Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

25 grudnia 2020 r.
13:10

Szpitale przygotowują się do szczepień służby zdrowia. Sześć placówek w woj. lubelskim

Autor: Zdjęcie autora PAP
38 0 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Szpitale węzłowe w całym kraju przygotowują się do szczepienia przeciw COVID-19 osób z grupy "zero", czyli pracowników służby zdrowia. Szczepienia te rozpocząć mają się w najbliższą niedzielę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według zapowiedzi, pierwsza partia szczepionki, 10 tysięcy dawek, trafi do Polski w sobotę 26 grudnia, a pierwsze szczepienia medyków odbędą się w niedzielę 27 grudnia. Łącznie szczepienia mają być prowadzone w 73 szpitalach węzłowych w całym kraju.

W Warszawie pierwsi medycy zostaną zaszczepieni w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA. - W niedzielę zostanie zaszczepionych w CSK MSWiA ponad 300 osób, którzy są pracownikami tej placówki. Potrwa to kilka godzin. Na pewno pięć osób otrzyma szczepionkę w warunkach reprezentacyjnych. Chcielibyśmy postawą pracowników CSK MSWiA zachęcić Polaków do tego, aby zaszczepić się przeciw COVID-19 – powiedziała PAP rzeczniczka szpitala Iwona Sołtys. Pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce na COVID-19 będzie pielęgniarka i lekarz z tego szpitala. Pozostałe trzy osoby są jeszcze ustalane. Wstępnie mają to być lekarka i ratownik medyczny. Na pewno są to osoby, które są przy pacjentach - przekazała rzeczniczka.

W stolicy do szczepień jest gotowy również Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zakaźny. - W szpitalu jest bardzo duża chęć do zaszczepienia się. Właściwie wszyscy pracownicy zgłosili się jako kandydaci do szczepień z niezwykle prostej przyczyny, jaką jest fakt, że my od dziewięciu miesięcy leczymy pacjentów z COVID-19, wiemy dokładnie, jak wygląda ta choroba i wzbudza to w nas chęć zabezpieczenia się przed zachorowaniem - powiedział PAP zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie prof. Andrzej Horban. W woj. mazowieckim także szpitale w Radomiu, Płocku, Ostrołęce i Siedlcach są gotowe, aby zacząć szczepienia po otrzymaniu preparatu.

W Krakowie Szpital Uniwersytecki planuje sukcesywnie uruchamiać punkty szczepień na swoim terenie, w zależności od zapotrzebowania. Lecznica przyjęła zgłoszenia na szczepienia dla ponad 8 tys. osób – zarówno pracowników szpitala, jak i osób spoza niego, np. z przychodni i aptek. Wśród samego zaś personelu szpitalnego chce się zaszczepić ponad 50 proc. pracowników – czyli prawie 3 tys. osób. Najpierw placówka rozważa szczepienie zainteresowanych w 10-osobowych grupach z różnych działających na jej terenie klinik. - Pamiętajmy o racjonalności i o pacjentach – nie możemy w jednym czasie zaszczepić całej jednej kliniki i narażać ją na brak personelu – powiedział PAP dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski. Jak zapowiedział, najpierw zostanie zaszczepiony personel z oddziału covidowego, potem z innych oddziałów i klinik oraz wszyscy ci, którzy zgłosili się do szpitala na szczepienie.

Z kolei we Wrocławiu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (największym szpitalu na Dolnym Śląsku) rozpoczęcie szczepień planowane jest również na niedzielę. Trwa przygotowywanie infrastruktury – gabinetu szczepień oraz miejsca, w którym osoby szczepione będą przechodzić kwalifikację lekarską. - Do tej pory na szczepienia zapisało się 2,5 tys. osób, 65 proc. personelu naszego szpitala. Jako pierwsi zaszczepią się dyrektor szpital Piotr Pobrotym oraz rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. dr hab. Piotr Ponikowski - powiedziała PAP rzeczniczka szpitala Monika Kowalska. We Wrocławiu pierwsze szczepionki trafią również do Wojewódzkiego Szpital Specjalistycznego przy ul. Koszarowej - to największy szpital zakaźny w regionie.

W Lubelskiem – według nieoficjalnych informacji - szczepienia rozpocznie sześć szpitali: w Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej, Puławach oraz dwa szpitale w Lublinie, w tym Szpital Kliniczny nr 1 i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. kard. Stefana Wyszyńskiego. Gotowy do szczepień jest szpital w Chełmie, do którego ma być dostarczone 75 dawek szczepionki. - Jeśli dotrą do nas w niedzielę w godzinach okołopołudniowych, to zaczniemy szczepienia już w niedzielę - powiedziała PAP dyr. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie Kamila Ćwik. Według planów w niedzielę zaszczepionych ma tam być 15 osób, a w kolejne dwa dni po 30 osób.

Do środy chętnych do zaszczepienia w tym szpitalu zgłosiło się w sumie ponad 1,1 tys. osób, w tym ok. 400 osób to pracownicy chełmskiego szpitala (ponad 30 proc. całej załogi), a ponad 700 to pracownicy 115 innych placówek. Jak dodała Ćwik, zgłoszenia wciąż napływają, wielu pracowników chełmskiego szpitala zgłosiło się do szczepień w innych placówkach, w których też pracują; jest też wiele osób, które z powodu kwarantanny czy choroby nie mogą się zaszczepić w tym pierwszym terminie.

W Wielkopolsce akcja szczepienia personelu medycznego w niedzielę rozpocznie się w szpitalach w Lesznie, Koninie, Pile, Kaliszu i dwóch placówkach w Poznaniu: Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP) oraz w szpitalu miejskim im. Józefa Strusia. Rzecznik prasowy UMP prof. dr hab. Maciej Wilczak przekazał PAP, że uczelnia jest gotowa do zaszczepienia w niedzielę o godz. 12 pierwszych 60 pracowników medycznych. Podkreślił, że deklaracje chęci przyjęcia szczepionki będą zbierane do poniedziałku.

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Poznania Joanna Żabierek poinformowała PAP, że w szpitalu miejskim im. J. Strusia do zaszczepienia zapisało się 1,8 tys. osób, w tym 800 to pracownicy łącznie 60 podmiotów zewnętrznych. Wskazała, że szpital obecnie weryfikuje zgłoszenia osób chętnych do zaszczepienia. Pierwsza partia 75 sztuk szczepionki ma dotrzeć do placówki w niedzielę. - Realizacja szczepień podzielona została na kilka dni i rozpocznie się 28 grudnia. Pierwszego dnia zaszczepionych ma zostać od 20 do 30 osób – podała Żabierek.

W woj. pomorskim szczepienia będą prowadzone w czterech placówkach. Pełną gotowość deklaruje Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy. Sczepienia mają się tam rozpocząć już w niedzielę 27 grudnia. - Jeśli szczepionki dotrą do nas w niedzielę o rozsądnej porze, np. koło południa, to będziemy w stanie zaszczepić pierwszych pracowników Szpitali Pomorskich już tego dnia. Jesteśmy, gotowi. Mamy przygotowane gabinety zabiegowe oraz pokoje lekarskie, gdzie będą się odbywać kwalifikacje do szczepień – powiedziała PAP rzeczniczka spółki Szpitale Pomorskie Małgorzata Pisarewicz. Przygotowany do szczepień przeciwko wirusowi SARS-COV-2 jest też 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku. Tam szczepienia rozpoczną się w poniedziałek.

Na niedzielę zaplanowane są także pierwsze szczepienia w szczecińskim szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej. - Kompletujemy listę osób, które będą zaszczepione. Wiemy, że ta pierwsza partia szczepionek nie będzie zbyt duża, będzie ona dystrybuowana centralnie. Mają dotrzeć 26 lub 27 (grudnia) rano – powiedział wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych woj. zachodniopomorskiego prof. Miłosz Parczewski.

Na Warmii i Mazurach szczepić będą cztery szpitale węzłowe: w Ostródzie, miejski i wojewódzki w Elblągu oraz wojewódzki dziecięcy w Olsztynie. Jak poinformował PAP prezes zarządu szpitala w Ostródzie Jacek Dudzin, do placówki szczepionki przeciw COVID-19 mają być dostarczone w niedzielę między godziną 12.00 a 13.00. Będzie chwila na przygotowanie i rozpoczynamy szczepienie personelu. Zaszczepimy 190 osób czyli ok. 70-80 proc. personelu - dodał. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie będzie jedynym w tym mieście, który w niedzielę rozpocznie szczepienia pracowników przeciw COVID-19. Tego dnia planowane jest zaszczepienie 100 osób.

W Podlaskiem, jeszcze w grudniu szczepienia mają prowadzić cztery szpitale: Uniwersytecki Szpital Kliniczny, szpital MSWiA w Białymstoku oraz szpitale wojewódzkie w Łomży i Suwałkach. 225 dawek szczepionki ma dostać w ramach pilotażu Uniwersytecki Szpital Kliniczny - poinformowała PAP rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk. Jak podała, do szczepień zgłosiło się 1,6 tys. pracowników tego największego i najbardziej specjalistycznego szpitala w województwie podlaskim. Rzeczniczka dodała, że to kiedy będzie wykonana pierwsza szczepionka zależy od tego, kiedy trafią one do szpitala. W szpitalu wojewódzkim w Łomży pierwsze szczepienia mają się odbyć 27 grudnia. - Jesteśmy w trakcie ustaleń (...) Godziny szczepienia w tym dniu będą uzależnione od godziny dostarczenia szczepionek do szpitala. Pierwszego dnia będzie to mniejsza ilość osób, w granicach 20 - poinformowała PAP koordynator szczepień w łomżyńskim szpitalu Jolanta Gryc. Szczepieni będą pracownicy szpitala według listy, która powstała w pierwszym terminie - do 20 grudnia.

Na Podkarpaciu do udziału w programie szczepień zgłosiły się w sumie 344 podmioty, które dysponują ponad 500 zespołami szczepień. W tej liczbie jest też 29 szpitali węzłowych, gdzie szczepieni będą pracownicy służby zdrowia. Jednak pierwsze szczepienia odbywać się będą tylko w 5 szpitalach węzłowych: w Rzeszowie, Sanoku, Przemyślu, Dębicy i Łańcucie. Wszystkie placówki są przygotowane do szczepień, które odbywać się będą w gabinetach zabiegowych. Jak poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk, pierwszy pacjent na Podkarpaciu zostanie zaszczepiony w niedzielę, prawdopodobnie w szpitalu MSWiA w Rzeszowie.

W woj. śląskim pierwsze szczepienia kadry medycznej będą odbywały się w czterech placówkach: w szpitalu MSWiA w Katowicach, szpitalu wojewódzkim w Bielsku-Białej, szpitalu wojewódzkim w Częstochowie oraz w szpitalu rejonowym w Raciborzu. Jak przekazała PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, wszystkie te placówki są już zorganizowane pod kątem szczepień.W niedzielę w każdym z czterech szpitali w regionie zaszczepionych zostanie po kilkanaście pierwszych osób; działania te będą rozwijane w kolejnych dniach.

W woj. świętokrzyskim szczepienie personelu przeciwko COVID-19 będą prowadzone w dwóch szpitalach: Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach (szpital węzłowy) oraz Szpitalu Powiatowym w Starachowicach. Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach poinformowała, że z personelu zatrudnionego w placówce chęć zaszczepienia wyraziło około 1100 osób. - To stanowi około 50 proc. naszych pracowników. Oprócz tego zgłaszało się do nas wiele indywidualnych praktyk lekarskich, przychodni i aptek. Szacujemy, że z zewnętrznych podmiotów będziemy mieli do zaszczepienia około tysiąca osób – powiedziała.

W woj. łódzkim - jak wynika z danych przekazanych przez lokalny oddział NFZ - wszystkie tzw. szpitale węzłowe, których w regionie jest 9, są gotowe do pracy podczas pierwszego etapu masowych szczepień przeciw COVID-19. - W województwie łódzkim trwa zbieranie danych pracowników służby zdrowia, którzy w pierwszej kolejności dostaną szczepionkę - powiedziała PAP Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ. W Łódzkiem szpitale węzłowe to m.in. szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi i szpitale w Zgierzu, Piotrkowie Trybunalskim oraz Radomsku.

Dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Zgierzu Agnieszka Jóźwik poinformowała, że szpital ten ma otrzymać w niedzielę 75 dawek szczepionki. - Nasz personel będzie wyszczepiony jeszcze tego samego dnia. W pierwszej kolejności będą to pracownicy oddziału obserwacyjno-zakaźnego, intensywnej terapii zakaźnej i zakaźnego SOR-u - dodała. Przygotowanie do rozpoczęcia szczepień potwierdziła rzeczniczka szpitala im. Biegańskiego w Łodzi Ewa Papiernik. - Na szczepienia zapisała sie znaczna część załogi szpitala. W pogotowiu mamy całą niezbędna infrastrukturę. Jeśli szczepionki dotrą do nas zgodnie z planem, to pierwsze szczepienia będą możliwe już w niedzielę - zaznaczyła.

===

Autorzy tekstu: Natalia Kamińska, Sonia Otfinowska, Daria Kania, Ilona Pecka, Piotr Doczekalski, Renata Chrzanowska, Szymon Kiepel, Anna Machińska, Agnieszka Libudzka, Elżbieta Bielecka, Izabela Próchnicka, Wojciech Huk, Mateusz Babak, Wiktor Dziarmaga, Beata Kołodziej, Hubert Bekrycht, Agnieszka Grzelak-Michałowska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motor Lublin - Betard Sparta Wrocław [na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - Betard Sparta Wrocław [na żywo]

W hicie siódmej kolejki Orlen Oil Motor Lublin podejmuje na swoim torze Betard Spartę Wrocław

Dojazd do przejścia w Dorohusku

Unia dorzuca kolejne 64 miliony euro, bo wojsko musi mknąć

Około 64 mln euro wyniesie dofinansowanie na zaprojektowanie i budowę ponad 17-kilometrowego odcinka S12 od Chełma do MOP Teosin. Wcześniej GDDKiA otrzymała dofinansowanie na zaprojektowanie i budowę drogi S12 na odcinku od MOP Teosin do granicy państwa w Dorohusku o łącznej długości ok. 5,33 km. Cały odcinek S12 od Piask do granicy ma być dostępny dla kierowców w 2027 roku.

Tak z wygranej cieszyła się Karolina Filipkowska, prezenterka Polsatu.
Zdjęcia

Lotto Triathlon Energy Lublin 2024. Prezenterka Polsatu najszybsza! Kto jeszcze wygrał?

Wystartował dziewiąty sezon LOTTO Triathlon Energy. Pierwszym przystankiem cyklu, podobnie jak przed rokiem był Lublin. Zawodniczki i zawodnicy walczyli na trasach zlokalizowanych nad Zalewem Zemborzyckim na dwóch dystansach 1/8 i 1/4 IM. Pogoda była łaskawa, miało być deszczowo i burzowo, ale ostatecznie wszystko przeszło bokiem i jedynie w pływaniu wysokie fale były utrudnieniem dla startujących.

Piłkarze Motoru i Arki walczyli o ostatnie miejsce w PKO BP Ekstraklasie

Powrót do ekstraklasy po 32 latach! Arka Gdynia - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Motor aż do 87 minuty przegrywał w Gdyni z Arką 0:1. W końcówce po raz kolejny w ostatnich latach piłkarze Mateusza Stolarskiego pokazali niesamowity charakter i jeszcze w regulaminowym czasie gry zdobyli dwa gole. Dzięki temu po 32 latach w Lublinie znowu zagości PKO BP Ekstraklasa.

Startuje kolejna edycja BO. Mieszkańcy zadecydują na co miasto wyda 2,5 mln zł

Startuje kolejna edycja BO. Mieszkańcy zadecydują na co miasto wyda 2,5 mln zł

Od jutra mieszkańcy Chełma będą mogli zgłaszać swoje propozycje w ramach Budżetu Obywatelskiego 2025. Miasto na realizację projektów przeznaczy 2,5 miliona złotych.

Aleksandra Zięmborska zajęła drugie miejsce w turnieju w Marsylii

Koszykówka 3x3. Aleksandra Zięmborska zajęła drugie miejsce w turnieju w Marsylii

Dla koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin występ na południu Francji był okazją do poprawienia sobie humorów po utracie szans na występ w Igrzyskach Olimpijskich

W planach jest stworzenie Regionalnego Centrum Turystyki i Wypoczynku nad Zalewem Kraśnickim

ZIT poruszy Kraśnik, Urzędów i Dzierzkowice

Pod zawiłą nazwą kryją się projekty o wartości 10,2 mln złotych. Chodzi o Strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Kraśnika, która została właśnie przyjęta przez Radę Sterującą ZIT MOF. Teraz dokumentem zajmą się radni.

Dominika Ullman będzie w najbliższym sezonie występować ponownie w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin

Dominika Ullman pozostaje w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin

To bardzo ważna informacja, ponieważ mówimy o jednej z najważniejszych zawodniczek młodego pokolenia w Polsce

To muzeum powstało 20 lat temu. Upamiętnia tragiczne zdarzenia
galeria

To muzeum powstało 20 lat temu. Upamiętnia tragiczne zdarzenia

Mija 20 lat odkąd na terenie dawnego obozu koncentracyjnego powstało Muzeum Miejsce Pamięci w Bełżcu. Upamiętnia dramat setek tysięcy Żydów z Polski i innych krajów Europy pomordowanych tutaj w latach 1942-1943.

Lubelskie Dni Seniora. Na te wydarzenia warto się wybrać
Harmonogram

Lubelskie Dni Seniora. Na te wydarzenia warto się wybrać

Bezpłatne badania, dogoterapia, aquafitness i warsztaty w bibliotece. To i jeszcze więcej czeka na lubelskich seniorów w pierwszych dniach czerwca.

Wystartował program lojalnościowy dla mieszkańców. Z tą kartą sporo zaoszczędzą

Wystartował program lojalnościowy dla mieszkańców. Z tą kartą sporo zaoszczędzą

Mieszkańcy Chełma mogą już składać wnioski o Kartę Chełmianina. Dzięki niej uzyskają szereg ulg i zniżek u partnerów programu. Zaoszczędzą między innymi aż 20 proc. w Super Optyku na okularach i w Chełmskim Parku Wodnym za korzystanie ze strefy basenowej.

Do tragicznego wypadku doszło po godzinie 18 w sobotę w Radzyniu Podlaskim.
Śmiertelny WYPADEK

Czołowe zderzenie BMW i Skody. Nie żyje jedna osoba

Do tragicznego wypadku doszło w sobotę na drodze krajowej nr 19. Zginęła jedna osoba, a cztery osoby trafiły do szpitala.

Akcja krwiodawstwa w Zamościu cieszyła się dużym zainteresowaniem i żeby podzielić się tym cennym darem trzeba było odstać swoje w kolejce.
galeria

Krew się lała aż miło. Była też niezła impreza

Żeby oddać krew, trzeba było swoje odstać w kolejce. Ale chętnych nie brakowało. Do udziału w akcji zgłosiło się ponad 70 osób. A w imprezie zorganizowanej przy okazji wzięło udział o wiele więcej.

Trudny weekend na lubelskich drogach. Policja apeluje o rozwagę

Trudny weekend na lubelskich drogach. Policja apeluje o rozwagę

Kończy się długi weekend. Niestety nie był on dla wszystkich spokojny. Policjanci mieli pełne ręce roboty.

Manga, cosplay i japoński bilard, czyli Festiwal Spotkań Kultur Akira
ZDJĘCIA
galeria

Manga, cosplay i japoński bilard, czyli Festiwal Spotkań Kultur Akira

Manga, Anime, Aichiru, cosplay, warsztaty, gry i zabawy azjatyckie, to niektóre z atrakcji jakie czekały na miłośników szeroko rozumianej kultury azjatyckiej, podczas Festiwalu Spotkań Kultur Akira. Ideą spotkania, była przede wszystkim pasja i miłość do kultury azjatyckiej. Dzięki bogatej ofercie programowej impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, a jej fani przybyli z całej Polski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium