Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

1 czerwca 2014 r.
11:47
Edytuj ten wpis

Barack Obama i inni przywódcy państw w Polsce. Zaostrzone środki bezpieczeństwa

Autor: Zdjęcie autora (PAP)
0 0 A A

Prezydent USA Barack Obama przyleci do Warszawy we wtorek na uroczystości związane z 25-leciem wolności przypadającym 4 czerwca. Amerykański przywódca ma spotkać się z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premierem Donaldem Tuskiem; weźmie udział w spotkaniu z głowami państw i szefami rządów krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Wizyta Obamy potrwa do środowego popołudnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
4 czerwca przedstawiciele ok. 40 państw, w tym kilkunastu przywódców, weźmie udział uroczystości na pl. Zamkowym z okazji 25. rocznicy wyborów z 1989 r. W ramach obchodów odbędzie się też Zgromadzenie Narodowe, prezydent wygłosi orędzie, a 3 czerwca zaplanowano galę Nagrody Solidarności.

Do Warszawy z okazji 25-lecia wolności ma przyjechać kilkunastu przywódców, m.in. prezydent USA Barack Obama, prezydenci Francji Francois Hollande, Niemiec Joachim Gauck, Czech Milosz Zeman, Słowacji Ivan Gaszparovicz i prezydent Węgier Janos Ader.

Oficjalne obchody Święta Wolności - 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. - rozpoczną się we wtorek 3 czerwca i potrwają dwa dni.

We wtorek o godz. 10 w hallu głównym przy Sali Kolumnowej marszałek Sejmu Ewa Kopacz otworzy wystawę zatytułowaną "Polska, na jaką zasłużymy"; następnie o godz. 12- w budynku komisji sejmowych Kopacz nada sali komisyjnej numer 23 imię byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Wieczorem we wtorek odbędzie się uroczysta gala na Zamku Królewskim, podczas której prezydent Komorowski wręczy Nagrodę Solidarności ustanowioną przez MSZ. Otrzyma ją Mustafa Dżemilew, legendarny przywódca Tatarów krymskich, długoletni więzień sowieckich łagrów. Nagroda zostanie wręczona po raz pierwszy w związku z rocznicą wyborów z 89' roku. Nagrodę ma otrzymywać osoba, która - kierując się zasadami solidarności - przyczyniła się do szerzenia demokracji.

Na gali obecnych ma być ok. 350 gości, w tym ukraiński prezydent-elekt Petro Poroszenko, byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Stronę amerykańską ma reprezentować sekretarz stanu John Kerry. Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienia prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Mustafy Dżemilewa, ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, szefa szwedzkiej dyplomacji Carla Bildta oraz b. prezydenta Lecha Wałęsy. Galę uświetni koncert pianisty Leszka Możdżera.

Drugą częścią gali Nagrody Solidarności będzie uroczysta kolacja w Arkadach Kubickiego, w której weźmie udział prezydent USA Barack Obama.

We wtorek wieczorem na Podzamczu zaplanowano widowisko "Taniec Wolności", które obejrzą zagraniczni goście, a także warszawiacy. 40-minutowe plenerowe przedstawienie w Multimedialnym Parku Fontann będzie opowieścią o polskiej drodze do wolności. Elementami pokazu będą m.in. występy grup inscenizacyjnych i pokazy akrobatów. Wyświetlane będą również oryginalne kroniki filmowe od 1945 do 1989 r. Całość zakończy pokaz sztucznych ogni.

W środę o godz. 6. w bibliotece m.st. Warszawy na ul. Koszykowej 26 marszałek Kopacz spotka się z osobami, które głosowały 4 czerwca 1989 roku. Następnie o godz. 8 w Archikatedrze Warszawskiej odprawiona zostanie msza za wolność, którą celebrować będzie Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Przed uroczystościami na placu Zamkowym prezydenci Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier wezmą udział w spotkaniu z młodzieżą pod hasłem "1989 - Pokolenie Wolności".

Główne uroczystości odbędą się w środę, 4 czerwca o godz. 11.30 na placu Zamkowym. Wezmą w nich udział prezydenci USA, Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy i Łotwy. Łącznie reprezentowanych ma być ok. 40 państw.

Podczas uroczystości przemówienia wygłoszą prezydenci Polski i USA. "Głos zabiorą dwaj prezydenci - prezydent Komorowski i prezydent Obama, będzie wykonane specjalnie napisane na tę okazję dzieło laureata nagrody Grammy Włodzimierza Pawlika" - powiedziała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

"Będzie jeszcze element wizualny, ale niech to pozostanie niespodzianką dla zebranych" - dodała. Uroczystość odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, a gości powita prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Uroczystość będzie miała elementy znane, natomiast myślę, że będzie też wyjątkowa w swoim rodzaju" - powiedziała Trzaska-Wieczorek.

4 czerwca w Warszawie rocznicę uczci także parlament. Odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego - czyli wspólnie obradować będą Sejm i Senat. O godz. 15 orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym wygłosi prezydent Bronisław Komorowski.

Marszałek Kopacz zapowiedziała, że na posiedzeniu obecne będą także prezydenci państw członkowskich UE, zaproszeni zostali przewodniczący parlamentów z krajów Unii oraz parlamentarzyści, którzy 4 czerwca 1989 r. zostali wybrani do Sejmu i Senatu. O godz. 16. w Senacie odbędzie się sesja przewodniczących parlamentów UE, z udziałem marszałków Sejmu i Senatu - Ewy Kopacz i Bogdana Borusewicza.

Późnym popołudniem w podwarszawskim Brwinowie prezydenci Polski i Niemiec wezmą udział w uroczystości nadania autostradzie A2 symbolicznej nazwy "Autostrada Wolności". Komorowski i Gauck zasadzą także symboliczny "dąb wolności".

Zaostrzone środki bezpieczeństwa podczas wizyty Obamy

Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz powołał specjalny zespół, który ma za zadanie koordynację wszystkich służb mundurowych podczas przygotowań oraz podczas samej wizyty amerykańskiego prezydenta. Pracami zespołu kieruje wiceszef MSW Grzegorz Karpiński.

Do Warszawy ma przyjechać blisko 50 osób, które podlegają ochronie Biura Ochrony Rządu. - To jest bardzo duże i złożone przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele instytucji. Myślę, że pod względem skali jest ono porównywalne do wizyt papieży, ale jednak o trochę innym charakterze - mówi komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński, który jest wiceszefem zespołu. W jego skład wchodzą także szefowie BOR, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej.

Już w niedzielę do Warszawy zostanie skierowanych prawie 1,4 tys. policjantów m.in. z pododdziałów antyterrorystycznych, a także minerów-pirotechników, którzy będą ściśle współpracowali z agentami BOR przy sprawdzaniu tras przejazdu, a także miejsc pobytu zagranicznych gości. Będzie wśród nich też pół tys. policjantów z prewencji i 200 funkcjonariuszy ruchu drogowego.

W sumie w operacji pod kryptonimem "Jubileusz” weźmie udział kilka tysięcy policjantów. Korzystać będą m.in. z trzech śmigłowców z kamerami i możliwością bezpośredniego przekazywania rejestrowanych obrazów do sztabu, a także np. z policyjnych łodzi.

W ostatnich dniach odbyły się spotkania w siedzibie BOR, w Pałacu Prezydenckim, a także w Centrum Bezpieczeństwa Warszawy, podczas których przygotowano i zatwierdzono główny plan, a także plany szczegółowe poszczególnych służb, zabezpieczenia wizyt zagranicznych VIP-ów. - Uszczegółowione zostały wszystkie elementy uroczystości związane z 25. rocznicą odzyskania niepodległości. Drugim elementem była wizyta prezydenta Obamy i sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego - powiedział Działoszyński.

W Komendzie Stołecznej Policji powołany został sztab, który będzie koordynował pracę wszystkich funkcjonariuszy. Mieszkańcy Warszawy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu. Ulice będą wyłączane m.in. na czas przejazdu kolumn z VIP-ami z lotniska do poszczególnych hoteli i na spotkania. Każda taka trasa będzie wcześniej sprawdzana pod względem pirotechnicznym. Następnie będą ją zabezpieczać patrole policyjne.

W gotowości będą także policyjni antyterroryści i policyjne grupy interwencyjne - na wypadek gdyby doszło do poważniejszego incydentu czy zakłócenia porządku. Choć uroczystości i spotkania zaplanowane zostały na 3 i 4 czerwca już w poniedziałek, 2 czerwca, do Warszawy przylecą pierwsze delegacje, wtedy też rozpoczną się pierwsze policyjne konwoje VIP-ów.

Dodatkowo we wtorek i w środę nad Warszawą wyłączona będzie przestrzeń powietrzna dla cywilnych statków powietrznych - m.in. helikopterów, śmigłowców czy dronów.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wydał rozporządzenie o zakazie przewozu towarów niebezpiecznych w Warszawie. Zakaz będzie obowiązywał 3 i 4 czerwca w rejonie Zamku Królewskiego, Pałacu Prezydenckiego, Sejmu i Senatu, Centrum Nauki Kopernik oraz trzech hoteli: Marriott Sheraton, Hyatt Regency Warsaw, InterContinental. Za złamanie zakazu grozi grzywna.

Szczegóły dotyczące ochrony prezydenta USA są tajne. Obama, podobnie jak podczas wizyty w 2011 r., ma zatrzymać się w hotelu Marriott. Hotel był wówczas odgrodzony metalowymi barierami, a goście oraz pracownicy przed wejściem do budynku przechodzili kontrolę bezpieczeństwa - każda osoba przechodziła przez bramki z detektorami metalu. Ich rzeczy osobiste oraz bagaż były prześwietlane przez specjalne urządzenie umieszczone w furgonie BOR.

Na balkonie nad hotelowym lobby stali agenci z lornetkami obserwujący okolice i na bieżąco komunikujący się przez specjalne nadajniki z innymi funkcjonariuszami. Nad centrum miasta krążył policyjny śmigłowiec. Kolumna prezydencka, składająca się z kilkudziesięciu pojazdów, ani razu nie zatrzymała się, tylko wjeżdżała na podziemny parking hotelowy. Według nieoficjalnych informacji w zabezpieczenie wizyty amerykańskiego prezydenta w Polsce zaangażowanych było łącznie ok. 3 tys. funkcjonariuszy.

Utrudnienia w ruchu w Warszawie

3 i 4 czerwca mieszkańcy Warszawy powinni spodziewać się m.in. ograniczeń w ruchu samochodów, a także pieszych. W wielu miejscach obowiązywać będą zakazy zatrzymywania się i parkowania.

- Prosimy mieszkańców stolicy o zwracanie uwagi na wprowadzone na ten czas oznakowania; szczególnie na zakazy zatrzymywania się. Niedostosowanie się do nich grozi odholowaniem auta na koszt właściciela - mówi Tomasz Kunert z wydziału prasowego Urzędu m.st. Warszawy.

Zaapelował, by w miarę możliwości korzystać z komunikacji miejskiej, metra lub pociągów SKM np. podczas podróży z i na lotnisko. - Dostosowujmy się do poleceń funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej czy Biura Ochrony Rządu - dodał.

Utrudnienia będą związane m.in. z przejazdami kolumn z vip-ami z lotniska do hoteli i z hoteli na uroczystości. Przed przejazdami trasy będą sprawdzane pirotechnicznie przez policję, później wyłączane z ruchu na czas przejazdu zagranicznych gości. Takie utrudnienia będą zarówno 3, jak i 4 czerwca, na drogach dojazdowych i ulicach poprzecznych na trasie z Lotniska Chopina do centrum Warszawy.

Na ograniczenia w ruchu pieszych i pojazdów trzeba być przygotowanym także w okolicach hoteli: Regent Warsaw, Sheraton, Intercontinental i Marriott. W miejscach tych - jak poinformował ratusz - również ograniczona może być możliwość parkowania.

Poważne utrudnienia będą także na całym Trakcie Królewskim. Na ulicach położonych w okolicach Placu Zamkowego i Starego Miasta, Podzamcza, Mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Placu Teatralnego, Sejmu wprowadzone zostaną zakazy zatrzymywania się i postoju. Ograniczeń można spodziewać się także w okolicach Pałacu Prezydenckiego, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Centrum Nauki Kopernik.

Na Podzamczu w Parku Fontann 3 czerwca pokazane zostanie specjalne widowisko pt. "Taniec wolności”. Tego dnia od ok. godz. 18 będą wyłączenia ruchu na ul. Wybrzeże Gdańskie - na odcinku pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a mostem Gdańskim oraz na ul. Sanguszki, ul. Grodzkiej, ul. Boleść i ul. Bugaj. Ok. godziny 22, podczas pokazu pirotechnicznego, zamknięta zostanie jezdnia Wisłostrady w kierunku Bielan.

Począwszy od wtorku (3 czerwca) od godz. 8 rano do środy do godz. 19, ograniczenia w ruchu i parkowaniu będą na Placu Teatralnym i okolicznych ulicach. W pobliżu Sejmu utrudnień można spodziewać się od godz. 16 (3 czerwca) do godz. 17 (4 czerwca). Chodzi m.in. o ul. Wiejską na odcinku od ul. Frascati do ul. Pięknej, ul. J. Matejki i ul. P. Maszyńskiego.

Również od wtorku od godz. 16 do środy do godz. 19 utrudnienia w ruchu i parkowaniu będą w rejonie Centrum Nauki Kopernik (na ul. Wybrzeże Kościuszkowskie i na ul. Lipowej). Największych utrudnień można spodziewać się w środę na Krakowskim Przedmieściu, Palcu Zamkowym i okolicznych ulicach począwszy od godz. 8 aż do godz. 16.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu w tych dniach będzie można sprawdzić m.in. na stronach www.infoulice.um.warszawa.pl, www.facebook.com/infoulice, a szczegółowe informacje na temat zmian w komunikacji miejskiej znajdują się na stronie www.ztm.waw.pl.

Pozostałe informacje

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium