj może być podobnie.

zdjęcie ilustracyjne

Policjant po służbie zatrzymał złodzieja alkoholu. 33-latek zapłacił mandat

Nerwowe zachowanie 33-latka zwróciło uwagę policjanta z wydziału kryminalnego, który po służbie zauważył mężczyznę ukrywającego alkohol. Okazało się, że towar został skradziony ze sklepu. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

64-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj padł ofiarą brutalnego rozboju. Sprawcą okazał się jego 50-letni znajomy, który w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Mężczyzna został zatrzymany przez policję i tymczasowo aresztowany.

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium