Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

16 listopada 2022 r.
19:33

Gen. Waldemar Skrzypczak: ta rakieta w ogóle nie powinna wlecieć w naszą przestrzeń powietrzną

Rozmowa z gen. Waldemarem Skrzypczakiem, byłym dowódcą Wojsk Lądowych RP.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Rozmawiamy niespełna 24 godziny po tym, jak w Przewodowie doszło do wybuchu, w którym zginęły dwie osoby. Według dotychczas znanych nam ustaleń, najprawdopodobniej nie był to zamierzony atak na Polskę, a eksplozja pocisku ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, wystrzelonego w jedną z rosyjskich rakiet. Co pan sądzi o tym zdarzeniu?

– Na pewno nie wolno tego bagatelizować, bo ta rakieta mogła spaść w wielu innych miejscach. Żadna rakieta, która wchodzi w naszą przestrzeń powietrzną, nie ma napisane, gdzie ma lecieć. Ci, którzy lekceważą to zdarzenie, popełniają błąd, bo zapominają, że ten pocisk mógł polecieć gdzie indziej, dokonać większych zniszczeń i pociągnąć za sobą więcej ofiar.

Po drugie, uważam, że ta rakieta w ogóle nie powinna spaść. Gdy Amerykanie ją wykryli – co zresztą sami potwierdzili – to natychmiast powinien zareagować system obrony powietrznej, bo każda rakieta wlatująca w naszą przestrzeń powinna być strącana. Mamy przecież lepsze systemy niż Ukraińcy, tak przynajmniej mówią politycy. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Nie wiem na pewno, czy zgodnie z przekazami była to rakieta ukraińska.

• Dlaczego?

– Wszystkie systemy obrony przeciwlotniczej są wyposażone w samolikwidator. On po wykonaniu misji, lub nawet jeśli nie została ona wykonana, dokonuje samodestrukcji rakiety. Ze swojej praktyki pamiętam, że rakieta zawsze się samolikwidowała, kiedy nie trafiła w cel, bo coś takiego zawsze się może zdarzyć.

Ponadto w mojej ocenie dół, który powstał po upadku pocisku, nie wygląda na lej po rakiecie przeciwlotniczej. Dziura jest zbyt duża, głęboka na kilka metrów, ma kilkanaście metrów średnicy. Dokładnych przyczyn tego zdarzenia nie znam. Wyjaśnia to badająca je komisja i oczekuję, że otrzymamy informację, która wskaże, co się faktycznie wydarzyło.

• Jak ocenia pan reakcję Polski i NATO?

– Myślę, że była ona taka, jaka być powinna. Nie chodzi o to, żeby wywoływać trzecią wojnę światową. To był incydent, który w czasie wojny w sąsiednim kraju może się wydarzyć. Jak już mówiłem, na pewno bym tego nie bagatelizował i uszczelnił naszą obronę przeciwlotniczą. To powinniśmy bez wątpienia zrobić i być przygotowanymi na to, że takie incydenty mogą się powtarzać. Ale powtórzę, że moim zdaniem ta rakieta nie powinna wlecieć w naszą przestrzeń powietrzną.

• Od miesięcy niebo nad naszą wschodnią granicą jest regularnie patrolowane przez samoloty zwiadowcze należące do Amerykanów i innych państw członkowskich NATO. Czy te środki ostrożności są wystarczające?

– Skoro Amerykanie potwierdzili, że widzieli ten obiekt lecący w stronę Polski, to znaczy, że rozpoznanie jest dobre. Ale ani my, ani Amerykanie, nie wiedzieliśmy, dokąd ta rakieta leci. Dlatego uważam, że w tej chwili priorytetem powinno być wzmocnienie parasola powietrznego nad Polską. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium