E-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 wystawiono 72 tys. uchodźców z Ukrainy, którzy mają przyznany PESEL – przekazało w piątek Ministerstwo Zdrowia.
Każdy uchodźca z Ukrainy powyżej 5. roku życia, który dotychczas nie został zaszczepiony w zalecanym schemacie szczepienia przeciw COVID-19, ma możliwość szczepienia lub uzupełnienia szczepienia preparatami dostępnymi w Polsce.
- Już 72 tys. obywateli Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed rosyjską agresją i mają przyznany numer PESEL, otrzymało e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19. Wczoraj Centrum e-Zdrowia wystawiło 32 tys. skierowań, a dziś rano – 40 tys. – podał resort na Twitterze.
Szczepienia przeciw COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy są realizowane preparatami dostępnymi w Narodowym Programie Szczepień, zgodnie ze wskazaniami i schematem postępowania realizowanym w Polsce. Na Ukrainie szczepienia prowadzone są zarówno preparatami dopuszczonymi do obrotu w Unii Europejskiej, jak i takimi, które w UE nie są dopuszczone.
Szczegóły dotyczące schematów szczepień dostępne są w komunikacie resortu z ubiegłego tygodnia pod adresem (TUTAJ).
Według piątkowych informacji Straży Granicznej, liczba uchodźców, którzy wjechali do Polski od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę przekroczyła 2 mln osób. Na mocy specustawy od środy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć profil zaufany. Wnioski można składać w dowolnym urzędzie gminy.