Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

30 lipca 2014 r.
17:00
Edytuj ten wpis

Jaki jest problem z pośmiertną nominacją generalską Jana Karskiego?

Rodzina Jana Karskiego pyta prezydenta RP: Jaki jest problem z pośmiertną nominacją generalską bohatera?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od początku lutego br. towarzyszymy inicjatywie pośmiertnego uhonorowania Jana Karskiego szlifami generalskimi. Wystąpiła o to do prezydenta Bronisława Komorowskiego rodzina bohatera i Towarzystwo Jana Karskiego.

Potem dopytywała o to reprezentantka rodziny dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, bratanica i córka chrzestna legendarnego emisariusza Polski Podziemnej.

Odpowiedź od prezydenta nie nadeszła nigdy, natomiast urzędnicy Kancelarii Prezydenta i MON nigdy nie wyszli poza ogólniki w rodzaju, że nominacja jest możliwa, ale musi być procedowana z wieloma czynnikami. Np. Urzędem d/s Kombatantów, IPN czy Muzeum Wojska Polskiego.

- Czy naprawdę pół roku to mało, żeby zdecydować, czy Janowi Karskiemu taka nominacja się należy? Czy takie zwlekanie jest przejawem czci i szacunku dla tego bohatera, co deklarowano hucznie z okazji 100-lecia jego urodzin? - pyta dr Kozielewska.
Oto list:
"Szanowny Panie Prezydencie,
W końcu stycznia br. skierowałam do Pana list, na który nie dostąpiłam dotąd zaszczytu bezpośredniej odpowiedzi. Dlatego też obecnie zwracam się w formie otwartej.

We wspomnianej korespondencji wystąpiłam z prośbą o uhonorowania bohatera narodowego Jana Karskiego (Kozielewskiego), mego Stryja i Ojca Chrzestnego pośmiertną nominacją do stopnia generała brygady. W motywacji podniosłam fakt bezprecedensowego charakteru wojennej misji tego dzielnego emisariusza Polski Podziemnej i Rządu RP na Wychodźstwie, oficera Wojska Polskiego, dwukrotnego kawalera Orderu Virtuti Militari.

Także już istniejące pośmiertne precedensy awansów generalskich o wiele stopni. W tym kapitana NSZ Stanisława Sojczyńskiego (używającego m.in. pseudonimu "Warszyc”), znanego m.in. z bratobójczych walk z inaczej myślącymi Polakami.

Pozwalałam sobie wyrazić opinię, iż dokonania Jana Karskiego w niczym nie ustępują zasługom Stanisława Sojczyńskiego.
Mało tego - podniesienie rangi wojskowej Jego walki o ocalenie ginącego na oczach świata narodu żydowskiego, ma swój głęboki sens moralny.
Niestety nie podzielam wyrażonej prywatnie opinii jednego z Pańskich współpracowników, że "przecież Karski już dostał Orła Białego”. Mogę jedynie zapytać: Cóż ma jedno do drugiego? Czy najwyższe odznaczenie cywilne Rzeczypospolitej jest czynnikiem blokującym awans wojskowy czy też może go wspomagającym?

Po wielu tygodniach oczekiwania na odpowiedź Pana Prezydenta, nadeszła korespondencja urzędnicza informująca, że pośmiertna nominacja jest możliwa wraz z listą wewnętrznych aktów to normujących. Bez jakiejkolwiek opinii na temat Pańskiego stosunku do takiej formy uhonorowania oraz informacji czy Kancelaria Prezydenta RP taką inicjatywę zamierza podjąć.

Otrzymałam także "instrukcję”, że powinnam zwracać się także do Pana Tomasza Siemoniaka, ministra obrony narodowej, co posłusznie uczyniłam. Do dziś nie doczekałam się, żadnej konkretnej odpowiedzi.

Oczywiście, Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP nie ma żadnego "obowiązku” honorowania generalskimi szlifami kogokolwiek. Ma prawo suwerennej polityki awansowej, będącej także egzemplifikacją jego polityki historycznej i pamięci narodowej.

Pozwalam sobie jednak oczekiwać, iż motywy tej polityki powinny być znane. Jeżeli mieszczą się w niej tzw. żołnierze wyklęci, a już niekoniecznie wojenni emisariusze z jej najwybitniejszym reprezentantem Janem Karskim, jeżeli dokonania tych pierwszych podnoszone są do najwyższej rangi wojennej, a tych drugich nie - powstaje pytanie: Dlaczego?

Uzyskaniem na nie odpowiedzi zainteresowana pozostaję zapewne nie tylko ja.

Być może znajdzie Pan na to czas w nawale zajęć globalnej polityki światowej o czym bieżąco donoszą media? Być może Dzień Wojska Polskiego, 15 Sierpnia okaże się dobrą okazją?”

Może dzielna bratanica i chrześnica bohatera doczeka się odpowiedzi na wspomnianą rocznicę Cudu nad Wisłą.

Pozostałe informacje

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Trzeba gonić. Motor Lublin - Cracovia (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - Cracovia. Początek spotkania o godz. 17.30.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

Ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland

"To jest poniżej hipokryzji". Sprawa janowskiej stadniny w Sejmie

- To jest poniżej hipokryzji, co pan rozpowiada - tak w Sejmie wicemarszałkini Dorota Niedziela (KO) odniosła się do wypowiedzi polityków PiS dotyczących sytuacji w państwowych stadninach koni. Poseł Kazimierz Choma (PiS) dopytywał co zrobi resort rolnictwa, by „powstrzymać upadek hodowli koni”.

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę trzy gole

Avia rozbiła w Krakowie rezerwy Wisły

Patryk Małecki w sobotę zagrał przeciwko Wiśle II, ale bohaterem spotkania Avii w Krakowie był zdecydowanie Arkadiusz Maj. Napastnik zespołu ze Świdnika w tym sezonie nie imponował skutecznością. Przed spotkaniem z rezerwami „Białej Gwiazdy” miał na koncie tylko dwa gole. Po wizycie w „Grodzie Kraka” ma ich już pięć, a żółto-niebiescy łatwo pokonali rywali 4:1.

Fryderyk Janaszek zapewnia, że jego zespół do końca sezonu będzie walczyć o miejsce w barażach

Górnik Łęczna spróbuje podtrzymać dobrą passę w Opolu

Górnik Łęczna w niedzielę powalczy o szóstą wygraną z rzędu. Tym razem zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Odrą Opole, która w tym tygodniu „odczarowała” swój nowy stadion. Zawody rozpoczną się o godz. 12.

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Po słonecznym dniu czeka nas chłodna noc. Nie jest to dobra informacja dla rolników i ogrodników.

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach
Zapowiedź

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie serdecznie zapraszają mieszkańców na niezwykłe widowisko "Iskry Niepodległej", które odbędzie się w dniach 6–8 maja 2025 roku na Placu Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Zdjęcie ilustracyjne

Wyszedł drzwiami, wrócił oknem, a pieniądze zniknęły

Bialscy policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej, podejrzanego o włamanie do mieszkania swojego znajomego. Mężczyzna, który początkowo uczestniczył w spotkaniu towarzyskim, po kłótni z gospodarzem opuścił mieszkanie, by chwilę później powrócić – tym razem wchodząc przez okno.

Padwa zmierzy się z niewygodnym rywalem

Padwa Zamość w niedzielę podejmie Nielbę Wągrowiec

W spotkaniu 23. kolejki KPR Padwa Zamość zagra z Nielbą Wągrowiec. Początek niedzielnego meczu o godzinie 17.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium