Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

31 października 2016 r.
13:37

Papieros na grobie Morrisona. Najsłynniejsze cmentarze na świecie

Autor: Zdjęcie autora opr. p.p
0 0 A A
Père-Lachaise w Paryżu
Père-Lachaise w Paryżu

Niektóre cmentarze to wspaniałe atrakcje turystyczne, które każdego roku przyciągają miliony odwiedzających, inne to miejsca o złej sławie, do których niewielu ma odwagę się zapuścić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Père-Lachaise w Paryżu

Paryski Père-Lachaise to bezsprzecznie jeden z najpiękniejszych, a zarazem najsłynniejszych cmentarzy świata. Dla Francuza jest tym, czym dla Polaka są warszawskie Powązki. W polskiej świadomości figuruje przede wszystkim jako miejsce pochówku Fryderyka Chopina i choćby z tego tylko wzglądu stanowi obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Paryża.

Cmentarz jest miejscem pochówku niezliczonej liczby wielkich postaci, ludzi kultury i mężów stanu. Obok grobu Chopina warto zatrzymać się także przy miejscu spoczynku Heloizy i Abelarda, pary tragicznych kochanków z XII wieku.

- Wielką popularnością wśród turystów cieszy się również grób Jima Morrisona, lidera grupy The Doors. Otoczone metalowym płotem miejsce pochówku znajduje się pod stałą obserwacją strażnika. Odwiedzający mają w zwyczaju składać rockmanowi dość specyficzny hołd. Obok zwyczajowych kwiatów i listów rzucają na jego grób niedopałki papierosów - opowiada Piotr Chalimoniuk z centrum lotniczego Sky4Fly.net.

Cmentarz Narodowy w Arlington

Cmentarz Narodowy w Arlington

Znany ze wzruszających finałowych scen „Szeregowca Ryana” w reżyserii Stevena Spielberga zlokalizowany w stanie Virginia cmentarz jest jednym z najważniejszych pomników narodowych w USA.

Zielone trawniki i rzędy jednakowych białych nagrobków nadają temu miejscu charakterystyczny wygląd, tak różny od znanych z Europy XIX-wiecznych cmentarzy przypominających romantyczne parki w stylu angielskim. W Arlington spoczywają weterani wszystkich amerykańskich wojen, w tym prezydent J. F. Kennedy.

Co pół godziny w sezonie letnim i co godzinę w sezonie zimowym na cmentarzu w Arlington odbywa się zmiana warty przy Grobie Nieznanych Żołnierzy.

Miasto umarłych w Kairze

Miasto umarłych w Kairze

Położona w stolicy Egiptu olbrzymia dzielnica biedy to ewenement na skalę światową. Gigantyczny slums zamieszkiwany - według różnych szacunków - przez 2 lub nawet 3 miliony osób powstał na terenie dwóch zabytkowych cmentarzysk.

Ulice biegną tu cmentarnymi ścieżkami, a zwykłe budynki przeplatają się z kilkusetletnimi grobowcami, w których wnętrzu ludzie urządzają sobie mieszkania, wstawiając meble i podciągając kable elektryczne. Zachodni turyści właściwie się tu nie zapuszczają. Dzielnica cieszy się bardzo złą sławą i lokalne władze robią, co mogą, by nie zachęcać zagranicznych gości do odwiedzania tego miejsca.

- Choć „miasto umarłych” kusi swoją niezwykłością, to podczas wizyty w Kairze bezpieczniej będzie wybrać się na zwiedzanie bardziej typowych destynacji. Nieopodal stolicy Egiptu oraz Gizy znajduje się przecież nekropolia starożytnego miasta Memfis słynąca z monumentalnych piramid i mastab służących za grobowce egipskim faraonom i dostojnikom - opowiada Piotr Chalimoniuk.

Stary Cmentarz Żydowski w Pradze

Stary Cmentarz Żydowski w Pradze

Zabytkowe cmentarze przez wieki stanowiły ważny materialny znak obecności Żydów w Europie Środkowej. Przecież właśnie te miejsca, gdzie spoczywają przodkowie, zwykło się nazywać domem i ojczyzną. Dlatego też tak wiele żydowskich kirkutów zostało zniszczonych przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej.

Niektóre, jak chociażby Cmentarz Remuh na krakowskim Kazimierzu, cudem jednak przetrwały. Największym, a zarazem najstarszym z ocalałych cmentarzy żydowskich w Europie jest Stary Cmentarz Żydowski w Pradze. Znajduje się on w samym sercu czeskiej stolicy w dzielnicy Josefov na prawym brzegu Wełtawy.

Góra Oliwna w Jerozolimie

Góra Oliwna w Jerozolimie

Relacje medialne z Ziemi Świętej niezawodnie obrazuje panorama Jerozolimy ze Wzgórzem Świątynnym i połyskującą złotem sylwetką Kopuły na Skale. Jeśli chcemy podziwiać ten ikoniczny widok na Jerozolimę, musimy wspiąć się na Górę Oliwną. Choć mało tu drzew oliwnych, które pamiętałyby czasy Jezusa, to świętych miejsc chrześcijaństwa nie brakuje.

Możemy odwiedzić chociażby Kopułę Wniebowstąpienia, czy Kościół Pater Noster postawiony w miejscu, gdzie Jezus miał nauczać apostołów modlitwy Ojcze Nasz.

Góra Oliwna jest święta nie tylko dla Chrześcijan. Znajduje się tutaj największy, najstarszy, a zarazem najsłynniejszy cmentarz żydowski na świecie. Nekropolia pamięta czasy starożytne.
Od stuleci o pochówek w tym miejscu starają się Żydzi z diaspory chcący znaleźć ostatni spoczynek w Ziemi Obiecanej. Co więcej, żydowska tradycja utrzymuje, że to właśnie tędy przejdzie zmierzający w stronę Wzgórza Świątynnego Mesjasz, wskrzeszając po drodze pierwszych zmarłych. Dostępnych miejsc pochówku na zboczu Góry Oliwnej jest coraz mniej, a liczba chętnych do ich wykupienia nie maleje, co czyni najstarszą jerozolimską nekropolię jednym z najdroższych cmentarzy na świecie.

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium