Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

1 lipca 2011 r.
14:56
Edytuj ten wpis

Polska za sterami Unii Europejskiej

Autor: Zdjęcie autora pap

To będzie dla naszego kraju prawdziwy sprawdzian. Przez sześć miesięcy cała Europa będzie patrzyła, jak radzimy sobie z przewodzeniem radzie, reprezentowaniem Unii oraz organizacją masy konferencji i spotkań. Czy będzie jak w animacji Tomasza Bagińskiego, w której Polska jest tancerzem porywającym Unię do tańca?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Plany i niespodzianki

Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, przedstawił plany Polski na czas prezydencji. Chodzi o wzrost gospodarczy, otwartość i bezpieczeństwo. Państwo planuje m. in. ogłoszenie nowego planu Partnerstwa Wschodniego, wspieranie ludzi walczących o wolność w północnej Afryce (utworzenie polskiej Fundacji Solidarności Międzynarodowej, która pomoże też Białorusinom), zainicjowanie Europejskiej Fundacji na rzecz Demokracji, możliwość podpisania Karty Praw Podstawowych UE. Ważna rzecz: rozpoczynają się prace nad nowym budżetem UE na lata 2014–2020 i potrzebne są starania, żeby strumień pieniędzy na rozwój wciąż płynął do naszego kraju. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to za naszej prezydencji UE skończy negocjacje z Ukrainą w sprawie umowy negocjacyjnej, a z Chorwacją zostanie podpisany traktat akcesyjny.
Polska musi być też przygotowana na sytuacje kryzysowe. Choćby związane z sytuacją w bankrutującej Grecji.

Co dla Polski?

– Prezydencja nie jest od tego, żeby Polska coś ugrała – podkreśla Krzysztof Hetman (PSL), marszałek województwa. – To świetna okazja, żeby promować poglądy naszego kraju na bezpieczeństwo energetyczne czy politykę spójności po 2014 r. Możemy wyraźnie przedstawić nasze stanowisko, bo wszyscy będę nas słuchać. To jest wartość dodana naszej prezydencji.
Hetman przypomina, że Donald Tusk będzie na międzynarodowych spotkaniach reprezentował całą Unię. – Nawet w sprawach, w których jako polski premier ma inne zdanie.

– Każdy kraj obejmujący prezydencję ustala priorytety i "przemyca” jeden lub dwa tematy korzystne dla siebie. Kończące prezydencję Węgry przygotowały nową strategię dla Dunaju i przedstawiły jako korzystną dla całej Unii. Od ministra Sikorskiego usłyszeliśmy, że jeśli ktoś nie ma na tyle bezczelności, żeby przedstawić priorytet jako korzystny dla swojego kraju, to powinien przekonać, że jest on ważny dla całej wspólnoty – tłumaczy Mirosław Piotrowski, europoseł PiS z lubelskiego. Dodaje, że żadna prezydencja nie zdołała zrealizować wszystkich postulatów, dlatego Polska powinna wybrać najważniejszy i na nim się skoncentrować. – Tymczasem wciąż nie wiadomo, na który postulat stawiamy. Można wątpić, czy jest to Partnerstwo Wschodnie, skoro tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 przyznano Wrocławowi, a biuro PE znalazło się również w tym mieście. Na razie Polska chwali się nową kosztowną siedzibą przedstawicielstwa w Brukseli i jest obawa, że to będzie jedyny sukces.
Polityczna szermierka

Walka polityczna wokół prezydencji już się rozpoczęła. Rząd chce, żeby opozycja "oszczędziła ojczyznę” w czasie przewodzenia Radzie UE. PiS twierdzi, że prezydencja od początku będzie naznaczona kompromitacją polskiej demokracji. – Nasz kraj wypracował sobie markę państwa, które może stać się nowym silnikiem UE. Byłoby w naszym interesie narodowym, gdyby wszyscy, bez wyjątku, potwierdzali, że Polska nie jest roztrzęsionym, jak niektóre państwa europejskie, ledwie trzymającym się fundamentów, państwem – mówił kilka dni temu w Sejmie premier Donald Tusk.

– Polski rząd może reszcie Europy zaproponować nasze europejskie "standardy demokratyczne” i wzorce postępowania z opozycją – ironizował zaś Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS.

Promocja regionu

Swoje trzy grosze od prezydencji dołoży region i Lublin. Konferencję na temat obszarów problemowych zaplanowano w Lublinie w listopadzie. – Będzie okazją m. in. do pokazania efektów, jakie przyniósł Program Rozwój Polski Wschodniej i lobbowania, żeby utrzymać go w przyszłym budżecie Unii – tłumaczy marszałek Hetman. Spotkania dla urzędników średniego szczebla z Komisji Europejskiej będą urządzane w Domu Polski Wschodniej, czyli "ambasadzie” wschodnich województw w Brukseli.

Natomiast Lublin stawia sobie za cel promowanie naszej kultury, gospodarki i walorów turystycznych w Polsce i Europie. Urzędnicy chcą zrobić jak najlepsze wrażenie na gościach, którzy odwiedzą miasto. – Według szacunkowych danych, w okresie polskiej prezydencji, Lublin odwiedzi około 1200 osób z zagranicy w ramach spotkań eksperckich i wydarzeń kulturalnych – informuje biuro prasowe lubelskiego magistratu.

Szczegóły wydarzeń towarzyszących prezydencji będzie można znaleźć w Internecie:
www.prezydencja.lublin.eu

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium