Aż 70% Polaków jest za wypłacaniem przez Kościół odszkodowań dla ofiar księży-pedofilii – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie RMF FM i Dziennika Gazeta Prawna.
56.8% ankietowanych zaznaczyło odpowiedź „zdecydowanie tak”, a 17.3% „raczej tak”. 12.8% zapytanych osób jest odmiennego zdania – 4.5% na „zdecydowanie nie” i 8.3% na „raczej nie”. 13% ankietowanych odpowiedziało „trudno powiedzieć”.
W sondażu padło również pytanie, czy film dokumentalny braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” będzie miał wpływ na pozycję Kościoła, rozumianego jako wspólnotę wiernych, w Polsce.
Zaledwie 7.1% ankietowanych odpowiedziało, że produkcja pozytywnie wpłynie na Kościół – 3% osób uważa, że „zdecydowanie wzmocni”, a 4.1%, że „raczej wzmocni”. 27.8% jest zdania, że film „zdecydowanie osłabi” pozycję Kościoła. 25.3% ankietowanych odpowiedziało, że „nie wpłynie na Kościół”, a 14% zaznaczyło rubrykę „trudno powiedzieć”.
Instytut pytał także o to, czy powinna powstać państwowa komisja ds. pedofilii wśród duchownych. 46.2% zaznaczyło odpowiedź „zdecydowanie tak”, 23.4% „raczej tak”, 10.3% „zdecydowanie nie”, 11% „raczej nie”, a 9.1% ankietowanych odpowiedziało „nie wiem”.
Publiczna dyskusja o problemie pedofilii wśród duchownych rozpoczęła się po emisji 11 maja filmu Tomasza i Marka Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. W dwugodzinnym materiale przedstawiono rozmowy z duchownymi, ofiarami księży-pedofilii, psychologami i prawnikami. Komentarza odmówili za to najwyżej postawieni w Polsce hierarchowie, którzy wypowiedzieli się dopiero po emisji dokumentu. – Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła – napisał prymas Polski abp Wojciech Polak.
Sondaż IBRIS dla "Dziennika Gazety Prawnej", dziennik.pl, RMF FM i RMF24.pl przeprowadzono 17-18.05.2019 r.