Prezydenci 12 największych miast Polski zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich podpisali w piątek "Deklarację prezydentów o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich w dziedzinie migracji".
Deklaracja została podpisana przez prezydentów: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Swój podpis złoży jeszcze prezydent Katowic.
Podpisanie deklaracji było wydarzeniem towarzyszącym konferencji “Miasta Integrujące. Integracja = Bezpieczeństwo”, która odbywała się w dniach 29-30 czerwca w Gdańsku. Spotkali się na niej przedstawiciele samorządów, agencji rządowych i ONZ oraz reprezentanci sektora NGO z całego świata Ponad 300 osób rozmawiało o tym jak budować korzystne dla obu stron procesy integracyjne, zarządzając jednocześnie ryzykami związanymi z asymilacją, wykluczeniem i biedą.
- W 2030 roku Polska przestanie być krajem emigranckim, a stanie się krajem imigranckim - tak podczas piątkowego spotkania mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Oznacza to, że do Polski przyjeżdżać będzie więcej ludzi, niż z niej wyjeżdżać. To teoria, którą przedstawili naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Kiedy popatrzymy na historię społeczną Niemiec, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii czy krajów skandynawskich, to zobaczymy, że one też przeszły te etapy. Trzeba się uczyć na błędach i doświadczeniach innych. Warto się przygotować do tej wizji, wyprzedzając i dopingując rząd centralny.
Źródło: Urząd Miasta Gdańsk
Deklaracja prezydentów o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich w dziedzinie migracji
Migracje to procesy dynamiczne, powszechne i – jak pokazuje historia świata – nieuniknione, a w kontekście sytuacji społeczno-demograficznej naszego kraju – wręcz korzystne. Polskie duże miasta od wielu lat są otwarte na procesy migracyjne i różnorodność mieszkańców. Przyjazna obsługa w urzędach, znalezienie mieszkania, możliwości zatrudnienia, dostęp do edukacji i służby zdrowia, nauka języka i kultury polskiej – to podstawy integracji ludzi o różnym pochodzeniu.
W celu przyjaznego przyjęcia imigrantów konieczne jest wspólne działanie organów władzy samorządowej i rządowej, służb publicznych, organizacji pozarządowych, kościołów, uczelni wyższych, instytucji kultury oraz organizacji biznesu i rynku pracy. W naszym wspólnym, szeroko rozumianym interesie jest odpowiedzialne i bezpieczne zarządzanie migracjami na poziomie lokalnym tak, aby tworzyć miasta społecznie spójne, minimalizując zagrożenia związane z gettoizacją, separacją, biedą i wykluczeniem nowych mieszkańców.
Deklarujemy współdziałanie miast poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, w celu zapewnienia wysokiej jakości życia wszystkim mieszkańcom, w duchu solidarności i odpowiedzialności za wspólnotę, którą tworzymy wraz z migrantami.
Dla wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń miast powołujemy zespół roboczy ds. migracji i integracji. Będzie on wspierany wiedzą specjalistyczną dwóch kluczowych organizacji: Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) oraz Biura Wysokiego Komisarza Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).
Deklarujemy otwartość i wolę partnerskiej współpracy z administracją rządową, organizacjami pozarządowymi i związkami religijnymi w zakresie tworzenia i wdrażania polskiej polityki migracyjnej, opartej na zarządzaniu bezpiecznymi migracjami. Wspólnie jesteśmy w stanie wypracować odpowiednią kulturę przyjęcia migrantów, co pomoże rozwijać nasze miasta, czynić je bardziej innowacyjnymi i konkurencyjnymi.