Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

9 stycznia 2020 r.
8:14

Z roku na rok jest coraz mniej Polaków. Naukowcy alarmują, że to niebezpieczny trend

Według powszechnej opinii dla kobiet najlepszym okresem na zajście w ciążę jest czas między 25. a 30. rokiem życia
Według powszechnej opinii dla kobiet najlepszym okresem na zajście w ciążę jest czas między 25. a 30. rokiem życia

Przyrost naturalny w Polsce jest coraz niższy. Ogólna liczba urodzeń stale się zmniejsza – jeśli trend się utrzyma, w ciągu najbliższych 35 lat liczba mieszkańców naszego kraju spadnie o ponad 4,5 miliona

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według powszechnej opinii, dla kobiet najlepszym okresem na zajście w ciążę jest czas między 25. a 30. rokiem życia. To wtedy kobiety są w najmniejszym stopniu narażone na błędy genetyczne, które powstają w procesie dojrzewania komórek jajowych. Z wiekiem płodność kobiet się zmienia, a z badań GUS z 2007 roku wynika, że przyszła generacja młodych matek w miastach będzie o około 45% mniejsza niż obecna generacja.

Zróżnicowanie dzietności jest powiązane z miejscem zamieszkania również w ten sposób, że na terenach silnie zurbanizowanych (województwo śląskie, opolskie) notuje się najniższą wartość współczynnika dzietności. Polskie kobiety najczęściej decydują się na dziecko, gdy mają 28 lat – to tzw. wiek środkowy matek, czyli mediana wieku rodzenia dziecka.

Według danych Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA, u 40-letniej kobiety aż 80% komórek jajowych ma wady genetyczne, a u 3 lata starszej już 90%. Błędy genetyczne pojawiają się również u młodych kobiet, jednak z innych powodów.

Jak zmienia się płodność polskich kobiet?

W Polsce od 2009 roku, ze skokiem na przełomie 2010 i 2011 roku, odnotowywany jest spadek liczby urodzeń, a wiele par decyduje się tylko na jedno dziecko, co ma ogromne znaczenie dla zmian demograficznych. Według szacunków w 2050 roku w naszym kraju będzie żyło 34 mln osób. Według danych GUS-u, w pierwszym półroczu 2015 roku urodziło się aż o 3 tys. mniej dzieci niż rok temu. Coraz większym problemem staje się również niepłodność.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Koalicję Na Rzecz Kompleksowej Terapii Niepłodności „Wspieramy płodność” z 2015 roku, problem niepłodności dotyka 1,5 mln polskich par. W dokumencie czytamy, jak ważne w rozwiązywaniu tego problemu społecznego są nowe technologie oraz innowacyjne metody leczenia, jednak nie bez znaczenia jest również zdrowie psychiczne i fizyczne przyszłych rodziców.

– Niepłodność dotyka co piątej pary w Polsce, dlatego coraz więcej rodaków korzysta z pomocy wyspecjalizowanych klinik czy ośrodków. Zaburzenie płodności w równym stopniu dotyczy kobiet (40%) oraz mężczyzn (40%), a 20% dotyczy wspólnych problemów – informuje Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Najczęściej to nadmierny stres, zanieczyszczenie środowiska, stosowanie leków, choroby oraz nieodpowiednia dieta wpływają na problemy z płodnością Polek oraz Polaków.

Ryzykowne ciąże

W Polsce wiele kobiet decyduje się jednak na macierzyństwo pomimo tego, że boryka się z chorobą. Ciąża wysokiego ryzyka to przypadek, w którym ryzyko powikłań ciąży oraz komplikacji porodu jest znacznie wyższe w przypadku zdrowej ciąży. Czynnikami, które sprawiają, że ciążą staje się wysokiego ryzyka, są przede wszystkim choroby przewlekłe, nadciśnienie, otyłość, niedowaga czy ciąża powyżej 35. roku życia oraz poniżej 17. roku życia.

