Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

17 lutego 2025 r.
20:37

Po spotkaniu w Paryżu: Pełna solidarność i jedność między sojusznikami

Autor: Zdjęcie autora PAP
Emmanuel Macron i Donald Tusk przed paryskim spotkaniem europejskich przywódców
Emmanuel Macron i Donald Tusk przed paryskim spotkaniem europejskich przywódców (fot. PAP/EPA/TERESA SUAREZ)

Po zakończeniu nieformalnego spotkania zwołanego przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, Donald Tusk podkreślił, że wszyscy jego uczestnicy w „kluczowych sprawach” mieli podobny pogląd do Polski. Zastrzegł jednak, że to dopiero wstęp do tego, co zdarzy się w najbliższych tygodniach i miesiącach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Po różnych wypowiedziach z Monachium, niektórych emocjonalnych, z satysfakcją usłyszałem od wszystkich bez wyjątku, że w interesie i tych państw, które były tu reprezentowane, i całej Europy, jest jak najpilniejsze i intensywne działanie na rzecz wzmocnienia współpracy sojuszników. Dotyczy to także tych ewentualnych przyszłych rozmów dotyczących zakończenia wojny – powiedział Donald Tusk.

Oprócz niego na spotkaniu w Paryżu obecni byli liderzy Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii oraz Danii, a także sekretarz generalny NATO Mark Rutte, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Antonio Costa.

– Państwa europejskie są zdecydowanymi rzecznikami trwałego pokoju na Ukrainie. Będziemy namawiali wszystkich uczestników tego procesu, aby myśleli o trwałym pokoju. Samo przerwanie ognia nie będzie gwarantowało stabilizacji i bezpieczeństwa. I tutaj stanowisko państw europejskich będzie, jak sądzę, bardzo konsekwentne i jasne – powiedział Donald Tusk po paryskim spotkaniu.

Jak przekazał premier, wspólnym poglądem europejskich przywódców jest chęć „wzmacniania współpracy, pełnej solidarności i jedności pomiędzy wszystkimi sojusznikami” w trakcie rozmów na temat gwarancji bezpieczeństwa i trwałości pokoju w Ukrainie.

– Chodzi o to, że Europa i Stany Zjednoczone powinny naszym zdaniem ze sobą bardzo blisko współpracować. Tutaj nie może być żadnej rozbieżności i oczywiście zdecydowanie opowiadamy się za wzajemnym, pełnym wsparciem Stanów Zjednoczonych i Europy, jeśli chodzi o przyszłe bezpieczeństwo i trwały pokój w Ukrainie – tłumaczył Tusk. Dodał, że aby to stanowisko przyniosło efekty, musi być podzielane przez wszystkich uczestników rozmów i negocjacji. – Na pewnym poziomie już te negocjacje się rozpoczęły, więc dobrze się stało, że dzisiaj to w pełni sojusznicze stanowisko Europy było takie jednoznaczne.

 

Tymczasem - powołując się na źródła w Brukseli - dziennik Washington Post pisze dziś, że w wypadku zawieszenia broni Europa mogłaby rozmieścić około 30 tys. żołnierzy w Ukrainie, którzy pełniliby funkcję sił odstraszania wobec zagrożenia wznowienia wojny przez Rosję.

W obliczu prowadzonych przez Stany Zjednoczone i Rosję rozmów o zakończeniu wojny w Ukrainie europejscy liderzy zastanawiają się, jak mogliby wesprzeć Ukrainę własnym sumptem, to znaczy bez wsparcia ze strony USA - ocenił w poniedziałek, 17 lutego, dziennik Washington Post.

Jeden z pomysłów, do których dotarła waszyngtońska gazeta, przewiduje w wypadku zakończenia konfliktu i zamrożenia linii frontu wysłanie do Ukrainy paru brygad, o łącznej sile 25-30 tys. żołnierzy państw europejskich. Nie byliby oni rozmieszczeni bezpośrednio na linii rozgraniczenia, ale stacjonowaliby na Ukrainie, pełniąc rolę sił odstraszania. Plan ma zakładać, że dodatkowe siły mogłyby być w pogotowiu, aby przyjść na odsiecz, gdyby wojska w Ukrainie musiały zostać użyte.

Według informacji amerykańskiego dziennika, Francja zapowiedziała już, że jest w stanie przekazać około 10 tys. żołnierzy, jednak reszta europejskich sojuszników Ukrainy do tej pory nie złożyła tak dokładnych deklaracji.

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer zapowiedział po raz pierwszy w niedzielę, że jest gotów wysłać swoje wojska do Ukrainy w wypadku porozumienia o zakończeniu bądź zawieszeniu walk, jeżeli będzie to potrzebne. Jednocześnie zaznaczył, że nie jest to dla niego łatwa deklaracja, ponieważ nie chce bez powodu narażać życia brytyjskich żołnierzy. Od bezpieczeństwa Ukrainy zależy jednak przyszłość Europy.

W podobnym tonie wypowiedziała się dziś szefowa dyplomacji Szwecji, Maria Malmer Stenergard: „Najpierw musimy wynegocjować sprawiedliwy i trwały pokój, który będzie respektował prawo międzynarodowe i Ukrainę” – podkreśliła w wywiadzie dla Szwedzkiego Radia. Według niej „kiedy taki pokój zapanuje, trzeba będzie zadbać o jego utrzymanie. Musimy mieć pewność, że Rosjanie nie zaatakują ponownie Ukrainy albo innego kraju w ciągu kilku lat”.

Wracając do publikacji Washington Post: plan nie jest jeszcze jasny, jednak wiadome jest, że wiele państw, w tym Polska (dziś premier Tusk zapowiedział, że Polska żołnierzy nie wyśle – szczegóły tutaj: Tusk o Ukrainie: Nie przewidujemy wysłania polskich wojsk) czy np. Holandia, uczestniczy w tych rozmowach.

Główny problem polega na wypracowaniu rozwiązania na wypadek, gdyby europejskie wojska zostały zaatakowane w Ukrainie przez siły rosyjskie. Jedną z propozycji jest oddzielna umowa pomiędzy państwami, których żołnierze będą zaangażowani w Ukrainie. Umowa nie funkcjonowałaby w ramach NATO.

Część państw chce, aby plan europejski został poparty przez USA, ponieważ w wypadku konfrontacji z Rosją potrzebne będzie ich wsparcie – przekazał Washington Post minister obrony Holandii, Ruben Brekelmans.

Ponadto, jak czytamy w publikacji, nie wszystkie kraje mogą zdecydować się na wysłanie wojsk, ponieważ ograniczają je kwestie polityczne – takie jak wybory, które odbędą się w Polsce i w Niemczech – i problemy czysto wojskowe. Nie wszystkie państwa dysponują takimi zasobami, jak choćby Francja, która wycofała znaczne siły z Afryki i mogłaby je wysłać do Ukrainy.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Groźny przestępca w rękach „łowców cieni”

Groźny przestępca w rękach „łowców cieni”

Funkcjonariusze CBŚP w Lublinie zatrzymali obywatela Armenii, który na swoim koncie miał m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalne posiadanie broni i wymuszenia rozbójnicze. Sprawa jest rozwojowa.

Kolejny nowoczesny sprzęt trafił w ręce strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Kolejny nowoczesny sprzęt trafił w ręce strażaków

Strażacy z sześciu jednostek Państwowej Straży Pożarnej na Lubelszczyźnie otrzymali nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczy o wartości niemal 9 mln zł. Przekazanie odbyło się w Radzyniu Podlaskim w ramach projektu unijnego, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców regionu.

Orlen Oil Motor Lublin leci na Majorkę. W planach średnio 100 km na rowerach dziennie

Orlen Oil Motor Lublin leci na Majorkę. W planach średnio 100 km na rowerach dziennie

Do startu sezonu w PGE Ekstralidze w 2025 roku coraz bliżej. Wobec tego żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin zabierają się do coraz intensywniejszej pracy. W piątek drużyna trenera Macieja Kuciapy wyleci na Majorkę. O słodkim lenistwie ma jednak mowy

Połamał krzyż i go wyrzucił. Teraz za to posiedzi w więzieniu

Połamał krzyż i go wyrzucił. Teraz za to posiedzi w więzieniu

48-letni mieszkaniec powiatu lubelskiego odpowie za obrazę uczuć religijnych. Grozi mu za to nawet 2 lata więzienia

Gmina robi porządek w obwodach głosowania. Większa wieś wchłonie mniejszą

Gmina robi porządek w obwodach głosowania. Większa wieś wchłonie mniejszą

Wieś Grabanów-Kolonia ma być wcielona do Grabanowa. Urzędnicy mają kilka ważnych powodów.

Pomaganie procentuje. Skende i urząd miasta zachęcają do przekazywania 1,5% podatku
PATRONAT

Pomaganie procentuje. Skende i urząd miasta zachęcają do przekazywania 1,5% podatku

Po raz siódmy Skende we współpracy z Urzędem Miasta Lublin, realizują akcję społecznej ProcentujeMY. Projekt ma na celu zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek naszego miasta do przekazywania 1,5% podatku na lokalne organizacje pożytku publicznego, ale także do ich bezpośredniego wsparcia.

Tego łososia nie jedz. Salmonella w jednej partii

Tego łososia nie jedz. Salmonella w jednej partii

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega: wykryto bakterie Salmonelli w partii łososia sałatkowego.

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Steam Hemarpol Norwid Częstochowa 3:0

Bogdanka LUK Lublin nie dała szans Norwidowi w ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski Bogdanka LUK Lublin wygrała z Steam Hemarpol Norwidem Częstochowa 3:0. Tym samym lublinianie, po raz drugi z rzędu, awansowali do Final 4.

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium