Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

26 kwietnia 2021 r.
6:31

Lubelskie. Pierwsi ozdrowieńcy już korzystają z bezpłatnej rehabilitacji po COVID-19

1 0 A A
Z rehabilitacji pocovidowej można skorzystać w ciągu 12 miesięcy od zakończenia leczenia, bo często powikłania pojawiają się dopiero kilka miesięcy po chorobie. Na zdjęciu szpital tymczasowy w Lublinie
Z rehabilitacji pocovidowej można skorzystać w ciągu 12 miesięcy od zakończenia leczenia, bo często powikłania pojawiają się dopiero kilka miesięcy po chorobie. Na zdjęciu szpital tymczasowy w Lublinie (fot. Jacek Szydłowski)

W Kolejowym Szpitalu Uzdrowiskowym w Nałęczowie jest już pięciu ozdrowieńców skierowanych tu na rehabilitację po COVID-19. Na bezpłatne zajęcia przyjmuje też Instytut Medycyny Wsi w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– We wtorek przyjmiemy kolejnych trzech – mówi Jerzy Wawerek, dyrektor szpitala. – Szacujemy, że w maju na turnusie rehabilitacyjnym w naszym ośrodku będzie już 50 osób.

W ubiegły poniedziałek pierwszego pacjenta przyjął też Instytut Medycyny Wsi w Lublinie. W kolejce czekają już następni.

– Zapotrzebowanie na rehabilitację pocovidową jest ogromne. Kierowaliśmy na nią pacjentów z naszego oddziału zakaźnego jeszcze zanim pojawił się program NFZ (został opublikowany 10 kwietnia - red.). Teraz będziemy mogli te świadczenia rozszerzyć – mówi Magdalena Czarkowska, zastępca dyrektora ds. medycznych Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie. – Zainteresowanie jest duże. Cały czas dostajemy telefony w tej sprawie – dodaje Czarkowska.

Ci, którzy przeszli COVID-19, powinni pozostawać pod opieką lekarza rodzinnego i wykonywać okresowe badania kontrolne, w tym spirometrię – nawet jeśli objawy choroby były niewielkie lub nie było ich wcale.

– Powikłania m. in. ze strony układu oddechowego, ale też np. neurologiczne, mogą pojawić się nie tylko u osób, które ciężko przechodziły zakażenie. Dlatego lepiej zrobić badania i sprawdzić czy nie potrzebujemy rehabilitacji – przekonuje lekarka.

Przy kwalifikacji do rehabilitacji wymagane jest m.in. RTG klatki piersiowej, EKG i morfologia OB. Lekarz może skierować też na dodatkowe badania.

Z rehabilitacji pocovidowej można skorzystać w ciągu 12 miesięcy od zakończenia leczenia. To ważne, bo często powikłania pojawiają się dopiero kilka miesięcy po chorobie. Skierowanie może wystawić każdy lekarz, również lekarz rodzinny.

– Rehabilitacja trwa od 2 do 6 tygodni. W tym czasie pacjent cały czas przebywa w szpitalu – tłumaczy Czarkowska. I wylicza: – Ma zapewniony m.in. dostęp do lekarza, konsultacje specjalistyczne i co najmniej 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Średnio co najmniej cztery zabiegi dziennie, w tym kinezyterapię, zabiegi fizjoterapeutyczne, masaże, trening wytrzymałościowy. Zapewniamy też wszystkie niezbędne leki i sprzęt. Pacjent nie ponosi żadnych kosztów.

– Jeszcze zanim NFZ ogłosił program rehabilitacji pocovidowej, przyjmowaliśmy takich pacjentów komercyjnie. Do tej pory skorzystało już z tego ok. 100 osób, aktualnie jest ich ok. 20 – mówi Maciej Markowski, członek zarządu Zakładu Leczniczego Uzdrowisko Nałęczów. – Teraz możemy też przyjmować na rehabilitację bezpłatną.

Będzie to też możliwe w Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie.

– Ale dopóki trwają ustalenia jak taka rehabilitacja będzie zorganizowana, nie rozpoczynamy rekrutacji pacjentów – tłumaczy Alina Pospischil, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie.

W Lubelskiem do prowadzenia rehabilitacji pocovidowej na razie zakwalifikowało się 11 placówek. Na liście, oprócz Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego, Instytutu Medycyny Wsi, Uzdrowiska Nałęczów i SPSK4, są: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, szpitale w Radzyniu Podlaskim, Łęcznej i Bełżycach, Sanatorium Uzdrowiskowe Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nałęczowie, NZOZ „Droga Życia” w Smoligowie oraz Centrum Rehabilitacji Medica Poland w Siedliszczu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Podstawówka przy ulicy Śliwińskiego została założona w 1985 roku
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z misją – lubelska podstawówka świętuje

SP nr 43 w Lublinie przygotowuje się okrągłego jubileuszu. Dzisiejsze święto było okazją do integracji i lekcją patriotyzmu.

Piłkarki Górnika Łęczna w Częstochowie mogły aż 6 razy cieszyć się ze zdobytych goli

GKS Górnik Łęczna kończy jesień meczem na szczycie

GKS Górnik Łęczna zakończy rundę jesienną hitowym spotkaniem z Czarnymi Sosnowiec

Kolejny wygrany przetarg tej firmy. Teraz wykona ulice na os. Karolówka

Kolejny wygrany przetarg tej firmy. Teraz wykona ulice na os. Karolówka

Kolejny przetarg wygrany w Zamościu przez DROGMOST. Tym razem firma z Mokrego zajmie się budową i przebudową ulic na osiedlu Karolówka.

Lista męskich życzeń
15 listopada 2024, 15:00

Lista męskich życzeń, czyli komedia w reżyserii Artura Barcisia

Czy marzyliście kiedykolwiek o partnerze idealnym? Chcielibyście móc na bieżąco zmieniać jego cechy, dopasowując go do swoich oczekiwań? Czy ucieszylibyście się, gdyby ta wyśniona druga połówka sama was odnalazła? Odpowiedzi na „tak” można szukać w komedii „Lista męskich życzeń”.

PZL Leonardo Avia Świdnik liczy na przełamanie w meczu z Astrą Nowa Sól

PZL Leonardo Avia Świdnik liczy na przełamanie w meczu z Astrą Nowa Sól

PZL Leonardo Avia podejmie w weekend Astrę Nowa Sól. Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.

Przegląd organizowany przez zamojski SOSW co roku daje osobom niepełnosprawnym szansę zaprezentowania przed publicznością swoich talentów
NASZ PATRONAT
13 listopada 2024, 10:00

Bo każdy ma talent. Niepełnosprawni pokażą, co im w duszy gra

Nie chodzi ani o nagrody, ani o rywalizację. Ale o bycie razem i pokazanie, że w każdym drzemie jakiś talent. Takie są założenia Regionalnego Przeglądu Artystycznego Osób Niepełnosprawnych „Co nam w duszy gra…”. Jego ósma edycja już w środę w Zamościu.

Imprezy klubowe w weekend 8-9 listopada
imprezy
8 listopada 2024, 18:00

Imprezy klubowe w weekend 8-9 listopada

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas, nawet w roku szkolnym. Nie straszne klasówki ani sprawdziany. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie. Tym bardziej, że jest w czym wybierać.

Kibole zrobili zasadzkę i ukradli szaliki. Policja złapała 10 osób

Kibole zrobili zasadzkę i ukradli szaliki. Policja złapała 10 osób

Kibole z powiatu bialskiego zorganizowali zasadzkę i zaatakowali kibiców z powiatu lubartowskiego. Policja ustaliła personalia 10 osób. U jednej z nich w domu znalazła marihuanę.

Ekipy Strabagu pracowały ostatnio na przebudowywanym dwa lata temu odcinku, m.in. na rondzie przy ul. Partyzantów, ale to były tylko drobne prace zabezpieczające kostkę brukową. Na większy remont pogwarancyjny, na razie nie wiadomo w jakim zakresie, trzeba poczekać

Strabag łata Łukasińskiego. Duży remont dopiero wiosną

Zapowiadany dwa razy we wrześniu gruntowny remont całej ulicy do skutku nie doszedł. Ostatnio pracownicy firmy Strabag tylko zabezpieczyli przed zimą kostkę brukową. Na poważniejsze prace w ramach gwarancji trzeba poczekać do wiosny.

Siatkarze z Chełma chcą podtrzymać serię zwycięstw

Cel ChKS Chełm? Przedłużyć dobrą passę i utrzymać fotel lidera

W meczu dziewiątej kolejki ChKS Chełm zagra na wyjeździe z Mickiewiczem Kluczbork. Pierwszy gwizdek sobotniego spotkania o godzinie 18.

Czas na skrobaczki! Jaka pogoda na weekend?
film

Czas na skrobaczki! Jaka pogoda na weekend?

Prognoza pogody na weekend 8- 11 listopada

PSM Kolejarz w Lublinie - przetarg na elewację

PSM Kolejarz w Lublinie - przetarg na elewację

Black Friday - Black week 2024

Black Week od amerykańskiej tradycji do międzynarodowego fenomenu

Wielkimi krokami zbliża się 29 listopada, czyli Black Friday 2024 – dzień, który w kalendarzu zakupów oznacza początek sezonu wyprzedaży. Jednak współczesne święto zakupów nie ogranicza się już tylko do jednego dnia. Coraz częściej mówimy o Black Week, czyli całym tygodniu promocji i atrakcyjnych ofert. Skąd wzięła się ta tradycja? Jak wygląda na świecie, a jak w Polsce? I czy warto z niej korzystać? Zapraszamy do lektury, która rozwieje wszelkie wątpliwości i przygotuje Cię na nadchodzące okazje.

Wścieklizna w natarciu. Kolejne ogniska w kilku powiatach

Wścieklizna w natarciu. Kolejne ogniska w kilku powiatach

Kolejne ogniska wścieklizny w Lubelskiem. Przypadki stwierdzono w miejscowościach Łabuńki Pierwsze (powiat zamojski), Wólka Pukarzowska i Żerniki (powiat tomaszowski) oraz Hulcze (powiat hrubieszowski).

Mateusz Grzeszczuk

"Światy lękowe" Mateusza z Chełma. Nagrywa podcasty, a teraz debiutuje książką

- To zapis naszego dnia i jednocześnie naszych czasów - tak o swoim debiucie prozatorskim mówi Mateusz Grzeszczuk. „Światy lękowe” pochodzącego z Chełma autora wydało New Homers, platforma znanego pisarza Jakuba Żulczyka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium