Deputowani do Parlamentu Europejskiego poparli wprowadzenie dyrektywy zakazującej sprzedaży plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku. Zakazowi mają podlegać m.in. plastikowe sztućce, słomki, talerze czy patyczki do uszu. Zakaz ma obowiązywać od 2021 roku.
- 8 miliardów ton plastiku wyprodukowane w ciągu niecałych 65 lat, 6 miliardów ton odpadów – to są liczby, które mówią więcej niż 4 miliardy ton plastiku tylko w Europie. Oceany zostały zamienione w śmietniki i umierają – powiedziała w trakcie debaty Frederique Ries, eurodeputowana z Belgii.
Obecnie produkty z tworzywa sztucznego stanowią 70 proc. odpadów w morzu.
Stanowisko Parlamentu Europejskiego zostało poparte przez 571 europosłów, 53 było przeciw, a 34 wstrzymało się od głosu. Z dwóch europosłów z naszego regionu na głosowaniu był obecny tylko Mirosław Piotrowski (PiS). Krzysztofa Hetmana (PSL) na liście obecnych na środowym posiedzeniu w Starsburgu nie ma.
Co jeszcze jest w unijnej dyrektywie?
* Do 2025 r. o 25 proc. UE chce ograniczyć stosowanie małych jednorazowych opakowań żywnościowych (tzw. on-the-go). To polistyrenowe opakowania na burgery, kanapki, pojemniki na owoce, warzywa, desery czy lody. Państwa członkowskie będą zobowiązane do przygotowania planów krajowych w celu zachęcenia do wykorzystywania produktów wielokrotnego użycia, a także zapewnienia recyklingu.
* Nakrętki mają być na stałe przytwierdzone do opakowań na napoje od 2022, a 90 proc. butelek PET ma trafiać do recyklingu.
* Plastikowe produkty, których nie można w tej chwili zastąpić, będą musiały zostać zredukowane przez państwa członkowskie w "ambitny i trwały sposób" do 2025 r.
* Do 2025 r. 90 proc. plastikowych butelek do napojów ma być zbierane osobno i poddawane recyklingowi. Praktyki takie już są stosowane w niektórych państwach. W Holandii czy Niemczech sklepy pobierają kaucję za butelki plastikowe
* Zgodnie ze stanowiskiem europarlamentu, które może być jeszcze zmienione w negocjacjach, kraje unijne będą musiałby zapewnić, że co najmniej 50 proc. zgubionego lub porzuconego sprzętu do poławiania ryb, który zawiera plastik, będzie corocznie zbierane. Z takiego sprzętu pochodzi 27 proc. śmieci zbieranych na europejskich plażach.
* Filtry papierosowe zawierające plastik zostaną one zredukowane o 50 proc. do 2025 roku i o 80 proc. do 2030 roku. Państwa członkowskie będą też musiały dopilnować, aby przedsiębiorstwa tytoniowe pokrywały koszty zbiórki odpadów dla tych produktów, w tym transportu, obróbki i zbierania śmieci.
Przyjęte przez eurodeputowanych stanowisko nie kończy procesu legislacyjnego. Gdy do rozmów będą gotowe państwa członkowskie reprezentowane w Radzie UE, będą się mogły rozpocząć negocjacje. Później wdrożeniem dyrektywy zajmą się władze krajowe, które zdecydują o tym, jakie zastosować środki, by osiągnąć wyznaczone cele. Wprowadzenie kaucji czy zakazów to niektóre z możliwości.