Zmiany w prawie uchwalił w piątek Sejm. Najważniejszą z nich jest wprowadzenie kursu doszkalającego, w miejsce egzaminu kontrolnego. Ten zapis obejmie kierowców, którzy uzbierają 24 punkty karne.
Szczególną kontrolę nowe przepisy roztaczają nad młodymi kierowcami, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kategorii B. Przez pierwsze dwa lata będą szczególnie nadzorowani. Gdy popełnią dwa wykroczenie, to trafią na kurs doszkalający. W przypadku popełnienia trzech kolejnych – prawo jazdy zostanie odebrane.
Dla motocyklistów, którzy dopiero zaczynają przygodę z jednośladem, przygotowano nową kategorię prawa jazdy A2. Posiadacz takiego prawa jazdy będzie mógł prowadzić motocykle z silnikami o mocy do 35 kW. Dla 16-latków przygotowano kategorię A1. Wspomnianą A2 będzie można uzyskać po skończeniu 18 lat. Granicę minimalnego wieku niezbędnego do uzyskania prawa jazdy kat. A podniesiono z 18 do 24 lat. Zgodnie z ustawą zamiast karty motorowerowej będzie wydawane prawo jazdy kategorii AM uprawniające do prowadzenia motorowerów i lekkich pojazdów czterokołowych. Będzie je można zdobyć od 14 roku życia. Prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat, pozostałe przez 5 lat.
Posłowie wprowadzili także regulacje zapobiegające wydawaniu praw jazdy osobom ze złym stanie zdrowia. Wprowadzono ankiety zdrowotne wypełniane pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Przypomnijmy, że nowe regulacje, poza unormowaniem w sprawie kursów doszkalających dla "24 punktowców”, dotyczą osób, które zdobędą prawo jazdy po wejściu w życie nowych przepisów i nie odnoszą się do kierowców już posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami.