Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

27 grudnia 2020 r.
19:32

Medycy z lubelskich szpitali już się szczepią przeciw Covid-19. Kiedy zapisy na szczepienia dla innych osób?

187 2 A A
– W moim przypadku nie było żadnej reakcji bólowej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mogą wystąpić działanie niepożądane. Tak, jak w przypadku każdego preparatu medycznego – mówi dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, jeden z pierwszych zaszczepionych lubelskich lekarzy
– W moim przypadku nie było żadnej reakcji bólowej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mogą wystąpić działanie niepożądane. Tak, jak w przypadku każdego preparatu medycznego – mówi dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, jeden z pierwszych zaszczepionych lubelskich lekarzy (fot. Maciej Kaczanowski)

Do naszego województwa dotarło pierwszych 900 dawek szczepionki na Covid-19. W niedzielę zaszczepili się pierwsi medycy w sześciu szpitalach. – Nie ma aktualnie żadnej innej alternatywy, a ta choroba zabija – podkreśla jeden z nich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szczepieniom w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie, które zaczęły się w niedzielę o godz. 13 przyglądali się dziennikarze. Pół godziny później siedmiu pierwszych pracowników szpitala było już zaszczepionych przeciwko Covid-19. Nina Mościcka, szefowa pielęgniarek w Klinice Chorób Zakaźnych dostała szczepionkę jako pierwsza, a zaraz po niej dr hab. n.med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik tej kliniki.

– Na początku podchodziłam sceptycznie do szczepionki, dlatego że mam choroby współistniejące, ale kierownik naszej kliniki rozwiał wszelkie wątpliwości. Przekonywała mnie też moja rodzina, która mieszka w Stanach Zjednoczonych i chorowała – powiedziała po szczepieniu Nina Mościcka.

– To jedyna metoda na powrót do normalności. Wiele osób ma wątpliwości, bo wierzy w niesprawdzone informacje, które przeczytają w internecie. Musimy walczyć z wieloma fake newsami. Dlatego jako pierwsi poddaliśmy się szczepieniom, żeby pokazać, że faktycznie myślimy tak, jak mówimy, kiedy zachęcamy do szczepień – zaznaczył dr Tomasiewicz. Dodał, że po szczepieniu czuje się bardzo dobrze. – W moim przypadku nie było żadnej reakcji bólowej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mogą wystąpić działanie niepożądane, tak, jak w przypadku każdego preparatu medycznego – wyjaśnił.

Wśród pierwszych zaszczepionych osób znalazła się także prof. Anna Malm, kierownik Zakładu Diagnostyki Mikrobiologicznej, dr hab. n.med. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, dr hab. n. med. Murek Hus, kierownik Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku, Beata Gawelska, dyrektor SPSK1 i prof. Tomasz Tomaszewski, kierownik Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.

Ruszyły szczepienia na Covid-19 w regionie

– Cały czas zmagamy się i myślę, że jeszcze będziemy się zmagać z najcięższymi postaciami choroby. Jeżeli akcja szczepień nie będzie przeprowadzona szybko i sprawnie to tragicznych sytuacji, które często kończą się zgonem pacjenta nadal będzie dużo – zaznaczył dr hab. n.med. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii. – Nie ma aktualnie żadnej alternatywy, a choroba zabija. Szczepienia są najprostszym, najbardziej dostępnym i najbezpieczniejszym sposobem, żeby uchronić siebie i bliskich – podkreślił.

W niedzielę w SPSK1 zostało w sumie zaszczepionych ok. 35 osób. 

– Dostaliśmy na razie 75 dawek szczepionki, kolejne 150 dostaniemy na początku tygodnia. W sumie do szczepień w naszym szpitalu zgłosiło się 900 osób. Będziemy też szczepić ponad 2500 studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – poinformował dr n.med. Marek Majewski, zastępca dyrektora ds. medycznych SPSK1. Zaznaczył, że szczepionka jest „absolutnie bezpieczna”. – Główne wątpliwości dotyczą możliwości odczynu anafilaktycznego po szczepieniu, ale szansa na to jest znikoma. Biorąc pod uwagę doświadczenia amerykańskie, na 270 tysięcy zaszczepionych osób, w tej chwili tylko u 6 wystąpiła taka ciężka reakcja – tłumaczył Majewski. Dodał, że pierwsza odporność pojawi się po 12 dniach, a docelowa po 7 dniach od drugiej dawki (podawanej 21 dni po pierwszym szczepieniu).

Na razie w całym kraju szczepieni są pracownicy ochrony zdrowia czyli tzw. grupa zero. Wojewoda lubelski Lech Sprawka przekazał, że w pierwszej turze do szpitali województwie lubelskim trafiło już 900 dawek szczepionki. Szczepienia zaczęły się w niedzielę także w pięciu innych lecznicach: szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie oraz w szpitalach w Puławach, Zamościu, Białej Podlaskiej i Chełmie.

W szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie szczepienia zaczęły się już o godz. 10. Jako pierwsza została zaszczepiona Małgorzata Piasecka, anestezjolog i zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa. W gronie pierwszych zaszczepionych znalazł się także Adam Umer, kierownik Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej oraz Barbara Trzewik, kierownik apteki szpitalnej.

– W sumie zaszczepiliśmy 120 osób personelu medycznego. W poniedziałek od godz. 8 zaczynamy szczepić kolejne osoby – informował wczoraj Piotr Matej, dyrektor szpitala przy Kraśnickiej.

W szpitalu w Chełmie szczepionkę otrzymało wczoraj 20 osób, głównie z personelu medycznego.

Szczepionka Comirnaty - producent Pfizer/BioNTech

* Polska zamówiła 62 mln dawek szczepionek. Szacowany koszt to ok. 2,4 mld.

* Do kraju dotarło pierwszych 10 tys. dawek, kolejne 300 tys. ma być dostarczone do końca grudnia. Do końca stycznia w Polsce ma być 1,5 mln szczepionek.

* Szczepienia kolejnej grupy, w której są m.in. seniorzy, nauczyciele i służby mundurowe mogą ruszyć jeszcze w styczniu.

– Wczoraj do Polski trafiła pierwsza partia 10 tys. dawek. Do końca roku trafi do nas kolejne 300 tys. dawek. Tempo dostaw będzie rosło z tygodnia na tydzień. 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia i wtedy ja też zgłoszę się na szczepienie - zgodnie z wyznaczoną kolejnością – zapewnił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

* Szczepionka jest przechowywana w -70 st. C (do 6 miesięcy). Powinna być transportowana na suchym lodzie. Po rozmrożeniu może być przechowywana w temp. +2 do 8 st. C do 5 dni.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium