Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

1 lipca 2011 r.
14:56
Edytuj ten wpis

Polska za sterami Unii Europejskiej

Autor: Zdjęcie autora pap

To będzie dla naszego kraju prawdziwy sprawdzian. Przez sześć miesięcy cała Europa będzie patrzyła, jak radzimy sobie z przewodzeniem radzie, reprezentowaniem Unii oraz organizacją masy konferencji i spotkań. Czy będzie jak w animacji Tomasza Bagińskiego, w której Polska jest tancerzem porywającym Unię do tańca?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Plany i niespodzianki

Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, przedstawił plany Polski na czas prezydencji. Chodzi o wzrost gospodarczy, otwartość i bezpieczeństwo. Państwo planuje m. in. ogłoszenie nowego planu Partnerstwa Wschodniego, wspieranie ludzi walczących o wolność w północnej Afryce (utworzenie polskiej Fundacji Solidarności Międzynarodowej, która pomoże też Białorusinom), zainicjowanie Europejskiej Fundacji na rzecz Demokracji, możliwość podpisania Karty Praw Podstawowych UE. Ważna rzecz: rozpoczynają się prace nad nowym budżetem UE na lata 2014–2020 i potrzebne są starania, żeby strumień pieniędzy na rozwój wciąż płynął do naszego kraju. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to za naszej prezydencji UE skończy negocjacje z Ukrainą w sprawie umowy negocjacyjnej, a z Chorwacją zostanie podpisany traktat akcesyjny.
Polska musi być też przygotowana na sytuacje kryzysowe. Choćby związane z sytuacją w bankrutującej Grecji.

Co dla Polski?

– Prezydencja nie jest od tego, żeby Polska coś ugrała – podkreśla Krzysztof Hetman (PSL), marszałek województwa. – To świetna okazja, żeby promować poglądy naszego kraju na bezpieczeństwo energetyczne czy politykę spójności po 2014 r. Możemy wyraźnie przedstawić nasze stanowisko, bo wszyscy będę nas słuchać. To jest wartość dodana naszej prezydencji.
Hetman przypomina, że Donald Tusk będzie na międzynarodowych spotkaniach reprezentował całą Unię. – Nawet w sprawach, w których jako polski premier ma inne zdanie.

– Każdy kraj obejmujący prezydencję ustala priorytety i "przemyca” jeden lub dwa tematy korzystne dla siebie. Kończące prezydencję Węgry przygotowały nową strategię dla Dunaju i przedstawiły jako korzystną dla całej Unii. Od ministra Sikorskiego usłyszeliśmy, że jeśli ktoś nie ma na tyle bezczelności, żeby przedstawić priorytet jako korzystny dla swojego kraju, to powinien przekonać, że jest on ważny dla całej wspólnoty – tłumaczy Mirosław Piotrowski, europoseł PiS z lubelskiego. Dodaje, że żadna prezydencja nie zdołała zrealizować wszystkich postulatów, dlatego Polska powinna wybrać najważniejszy i na nim się skoncentrować. – Tymczasem wciąż nie wiadomo, na który postulat stawiamy. Można wątpić, czy jest to Partnerstwo Wschodnie, skoro tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 przyznano Wrocławowi, a biuro PE znalazło się również w tym mieście. Na razie Polska chwali się nową kosztowną siedzibą przedstawicielstwa w Brukseli i jest obawa, że to będzie jedyny sukces.
Polityczna szermierka

Walka polityczna wokół prezydencji już się rozpoczęła. Rząd chce, żeby opozycja "oszczędziła ojczyznę” w czasie przewodzenia Radzie UE. PiS twierdzi, że prezydencja od początku będzie naznaczona kompromitacją polskiej demokracji. – Nasz kraj wypracował sobie markę państwa, które może stać się nowym silnikiem UE. Byłoby w naszym interesie narodowym, gdyby wszyscy, bez wyjątku, potwierdzali, że Polska nie jest roztrzęsionym, jak niektóre państwa europejskie, ledwie trzymającym się fundamentów, państwem – mówił kilka dni temu w Sejmie premier Donald Tusk.

– Polski rząd może reszcie Europy zaproponować nasze europejskie "standardy demokratyczne” i wzorce postępowania z opozycją – ironizował zaś Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS.

Promocja regionu

Swoje trzy grosze od prezydencji dołoży region i Lublin. Konferencję na temat obszarów problemowych zaplanowano w Lublinie w listopadzie. – Będzie okazją m. in. do pokazania efektów, jakie przyniósł Program Rozwój Polski Wschodniej i lobbowania, żeby utrzymać go w przyszłym budżecie Unii – tłumaczy marszałek Hetman. Spotkania dla urzędników średniego szczebla z Komisji Europejskiej będą urządzane w Domu Polski Wschodniej, czyli "ambasadzie” wschodnich województw w Brukseli.

Natomiast Lublin stawia sobie za cel promowanie naszej kultury, gospodarki i walorów turystycznych w Polsce i Europie. Urzędnicy chcą zrobić jak najlepsze wrażenie na gościach, którzy odwiedzą miasto. – Według szacunkowych danych, w okresie polskiej prezydencji, Lublin odwiedzi około 1200 osób z zagranicy w ramach spotkań eksperckich i wydarzeń kulturalnych – informuje biuro prasowe lubelskiego magistratu.

Szczegóły wydarzeń towarzyszących prezydencji będzie można znaleźć w Internecie:
www.prezydencja.lublin.eu

Pozostałe informacje

Termin rozliczenia się z fiskusem w tym roku mija 30 kwietnia

Fiskus czeka do 30 kwietnia, a ulgi proszą o wykorzystanie

Gdy żurek, białe kiełbasa i mazurki przejdą do historii, to do niektórych zapuka PIT. Czas goni, bo z fiskusem trzeba się rozliczyć do 30 kwietnia. Warto zatem pomyśleć, jak sobie ulżyć.

W Chełmie pojawiło się 5 specjalnych pojemników na tekstylia

Segregacja tekstyliów. Chełm gotowy na zmiany

Od 2025 roku w Polsce weszły w życie nowe przepisy, które nakładają na mieszkańców obowiązek segregacji tekstyliów. Odpady te, podobnie jak plastik czy papier, należy teraz oddawać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). To kolejny krok w stronę bardziej ekologicznego stylu życia i ograniczenia ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Po wyjazdowej wygranej z Wartą Poznań Górnik Łęczna zagra w Lany Poniedziałek z Chrobrym Głogów

Górnik Łęczna chce zlać Chrobrego Głogów w lany poniedziałek

Minione dwie kolejki Górnik Łęczna otwierał meczami ze swoim udziałem. Po ostatniej wygranej nad Wartą Poznań zielono-czarni mieli zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do kolejnego meczu. Podopieczni trenera Pavola Stano zagrają dopiero w lany poniedziałek. Tego dnia do Łęcznej przyjedzie Chrobry Głogów. Początek meczu o godzinie 12.

Arcybiskup Tadeusz WOJDA SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Urodził się 29 I 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 V 1983 r. Jest doktorem teologii. W latach 1990-2017 pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W latach 2017-2021 był arcybiskupem metropolitą białostockim, a od 2 III 2021 r. jest metropolitą gdańskim. 14 III 2024 r. został wybrany przez 397. Zebranie Plenarne KEP Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Gdyby więcej było braterskiej miłości, może nie trzeba byłoby bronić wiary

 Wierzący w Chrystusa chętniej reagują na ataki i prześladowania ze strony świata, niż proponują coś pozytywnego w życiu wiary - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Sprawca wypadku poszukiwany przez policję. Zdjęcie pochodzi od świadków zdarzenia

Policja poszukuje pirata na hulajnodze. Potrącił w Lublinie 13-latkę i zwiał

Pędził na hulajnodze elektrycznej z prędkością 50-60 kilometrów na godzinę, potrącił 13-letnią dziewczynkę i uciekł z miejsca wypadku. Szuka go policja. Może poznajecie sprawcę.

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec.  Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Nie ma już niepokonanych zespołów na swoim boisku w „najciekawszej lidze świata”. W Wielką Sobotę Grom Różaniec po bardzo zaciętym meczu musiał uznać wyższość Korony Łaszczów

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Kryminalny z puławskiej komendy, w czasie wolnym od służby, podczas przedświątecznych zakupów zauważył poszukiwanego do odbycia kary puławianina. Poszukiwany 19-latek Wielkanoc spędza za kratami

Po zwycięstwie nad Spartą Rejowiec Fabryczny Włodawianka Włodawa zajęła fotel lidera

Włodawianka nowym liderem chełmskiej okręgówki

W 18. kolejce Bug Hanna zremisował z Unią Rejowiec 1:1, a Włodawianka Włodawa pokonała Spartę Rejowiec Fabryczny 1:0. Cenne zwycięstwo odniósł Ruch Izbica, dla którego cztery bramki zdobył kapitan Michał Gałka. Hat-trick Jakuba Brzeskiego dla Astry Leśniowice. Brat Siennica Nadolna lepszy od rezerw Chełmianki.

Papież Franciszek

Orędzie wielkanocne

Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat - wezwał w orędziu, odczytanym w jego obecności przez mistrza ceremonii z balkonu bazylki Św. Piotra. Papież prosił o sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy.

Piłkarki Górnika bez problemów wygrały w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna na piątkę w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna w dobrych humorach spędzi święta. Podopieczne trenera Artura Bożyka szybko otworzyły wynik meczu ze Stomilankami, a ostatecznie pokonały rywalki aż 5:1.

Mateusz Stolarski przyznał, że w Łodzi jego drużyna miała sporo szczęścia

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Byliśmy do bólu skuteczni, ale oczekujemy od siebie więcej

Motor sprawił w sobotę niespodziankę i pokonał na wyjeździe Widzew Łódź 2:1. Dzięki temu zrewanżował się gospodarzom za porażkę z jesieni (3:4). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie
Aktualizacja

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się w niedzielę normalnie. Z powodu sobotniej awarii urządzeń sterowania ruchem przez ponad sześć godzin nie było możliwości przejazdu. Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie jadący m.in. do Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa.

Piłkarze Traweny Trawniki zajmują ósme miejsce w tabeli lubelskiej klasy okręgowej

Sokół zremisował z Traweną, wyniki lubelskiej okręgówki

Sokół Konopnica zremisował u siebie z Traweną Trawniki i nie poprawił swojej sytuacji w ligowej tabeli. Gospodarze prowadzili, ale tylko przez pięć minut.

Kujawiak Stanin sprawił niespodziankę - po raz pierwszy w historii pokonał Unię Żabików na jej boisku

Historyczna wygrana Kujawiaka Stanin, wyniki bialskiej klasy okręgowej

Walczący o utrzymanie zespół ze Stanina zaskoczył wszystkich i wygrał na wyjeździe z Unią Żabików 1:0. Wysoka wygrana lidera Lutni Piszczac z rezerwami Orląt Radzyń Podlaski.

Wielkanoc na starych zdjęciach
Historia
galeria

Wielkanoc na starych zdjęciach

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto dla Chrześcijan, które kończy okres Wielkiego Postu, z którym związane są liczne tradycje i zwyczaje. Niektóre z nich jak: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, wody i ognia, śmigus dyngus przetrwały do dziś. Tradycje wielkanocne w Polsce wywodzą się jeszcze z czasów słowiańskich i Jarych Godów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium