Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

8 września 2017 r.
11:44

Kwiaty na waszyngtońskim grobie pułkownika Mariana Kozielewskiego

W imieniu przebywającego w Polsce attache obrony generała Cezarego Wiśniewskiego kwiaty złożył pułkownik Michał Sprengel
W imieniu przebywającego w Polsce attache obrony generała Cezarego Wiśniewskiego kwiaty złożył pułkownik Michał Sprengel (fot. Towarzystwo Jana Karskiego)

120 rocznica urodzin pułkownika Mariana Kozielewskiego. Kwiaty na waszyngtońskim grobie, msza w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W dniu 120. urodzin pułkownika Mariana Kozielewskiego, na jego grobie na cmentarzu Góry Oliwnej w Waszyngtonie złożone zostały kwiaty. W imieniu przebywającego w Polsce attache obrony generała Cezarego Wiśniewskiego zrobił to pułkownik Michał Sprengel.

Pułkownik Kozielewski był najstarszym bratem Jana Kozielewskiego, późniejszego legendarnego emisariusza, który wszedł do historii jako Jan Karski.
 
Marian Kozielewski, czterokrotnie honorowany Krzyżem Walecznych, został legionistą Józef Piłsudskiego mając szesnaście lat. Przeszedł szlak bojowy Legionów. Był ranny, przebywał w niewoli, by powrócić do służby. Ze względu na stan zdrowia przeszedł do służby w Policji Państwowej. 

Poprzez komendantury powiatowe w Radomsku, Włoszczowej i Szydłowcu oraz wojewódzkie w Nowogródku i Lwowie osiągnął w 1934 roku pozycję komendanta stołecznego policji w Warszawie.

Po kapitulacji Warszawy, po bohaterskiej jej obronie we wrześniu 1939 roku, sprawował komendę Polskiej Policji Porządkowej (tzw. granatowej). Stworzył w jej ramach sprawną organizację konspiracyjną. Aresztowany przez gestapo w maju 1940 roku przez kolejny rok więziony był w obozie KL Auschwitz.
 
Po zwolnieniu, dzięki zabiegom Podziemia, zorganizował siły policyjno-porządkowe Państwa Podziemnego – Państwowy Korpus Bezpieczeństwa. Stał na jego czele do końca listopada 1943 roku. Walczył w Powstaniu Warszawskim będąc dwukrotnie rannym.

Po ucieczce z obozu w Pruszkowie, ukrywał się w Szydłowcu. Po wkroczeniu Armii Czerwonej, uniknął aresztowania przenosząc się do rodzinnej Łodzi. Tam jednak NKWD wpadło na jego ślad i musiał uciekać z Polski. Dotarł do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Berlinie, a stamtąd do Francji. Tam służył w Polskich Kompaniach Wartowniczych. 

Dzięki Janowi Karskiemu emigrował do Kanady w 1948 roku, gdzie wraz z żoną prowadził farmę rolniczą pod Montrealem. W 1960 roku osiadł w Waszyngtonie. Odmówił renty dla uchodźców politycznych i kombatantów uważając, że Polska została zdradzona w Jałcie przez Amerykę.

Pracował jako strażnik Corcoran Gallery. Ze skromnej pensji pomagał swoim towarzyszom broni w kraju. W lipcu 1964 roku popełnił samobójstwo.

Attachat Obrony Ambasady RP w Waszyngtonie zajmie się grobem pułkownika Mariana Kozielewskiego w sposób permanentny, podobnie jak grobem spoczywającego obok generała Jana Karskiego, pamiętając o ważnych datach z ich pięknych biografii.

Attachat będzie także asystować wizycie rodziny Kozielewskich na grobach obu braci, do jakiej dojdzie niebawem. 

– Jestem za to głęboko wdzięczna – mówi dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, bratanica obu polskich bohaterów i chrzestna córka Jana Karskiego. – Doceniam to, co Wojsko Polskie robi w ostatnich latach dla uczczenia ich pamięci.
 
 Z kolei w Warszawie, w bazylice Świętego Krzyża, z którą blisko związana była rodzina Kozielewskich, specjalną mszę w intencji pułkownika odprawił proboszcz parafii ksiądz kustosz Robert Berdychowski. Portretując w homilii postać Mariana Kozielewskiego podkreślił  znaczenie, jakie miał on dla formowania swego młodszego brata Jana, którego powiódł do czynów heroicznych, o których mówi dziś cały świat.
  
– Takie rody, jak Kozielewskich, są solą polskiej ziemi… – wybrzmiało. 

Pułkownik Marian Kozielewski był najstarszym bratem Jana Kozielewskiego, późniejszego legendarnego emisariusza, który wszedł do historii jako Jan Karski (fot. Towarzystwo Jana Karskiego)
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium