Powrót najmłodszych dzieci do szkół, otwarcie salonów fryzjerskich. Województwo lubelskie jest w gronie tych, gdzie obostrzenia zostają złagodzone.
Salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne - od 26 kwietnia będą mogły zostać otwarte dla klientów. Tego typu miejsca będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym.
W 11 województwach, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 35, rząd zdecydował o luzowaniu obostrzeń od 26 kwietnia. Są to województwa:
- podlaskie,
- podkarpackie,
- warmińsko-mazurskie,
- lubelskie,
- pomorskie,
- lubuskie,
- świętokrzyskie,
- mazowieckie,
- kujawsko-pomorskie,
- zachodniopomorskie,
- małopolskie.
Dotychczasowe zasady zostają utrzymane w województwach:
- śląskim,
- dolnośląskim,
- wielkopolskim,
- łódzkim,
- opolskim.
Maseczki. Na razie - zdaniem ministra - nie ma obecnie szans na zdjęcie maseczek na świeżym powietrzu. Jak mówi Niedzielski, jest to zbyt ryzykowne.
Instytucje kultury. Rządowy plan zakłada, że zostaną otwarte po weekendzie majowym.
Ogródki przy restauracjach. Minister mówi, że rząd trzyma się sekwencji łagodzenia zasad i otwarcie takich ogródków "będzie jednym z pierwszych ruchów".
Minister tłumaczy, że trzeba brać pod uwagę tempo spadku liczby zakażeń. Rząd chce też zobaczyć, jak będzie wyglądało tempo spadku liczby zgonów i obłożenia łóżek szpitalnych.
W przyszłym tygodniu rząd przedstawi bardziej szczegółowy plan na gospodarkę. I też będzie podzielony regionalnie. Minister mówi o gastronomii czy branży hotelarskiej. Mają być też informacje o organizacji wesel czy komunii.
- Szczegóły planu dotyczącego całego maja przedstawimy w przyszłym tygodniu - dodaje minister.
Salony urody, kosmetyczne, fryzjerskie mogą się otwierać. Od poniedziałku.
Decyzje. Rząd wyodrębnił województwa. W tych, gdzie sytuacja jest najgorsza, obostrzenia zostają utrzymane. - W pozostałych wykonujemy dwa wyraźne krok. Przywracamy edukację hybrydową w klasach I-III w 11 województwach - mówi minister.
Występuje też, w zależności od województwa, obłożenie łóżek. I tu także obłożenie najwyższe jest w śląskim.
Najlepsza sytuacja jest na Podlasiu.
- To są oczywiście pozytywne informacje - dodaje Niedzielski i znów zaznacza, że liczba hospitalizacji i zgonów pozostaje duża.
Minister dodaje, że sytuacja pandemiczna wygląda różnie w różnych regionach. Najgorzej jest w województwie śląskim, dolnośląskim, łódzkim i wielkopolskim.
- Można powiedzieć, że apogeum trzeciej fali mamy za sobą - mówi Niedzielski, ale zaznacza, że liczba hospitalizacji nadal jest wysoka.
Minister Niedzielski powiedział, że dzisiejsza liczba nowych zakażeń (ok. 14 tys.) to trend spadkowy. Mniej łózek jest też zajętych w szpitalach i wykonywanych jest mniej testów.