Co istotne, ciąża może stać się ciążą wysokiego ryzyka również w trakcie jej trwania, gdy u zdrowej kobiety pojawi stan zagrażający jej przebiegowi, a także zdrowiu dziecka oraz matki. Nie oznacza to jednak, że przebieg ciąży będzie nieprawidłowy i pojawią się komplikacje jak w przypadku ciąży zagrożonej. Jest to stan, który wymaga większego zaangażowania ze strony lekarzy oraz samej kobiety – częstsze badania oraz kontrole mogą ograniczyć ryzyko ewentualnych komplikacji.

Niestety, czasami nawet najlepsza opieka lekarska nie jest w stanie zagwarantować bezpiecznego przebiegu ciąży oraz okresu połogu. Wady serca są zaliczane do istotnych czynników, które wpływają na to, że ciąża może stać się ciążą wysokiego ryzyka. Choroby układu krążenia i serca, w tym arytmia, należą również do najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce – odpowiadają za niemal co drugą śmierć (43% w 2016 r.).

Z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego w kraju co roku umiera 91 tys. kobiet, co stanowi aż 55% wszystkich zgonów Polek. Dla wielu z nich macierzyństwo jest niezwykle trudną decyzją, stanowiącą również ogromne wyzwanie, któremu muszą podołać.

– Kobiety bardzo często potrzebują specjalistycznej opieki po porodzie. W podobnej sytuacji znalazła się Katarzyna Wondołowska, która w porozumieniu ze swoim lekarzem odstawiła leki na arytmię, by móc karmić synka piersią. Podczas karmienia jej serce przestało bić, co spowodowało niedotlenienie mózgu, a w konsekwencji śpiączkę. Obecnie Katarzyna uczęszcza na rehabilitację, a lekarze dają jej szansę powrotu do całkowitej sprawności. Niestety wiąże się to z ogromnymi kosztami, dlatego Fundacja stara się pomóc jej w walce o osiągnięcie samodzielności – twierdzi Anna Krawczyk, prezes Fundacji Rycerze i Księżniczki.

Polityka prorodzinna

Działania podejmowane przez państwo są bardzo ważnym elementem, który ma wpływ na decyzje Polaków dotyczące posiadania potomstwa. Pomoc rządowa ogranicza się obecnie do wypłacania zasiłków, becikowego, wydłużonego urlopu wychowawczego dla mam, a także płatnego urlopu dla ojców, tzw. tacierzyńskiego. Sztandarowym programem obecnego rządu jest 500+, którego celem jest poprawa sytuacji materialnej rodzin. Rządowa propozycja ma spełniać trzy cele: wpłynąć na wzrost liczby urodzeń, ograniczyć ubóstwo oraz stanowić inwestycję w rodzinę.

Panel Badawczy Ariadna przeprowadził badanie dotyczące problemów, z jakimi zmagają się przyszli rodzice.

Według Polaków to zwiększenie płac (około 61%) jest najistotniejszym elementem długofalowej polityki prorodzinnej.

Zaraz potem rodacy wymieniają regularnie wypłacane dodatki do pensji za dziecko (45%), a także stabilność rynku pracy (44%). Dla wielu osób (34%) istotne są również systemowe ułatwienia dla kobiet pracujących.

Jak widać, przyszli rodzice oczekują, że w polityce prorodzinnej będą przewidziane rozwiązania, które poprawią ich sytuację ekonomiczną, gdyż aż 74% uważa, że nie ma wystarczających warunków materialnych do tego, by powiększyć rodzinę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta odniosła w Brazylii już dwa zwycięstwa

Julia Szeremeta z awansem do finału Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Julia Szeremeta z drugim zwycięstwem podczas zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w brazylijskim Foz de Igacu. W piątek zawodniczka Paco Lublin pokonała Ulzhan Sarsenbek z Kazachstanu.

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium