Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

31 października 2016 r.
13:37

Papieros na grobie Morrisona. Najsłynniejsze cmentarze na świecie

Autor: Zdjęcie autora opr. p.p
0 0 A A
Père-Lachaise w Paryżu
Père-Lachaise w Paryżu

Niektóre cmentarze to wspaniałe atrakcje turystyczne, które każdego roku przyciągają miliony odwiedzających, inne to miejsca o złej sławie, do których niewielu ma odwagę się zapuścić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Père-Lachaise w Paryżu

Paryski Père-Lachaise to bezsprzecznie jeden z najpiękniejszych, a zarazem najsłynniejszych cmentarzy świata. Dla Francuza jest tym, czym dla Polaka są warszawskie Powązki. W polskiej świadomości figuruje przede wszystkim jako miejsce pochówku Fryderyka Chopina i choćby z tego tylko wzglądu stanowi obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Paryża.

Cmentarz jest miejscem pochówku niezliczonej liczby wielkich postaci, ludzi kultury i mężów stanu. Obok grobu Chopina warto zatrzymać się także przy miejscu spoczynku Heloizy i Abelarda, pary tragicznych kochanków z XII wieku.

- Wielką popularnością wśród turystów cieszy się również grób Jima Morrisona, lidera grupy The Doors. Otoczone metalowym płotem miejsce pochówku znajduje się pod stałą obserwacją strażnika. Odwiedzający mają w zwyczaju składać rockmanowi dość specyficzny hołd. Obok zwyczajowych kwiatów i listów rzucają na jego grób niedopałki papierosów - opowiada Piotr Chalimoniuk z centrum lotniczego Sky4Fly.net.

Cmentarz Narodowy w Arlington

Cmentarz Narodowy w Arlington

Znany ze wzruszających finałowych scen „Szeregowca Ryana” w reżyserii Stevena Spielberga zlokalizowany w stanie Virginia cmentarz jest jednym z najważniejszych pomników narodowych w USA.

Zielone trawniki i rzędy jednakowych białych nagrobków nadają temu miejscu charakterystyczny wygląd, tak różny od znanych z Europy XIX-wiecznych cmentarzy przypominających romantyczne parki w stylu angielskim. W Arlington spoczywają weterani wszystkich amerykańskich wojen, w tym prezydent J. F. Kennedy.

Co pół godziny w sezonie letnim i co godzinę w sezonie zimowym na cmentarzu w Arlington odbywa się zmiana warty przy Grobie Nieznanych Żołnierzy.

Miasto umarłych w Kairze

Miasto umarłych w Kairze

Położona w stolicy Egiptu olbrzymia dzielnica biedy to ewenement na skalę światową. Gigantyczny slums zamieszkiwany - według różnych szacunków - przez 2 lub nawet 3 miliony osób powstał na terenie dwóch zabytkowych cmentarzysk.

Ulice biegną tu cmentarnymi ścieżkami, a zwykłe budynki przeplatają się z kilkusetletnimi grobowcami, w których wnętrzu ludzie urządzają sobie mieszkania, wstawiając meble i podciągając kable elektryczne. Zachodni turyści właściwie się tu nie zapuszczają. Dzielnica cieszy się bardzo złą sławą i lokalne władze robią, co mogą, by nie zachęcać zagranicznych gości do odwiedzania tego miejsca.

- Choć „miasto umarłych” kusi swoją niezwykłością, to podczas wizyty w Kairze bezpieczniej będzie wybrać się na zwiedzanie bardziej typowych destynacji. Nieopodal stolicy Egiptu oraz Gizy znajduje się przecież nekropolia starożytnego miasta Memfis słynąca z monumentalnych piramid i mastab służących za grobowce egipskim faraonom i dostojnikom - opowiada Piotr Chalimoniuk.

Stary Cmentarz Żydowski w Pradze

Stary Cmentarz Żydowski w Pradze

Zabytkowe cmentarze przez wieki stanowiły ważny materialny znak obecności Żydów w Europie Środkowej. Przecież właśnie te miejsca, gdzie spoczywają przodkowie, zwykło się nazywać domem i ojczyzną. Dlatego też tak wiele żydowskich kirkutów zostało zniszczonych przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej.

Niektóre, jak chociażby Cmentarz Remuh na krakowskim Kazimierzu, cudem jednak przetrwały. Największym, a zarazem najstarszym z ocalałych cmentarzy żydowskich w Europie jest Stary Cmentarz Żydowski w Pradze. Znajduje się on w samym sercu czeskiej stolicy w dzielnicy Josefov na prawym brzegu Wełtawy.

Góra Oliwna w Jerozolimie

Góra Oliwna w Jerozolimie

Relacje medialne z Ziemi Świętej niezawodnie obrazuje panorama Jerozolimy ze Wzgórzem Świątynnym i połyskującą złotem sylwetką Kopuły na Skale. Jeśli chcemy podziwiać ten ikoniczny widok na Jerozolimę, musimy wspiąć się na Górę Oliwną. Choć mało tu drzew oliwnych, które pamiętałyby czasy Jezusa, to świętych miejsc chrześcijaństwa nie brakuje.

Możemy odwiedzić chociażby Kopułę Wniebowstąpienia, czy Kościół Pater Noster postawiony w miejscu, gdzie Jezus miał nauczać apostołów modlitwy Ojcze Nasz.

Góra Oliwna jest święta nie tylko dla Chrześcijan. Znajduje się tutaj największy, najstarszy, a zarazem najsłynniejszy cmentarz żydowski na świecie. Nekropolia pamięta czasy starożytne.
Od stuleci o pochówek w tym miejscu starają się Żydzi z diaspory chcący znaleźć ostatni spoczynek w Ziemi Obiecanej. Co więcej, żydowska tradycja utrzymuje, że to właśnie tędy przejdzie zmierzający w stronę Wzgórza Świątynnego Mesjasz, wskrzeszając po drodze pierwszych zmarłych. Dostępnych miejsc pochówku na zboczu Góry Oliwnej jest coraz mniej, a liczba chętnych do ich wykupienia nie maleje, co czyni najstarszą jerozolimską nekropolię jednym z najdroższych cmentarzy na świecie.

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium