Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

9 października 2014 r.
7:54
Edytuj ten wpis

Pokojowa Nagroda Nobla 2014. Kto dostanie?

0 0 A A

Arabscy działacze walczący o demokrację, pakistańska nastolatka Malala Yousafzai, papież Franciszek oraz jedna z agencji ONZ to niektórzy wymieniani przez ekspertów pretendenci do Pokojowej Nagrody Nobla 2014.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Werdykt zostanie ogłoszony w piątek w Oslo. W tym roku do pokojowego Nobla nominowano rekordowo aż 231 osób oraz 47 organizacji.

"Noblisty powinniśmy szukać wśród arabskich przywódców. Dobrym przykładem jest prezydent Tunezji Monsif Marzuki. To dysydent, który stał się politykiem i próbuje skierować swój kraj na drogę demokracji i reform" - twierdzi Mats Karlsson, dyrektor szwedzkiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (UI).

Według norweskiej telewizji publicznej NRK szansę na otrzymanie pokojowego Nobla ma także tunezyjski związek zawodowy UGGT "za pozytywną rolę we wprowadzeniu nowej konstytucji i mediację między islamistami a siłami świeckimi".

Na liście pretendentów do Nobla, podobnie jak w zeszłym roku pojawia się, pakistańska nastolatka Malala Yousafzai, która stała się symbolem walki dziewcząt o prawo do nauki w krajach islamskich. W tym roku wsparła ona kampanię na rzecz uwolnienia porwanych przez dżihadystów Nigeryjek. "Nagroda dla młodej Pakistanki mogłaby zwrócić uwagę na kwestię edukacji" - uważa Ulf Sverdrup z Norweskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (NUPI).

Wśród faworytów do tegorocznego Nobla wymienia się również papieża Franciszka. Według Sverdrupa byłaby to "nagroda za promocję tolerancji i dialogu między religiami oraz apele o konieczność zmniejszenia nierówności społecznych".

Według ekspertów Norweski Komitet Noblowski może zdecydować się na nagrodzenie Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek i Gejów, które w tym roku nominowano wraz z trzema działaczami z Rosji, Ugandy oraz Nepalu.

Inna kandydatura, również powiązana z bieżącymi wydarzeniami na świecie, to działająca w Strefie Gazy Agencja Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA).

Norweska telewizja NRK przypomina, że na pokojowego Nobla wciąż czeka białoruski dysydent Aleś Bialacki. "Świat przypomniał sobie o sytuacji na Białorusi za sprawa aresztowań opozycji przy okazji mistrzostw świata w hokeju na lodzie w Mińsku" - stwierdza NRK.

Subiektywną tzw. krótką listę pięciu pretendentów do Nobla przedstawił dyrektor norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem (PRIO) Kristian Berg Harpviken. Oprócz papieża Franciszka i Pakistanki Malali Yousafzai znaleźli się na niej Amerykanin Edward Snowden, kongijski lekarz i ginekolog Denis Mukwege oraz rosyjska "Nowaja Gazieta".
Snowden ujawnił tajne informacje o masowej inwigilacji zarówno obywateli USA, jak i obcokrajowców, w tym przywódców państw sojuszniczych. Amerykanin, były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), jest ścigany przez władze USA, które chcą wytoczyć mu proces za zdradę. W 2013 roku uciekł z USA przez Hongkong do Rosji, gdzie uzyskał czasowy azyl.

"+Nowaja Gazieta+ to medium wciąż krytycznie opisuje wydarzenia polityczne w Rosji, choć w wyniku brutalnych ataków straciło kilku swoich dziennikarzy" - podkreśla Harpviken. Według eksperta inne rosyjskie media godne uwagi to radio Echo Moskwy oraz telewizja Dożd.

W rankingach tworzonych przez bukmacherów prowadzi papież Franciszek. Na jednej z takich list w czołówce jest także znany z walki z ubóstwem prezydent Urugwaju Jose Mujica.

Z danych przekazanych PAP przez przedstawiciela największej firmy bukmacherskiej w Polsce STS wynika, że wśród Polaków typujących laureata 52 proc. liczy na Nobla dla papieża Franciszka, 18 proc. obstawia, że laureatką zostanie Malala Yousafzai, a 9 proc. Denis Mukwege.

Laureaci pokojowego Nobla w minionych latach

2013 - Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), której inspektorzy prowadzili w Syrii misję mającą na celu zniszczenie arsenału chemicznego w tym kraju. Organizacja została wyróżniona za "intensywne wysiłki" w celu wyeliminowania arsenałów chemicznych na świecie - oświadczył Komitet Noblowski;

2012 - Unia Europejska wyróżniona za rolę odgrywaną od 60 lat w procesie pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie;

2011 - prezydent Liberii Ellen Johnson-Sirleaf, działaczka z czasów wojny domowej w Liberii Leymah Gbowee i działaczka na rzecz demokracji, jemeńska dziennikarka Tawakkul Karman. Komitet Noblowski przyznał nagrodę za "walkę bez przemocy na rzecz bezpieczeństwa kobiet i ich prawa do pełnego udziału w procesie budowania pokoju" na świecie;

2010 - chiński dysydent Liu Xiaobo, więziony za krytykę władz państwowych ChRL. Od 2009 roku odbywa karę 11 lat więzienia za "działalność wywrotową";

2009 - prezydent USA Barack Obama za "nadzwyczajny wkład w umocnienie dyplomacji międzynarodowej", zwłaszcza za zaangażowanie w uwolnienie świata od broni atomowej;

2008 - były prezydent Finlandii Martti Ahtisaari wyróżniony za wysiłki mediacyjne w konfliktach międzynarodowych;

2007 - były wiceprezydent USA Al Gore i Międzyrządowy Panel do spraw Zmian Klimatu (IPCC); wyróżnienie przyznano za upowszechnianie wiedzy na temat zmian klimatycznych i stworzenie podstaw do walki z nimi;

2006 - Mohammad Junus, twórca systemu mikrokredytów z Bangladeszu i jego organizacja pomocy finansowej dla najbiedniejszych Grameen Bank;

2005 - Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) i jej szef Mohamed ElBaradei;

2004 - Wangari Maathai, kenijska działaczka ekologiczna;

2003 - Szirin Ebadi, irańska prawniczka i obrończyni praw człowieka;

2002 - Jimmy Carter, były prezydent USA, mediator w konfliktach;

2001 - ONZ i jej sekretarz generalny Kofi Annan;

2000 - Kim De Dzung, prezydent Korei Południowej;

1999 - międzynarodowa organizacja humanitarna Lekarze bez Granic;

1998 - John Hume, przywódca Socjaldemokratycznej Partii Pracy, głównego ugrupowania północnoirlandzkich katolików, i David Trimble, szef Partii Unionistów Ulsteru (UUP), głównego tamtejszego ugrupowania protestanckiego;

1997 - Kampania na rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych i jej koordynatorka Jody Williams z USA;

1996 - katolicki biskup Carlos Filipe Ximenes Belo i Jose Ramos Horta, liderzy pokojowej walki o samostanowienie Timoru Wschodniego;

1995 - organizacja Pugwash, działająca na rzecz rozbrojenia nuklearnego, oraz jej twórca, brytyjski fizyk polskiego pochodzenia Joseph Rotblat;

1994 - Jaser Arafat, przywódca Organizacji Wyzwolenia Palestyny, oraz izraelscy premierzy Szimon Peres i Icchak Rabin;

1993 - Nelson Mandela, przywódca Afrykańskiego Kongresu Narodowego, i prezydent RPA Frederik Willem de Klerk;

1992 - Działaczka indiańska Rigoberta Menchu z Gwatemali;

1991 - Aung San Suu Kyi, przywódczyni opozycji birmańskiej;

1990 - Michaił Gorbaczow, prezydent ZSRR;

1989 - Dalajlama XIV (Tenzin Gyatso), religijny przywódca Tybetańczyków;

1988 - siły pokojowe ONZ;

1987 - Oscar Arias Sanchez, prezydent Kostaryki, autor planu ustanowienia pokoju w Ameryce Środkowej;

1986 - Elie Wiesel (USA) żydowski pisarz, więzień Auschwitz, promotor historycznej pamięci o Holokauście;

1985 - międzynarodowy ruch Lekarze Świata Przeciwko Wojnie Jądrowej, założony w 1980 r., pod współprzewodnictwem Jewgienija Czazowa (ZSRR) i Bernarda Lowna (USA);

1984 - Desmond Mpilo Tutu, anglikański biskup z RPA, obrońca praw tamtejszej czarnej ludności;

1983 - Lech Wałęsa, przewodniczący NSZZ "Solidarność".

Pozostałe informacje

Kolejni pijani kierowcy złapani

Kolejni pijani kierowcy złapani

Policjanci z Ryk złapali motocyklistę, który kierował pojazdem mając ponad 2 promile alkoholu. Natomiast pijany kierowca z Hrubieszowa zatrzymali kierowcę, który ukrył się przed nimi w szafie.

Złoty medal Akademii Zamojskiej i brąz Politechniki Lubelskiej na AMP w tenisie stołowym

Złoty medal Akademii Zamojskiej i brąz Politechniki Lubelskiej na AMP w tenisie stołowym

Finały Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie stołowym zostały rozegrane w Gdańsku. W rywalizacji panów ponownie najlepsza okazała się Akademia Zamojska. Z kolei wśród pań tytuł obronił Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Brąz wywalczyła za to Politechnika Lubelska.

Nieuwaga przyczyną kolizji. Policja apeluje o rozwagę

Nieuwaga przyczyną kolizji. Policja apeluje o rozwagę

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło we wtorek w powiecie tomaszowskim. Na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Jest koalicja czy nie ma? - rozmowa z Burmistrzem Świdnika
Dzień Wschodzi
film

Jest koalicja czy nie ma? - rozmowa z Burmistrzem Świdnika

Nowy burmistrz Świdnika a koalicja PIS, PO, PSL – jak jest w rzeczywistości? Co mówi na ten temat Marcin Dmowski? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy w cyklu - Dzień Wschodzi, w której gościem Krzysztofa Kota jest nowy włodarz Świdnika.

Zamojskie Winogranie. Dużo wina i koncerty. Wystąpią Mezzo i Kayah
10 sierpnia 2024, 10:00
galeria

Zamojskie Winogranie. Dużo wina i koncerty. Wystąpią Mezzo i Kayah

Miłośnicy wina już mogą odliczać dni do tegorocznej edycji Zamojskiego Winogrania, festiwalu win polskich, który w jedną z wakacyjnych sobót odbędzie się na Starym Mieście w Zamościu. Wejściówki są już w sprzedaży. Wiadomo, co w programie: wiele atrakcji.

Dzisiaj grają trzecioligowcy, tylko Świdniczanka wystąpi u siebie

Dzisiaj grają trzecioligowcy, tylko Świdniczanka wystąpi u siebie

Przed zespołami z grupy czwartej III ligi 30. kolejka. Domowe spotkanie z Wisłoką Dębica czeka piłkarzy Świdniczanki. Reszta naszych ekip zagra na wyjazdach. Wszystkie spotkania z udziałem zespołów, z województwa lubelskiego rozpoczną się o godz. 17.

Dziś matematyka. Ósmoklasiści piszą pierwszy ważny egzamin w ich życiu

Dziś matematyka. Ósmoklasiści piszą pierwszy ważny egzamin w ich życiu

Czas egzaminów w pełni. Ósmoklasiści z całej Polski dzisiaj zmierzy się z królową nauk.

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Nie udało się uratować życia 70-latka z Lublina, który w nocy wpadł do szamba.

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon

Studenci Politechniki Lubelskiej już pakują walizki: w najbliższy piątek ruszają na kolejną edycję zmagań w tegorocznych prestiżowych zawodach Shell Eco-marathon. Tym razem będą rywalizować na torze Paul Armagnac w Nogaro, w południowej Francji.

Lublin - Miasto Poezji
23 maja 2024, 16:00

Lublin - Miasto Poezji

Przed nami święto poezji. Od 23 do 26 maja w Lublinie będzie XIV edycja festiwalu poetyckiego Miasto Poezji. Motto tegorocznej edycji to: „Przestrzeń dla wierszy”.

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium