Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

3 sierpnia 2024 r.
19:16

„To nauczyło mnie ciężkiej pracy” – 19-latka z Biłgoraja w gronie 50. najlepszych studentów na świecie

Autor: Zdjęcie autora KaNa
0 A A
(fot. nadesłane)

– Chciałabym pracować nad technologiami, które będą wspierać człowieka, a nie go degradować – mówi nam Martyna Łuszczek, studentka 2. roku ekonomii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

●       Przede wszystkim gratuluję sukcesu! Znalezienie się na liście 50 najlepszych studentów na świecie to chyba duże wyróżnienie. Jak się z tym czujesz?

Martyna Łuszczek: Dziękuję, niesamowicie mi miło! Właściwie przez to, że dużo się dzieje, do tej pory nie bardzo miałam przestrzeń, aby się z tą myślą oswoić. To wyjątkowe wyróżnienie, którego się nie spodziewałam. Bardzo się cieszę i czuję ogromną motywację do dalszej pracy naukowej.

●       Ale to ostatnie wyróżnienie, to nie jest Twój pierwszy tak duży sukces. Znalazłaś się w końcu na liście 25 under 25 i w grupie Top 100 Women in AI. Chyba niewielu Twoich rówieśników może pochwalić się podobnymi osiągnięciami.

Myślę, że każdy ma swoje tempo rozwoju, również na płaszczyźnie naukowej. Dlatego, pomimo że czuję niesamowitą wdzięczność za to, jaką ścieżkę udało mi się obrać i którą konsekwentnie podążam, to absolutnie nie chciałabym nakładać podobnej presji na swoich rówieśników. Niezaprzeczalnie mam też to szczęście, że wielu moich przyjaciół to bardzo ambitne osoby, które z determinacją osiągają swoje cele i podbijają różne dziedziny nauk nawet w skali świata. Jestem z nich niesamowicie dumna!

●       Studiujesz ekonomię, interesujesz się nowymi technologiami i transformacją cyfrową. Od kiedy taka zajawka? To niewątpliwie przyszłościowe kierunki rozwoju i duże możliwości.

Wygląda na to, że moje zainteresowania zaczęły kiełkować w liceum. To wtedy zainicjowałam pierwsze projekty badawcze, pisałam artykuły, uczestniczyłam w konkursach i wyjeżdżałam na konferencje. Budowanie zaangażowania w te tematy trwało kilka lat i stopniowo wzmacniało się w miarę poświęcania czasu na edukację. Często przypominam sobie, jak w szkole średniej spędzałam noce w pociągach, podróżując po różnych częściach Polski w poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju.

Pole, którym się zajmuję, ma duży potencjał na przyszłość, ale jest już mocno nasycone. Aby odnaleźć się w tej dziedzinie, potrzebne jest kreatywne i innowacyjne podejście. Chciałabym pracować nad technologiami, które będą wspierać człowieka, a nie go degradować — co niestety zbyt często obserwujemy.

 

 

(fot. nadesłane )
  • Możesz opowiedzieć coś więcej, o tym, czym się zajmujesz w ramach tych zainteresowań naukowych? Co robisz, jak je rozwijasz?

 Aktualnie jestem studentką drugiego roku na kierunku ekonomia ze specjalizacją z rynków zagranicznych. Ten obszar od początku szkoły średniej mnie interesował, chociaż moje pierwotne plany były zupełnie inne, ponieważ byłam na kierunku biologiczno-chemicznym, a nawet pomyślnie zakończyłam aplikacje na medycynę. Jednak życie miało dla mnie inne zamiary. Studiowanie ekonomii otworzyło przede mną nowe możliwości, które chętnie eksploruję. Jestem także aktywną członkinią Krakowskiego Koła Ekonomicznego, gdzie piszę publikacje naukowe. Prowadzę własny projekt badawczy. Skupia się on na analizie, jak transformacja cyfrowa wpływa na rozwarstwienie społeczne na świecie. Jest to temat niezwykle ważny, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy cyfrowe technologie tak mocno wkraczają w codzienne życie, a w wielu krajach nadal nie mamy dostępu do Internetu.

 Dzięki moim wynikom na studiach udało mi się zakwalifikować do indywidualnego programu rozwojowego dla najlepszych studentów na uczelni. W jego ramach współpracować będę z moją opiekunką naukową nad projektami z zakresu greentech, które mają na celu rozwijanie technologii wspierających zrównoważony rozwój.

 Oprócz tego, w ostatnim roku pracowałam nad własnym programistycznym konceptem, który mam nadzieję niedługo przedstawić. To innowacyjne podejście ma potencjał, aby znacząco wpłynąć na wybrane aspekty życia społecznego. W międzyczasie staram się o przyjęcie na Massachusetts Institute of Technology. Jeśli uda mi się tam dostać, będzie to kolejny krok w kierunku realizacji moich naukowych i zawodowych ambicji.

(fot. nadesłane )
  • Czy studia, które wybrałaś, umożliwiają Ci rozwój w tym obszarze? Masz wsparcie ze strony wykładowców i innych studentów?

Zdecydowanie wybrałam kierunek studiów, który spełnia moje oczekiwania. Na uczelni poznałam wspaniałych przyjaciół, którzy są dla mnie niezastąpionym wsparciem. Ich obecność w moim życiu jest najcenniejszym darem, jaki mogłam otrzymać dzięki studiom, za co jestem ogromnie wdzięczna! Ponadto, na uczelni spotkałam kompetentne władze, wykwalifikowanych wykładowców oraz pracowników, którzy są nieocenieni w codziennym funkcjonowaniu i tworzeniu przestrzeni do rozwoju. Wszystko co poza tym, tworzy system, który na szczęście działa tutaj bardzo dobrze.

●       Pochodzisz z Biłgoraja, mówi się, że o tym jak będzie wyglądać nasza przyszłość, w dużej mierze decyduje dzieciństwo. Co Cię ukształtowało? Szkoła, rodzina, a może własna, ciężka praca?

Wydaje mi się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dzieciństwo spędziłam na wsi, wspierając rodziców na gospodarstwie, co z pewnością nauczyło mnie ciężkiej pracy, ale też wrażliwości na środowisko naturalne. Jako dziecko bardzo często udzielałam się społecznie i chętnie brałam udział w różnych aktywnościach, jakie były organizowane w mojej gminie. Uważam, że wpłynęło to na moją otwartość i poczucie pewnej misji w życiu. Dużo zawdzięczam swojej rodzinie i przyjaciołom, którzy zawsze mnie wspierali i dopingowali, gdy wątpiłam w swoje możliwości. Tata po dziś dzień uczy mnie nabierania dystansu do życia i wytrwałości w podejmowanych decyzjach. Jednak działając naukowo, trzeba być świadomym tego, że największą część pracy wykonuje się w odosobnieniu  i  samodzielnie trzeba podnosić swoje morały, a tym, co mi pomogło, była moja mocno zakorzeniona wiara i poczucie, że duchem nigdy nie jestem sama.

 

(fot. nadesłane )

●       Przeprowadziłaś się do stolicy. Swoją przyszłość widzisz właśnie w tym miejscu? Czym chciałabyś się zajmować? Domyślam się, że przed Tobą doktorat i dalsza kariera naukowa.

Aktualnie moje życie skupia się na studiach w stolicy, które są dla mnie priorytetem. Jednakże nie planuję pozostać tu na stałe. W zależności od przyszłych okoliczności moje plany mogą ulec zmianie. Moim głównym celem zawodowym jest zaangażowanie w rozwój technologii wspierających rolnictwo. Chcę pomagać rolnikom, którzy każdego dnia wkładają ciężką pracę w uprawę ziemi, jednocześnie dbając o ochronę środowiska i minimalizację jego degradacji. Uważam, że ta dziedzina jest kluczowa nie tylko dla mojej kariery, ale także dla dobra społecznego i ekologicznego.

Ponadto, poza nauką, marzę o założeniu rodziny w przyszłości, co również wpisuje się w moje długoterminowe plany życiowe. Pragnę znaleźć równowagę między ambicjami zawodowymi a życiem prywatnym, co jest dla mnie równie ważne. Zdaję sobie sprawę, że te dwa aspekty życia będą się wzajemnie przenikać i kształtować moją przyszłość.

 

(fot. nadesłane )

Martyna Łuszczek – absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, a obecnie studentka ekonomii w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Pochodzi z Bukowiny w powiecie biłgorajskim. 19-latka znalazła się w gronie TOP50 Global Student Prize 2024, czyli 50 najlepszych studentów na świecie. Na swoim koncie ma również wiele innych osiągnięć - jest m.in. na liście "TOP100 Women in AI" oraz „25under25” - dwudziestu pięciu najbardziej wpływowych ludzi przed dwudziestym piątym rokiem życia wg Forbes. Martyna reprezentowała również Polskę podczas konferencji EXPO 2020 w Dubaju.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wielki pościg na S8 i zatrzymanie dwóch złodziei
Ryki

Wielki pościg na S8 i zatrzymanie dwóch złodziei

Dzięki odegraniu scenki mężczyzna ukradł mieszkance Ryk biżuterię wartą 30 tysięcy złotych. Policjanci szybko ustalili potencjalnych sprawców. Kiedy próbowali ich zatrzymać ci nie zareagowali i uciekali przed radiowozem przy okazji próbując go zepchnąć z drogi.

Unia Krzywda zmarnowała piłkę meczową, czwarta wygrana LKS Milanów i reszta wyników bialskiej okręgówki

Unia Krzywda zmarnowała piłkę meczową, czwarta wygrana LKS Milanów i reszta wyników bialskiej okręgówki

LKS Milanów wywiózł komplet punktów z terenu LZS Sielczyk. Bezbramkowy remis Unii Krzywda i Sokoła Adamów. Po rezygnacji Janusza Całki z funkcji trenera Kujawiaka Stanin w następnej kolejce drużynę prowadził będzie Sławomir Kozłowski.

Eko-patrole w Straży Miejskiej. 23 projekty czekają na głosy
biała podlaska

Eko-patrole w Straży Miejskiej. 23 projekty czekają na głosy

Jest w czym wybierać. W budżecie obywatelskim można głosować aż na 23 propozycji od mieszkańców. Dwa pomysły są podobne i dotyczą „eko-patrolu” w Straży Miejskiej.

Wkrótce jubileuszowa edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki. Ruszyły zapisy

Wkrótce jubileuszowa edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki. Ruszyły zapisy

Trwają już zapisy na wydarzania XX edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki – największej cyklicznej imprezy, upowszechniającej naukę na Lubelszczyźnie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym roku gospodarzem będzie Uniwersytet Medyczny.

W 5. kolejce Frasssati Fajsławice zdobył pierwszy komplet punktów w lidze

Frassati w końcu się przełamał, Astra i Włodawianka z piątymi wygranymi

Frassati Fajsławice lepszy od Hetmana Żółkiewka. Beniaminek Astra Leśniowice wygrał piąty mecz z rzędu. Włodawianka nie dała szans Sparcie Rejowiec Fabryczny.

Jakie kosze do segregacji odpadów wybrać?

Jakie kosze do segregacji odpadów wybrać?

Temat segregacji odpadów dotyczy osób prywatnych, firm i przedsiębiorstw. Jest wynikiem Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, której art. 23 ust. 1 informuje, że odpady muszą być zbierane w sposób selektywny. Przedsiębiorcy i osoby fizyczne zobowiązane są do segregacji odpadów, które dzięki temu mogą być powtórnie przetwarzane. Jak prawidłowo segregować opady? Jakie kosze do segregacji wybrać?

Gdzie sprawdzi się duże lustro ścienne?

Gdzie sprawdzi się duże lustro ścienne?

Lustra dekoracyjne odgrywają niezwykle ważną rolę we współczesnym designie wnętrz. Pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale także estetyczną, kształtują wizualny charakter pomieszczeń. Odpowiednio dobrane lustra nadają wnętrzu głębi, rozświetlają je, tworzą wrażenie większej przestrzeni. Jak wybrać odpowiednie lustro? W jakich miejscach sprawdzi się duże lustro ścienne, a gdzie lepiej postawić na mniejsze, subtelniejsze rozwiązania?

Dwie godziny i siedem zabranych praw jazdy. To wyniki wczorajszych kontroli łęczyńskiej drogówki
łęczna

Dwie godziny i siedem zabranych praw jazdy. To wyniki wczorajszych kontroli łęczyńskiej drogówki

Mandaty, punkty karne i zatrzymane prawa jazdy. To wczorajszy dzień siedmiu kierowców, którzy rażąco naruszyli przepisy ruchu drogowego wczoraj w miejscowości Jawidz. Rekordzista w terenie zabudowanym jechał 140 km/h.

Jak skutecznie chronić dom jesienią? Poradnik monitoringu na krótkie dni

Jak skutecznie chronić dom jesienią? Poradnik monitoringu na krótkie dni

Jesień to czas, gdy dni stają się krótsze, a nasze domy mogą być bardziej narażone na włamania. Jak skutecznie chronić swoją posesję w tym okresie? Przedstawiamy kompleksowy poradnik dotyczący systemów monitoringu, który pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązania dla Twojego domu. Od kamer na podczerwień po inteligentne systemy alarmowe - dowiedz się, jakie aspekty wziąć pod uwagę, aby czuć się bezpiecznie nawet podczas dłuższych jesiennych wyjazdów.

Arkadiusz Kusiak strzelił jedynego gola w meczu Tanwi z Grafem

Tanew Majdan Stary z cenną wygraną nad Grafem Chodywańce. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Tanew Majdan Stary z ważnym kompletem punktów. W sobotę podopieczni trenera Bogdanka Antolaka pokonali na swoim stadionie Graf Chodywańce, a bohaterem spotkania został Arkadiusz Kusiak

Niebieskie bluzki damskie – ponadczasowa klasyka

Niebieskie bluzki damskie – ponadczasowa klasyka

Jeśli w Twojej garderobie króluje czerń, wprowadź do niej powiew świeżości. Zwróć uwagę na niebieskie bluzki damskie, które pasują na każdą okazję. W zależności od pory roku wybierz model z krótkim lub długim rękawem. Możesz do niego dobrać czerwone, amarantowe, granatowe lub limonkowe elementy garderoby. Dzięki temu zyskujesz pewność, że wyróżnisz się z tłumu. Jeśli wolisz klasyczne stylizacje, załóż niebieską bluzkę i czarne lub białe spodnie. Bogaty wybór modeli sprawia, że każda kobieta znajdzie coś dla siebie, niezależnie od rozmiaru, ulubionego stylu i okazji. Niebieską bluzkę można połączyć ze spodniami w kant i marynarką, tworząc elegancką stylizację. Taki zestaw sprawdzi się do biura, na spotkanie biznesowe, czy konferencję. W naszym sklepie znajdziesz zarówno oversizowe niebieskie bluzki damskie, jak i klasyczne modele. Dzięki temu bez trudu dopasujesz je do pozostałych elementów stylizacji. Bluzki są dostępne w różnych fasonach i rozmiarach, dzięki czemu można je łatwo dobrać do swojej sylwetki.

Alarm pożarowy na KUL. Ewakuowano uczestników salonu maturzystów

Alarm pożarowy na KUL. Ewakuowano uczestników salonu maturzystów

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbywa się dzisiaj lubelski salon maturzystów. W trakcie wydarzenia uczestników trzeba było ewakuować. Wszystko przez alarm pożarowy, który uruchomił się w budynku.

Prestiżowa konferencja zagościła na UMCS. Naukowcy będą badać krajobraz

Prestiżowa konferencja zagościła na UMCS. Naukowcy będą badać krajobraz

Dzisiaj w Lublinie, Zamościu i na Roztoczu rozpoczęła się trwająca tydzień 30. jubileuszowa międzynarodowa konferencja naukowa „The Permanent European Conference for the Study of the Rural Landscape” (PECSRL 2024). Na konferencji będą gościć naukowcy nie tylko z Polski.

Czy kraśnickie wodociągi to dla niego polityczna degradacja? Zbigniew Wojciechowski gościem Dziennika Wschodniego
Dzień Wschodzi
film

Czy kraśnickie wodociągi to dla niego polityczna degradacja? Zbigniew Wojciechowski gościem Dziennika Wschodniego

O oddelegowaniu do rady nadzorczej kraśnickich wodociągów, współpracy politycznej mimo różnic partyjnych i poglądowych oraz o tym, czy jest rozczarowany, że to Robert Derewenda a nie on walczył o fotel prezydenta miasta Lublin opowiada były wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski w programie Dzień Wschodzi.

Jakub Laskowski (żółty strój) i jego koledzy po zaciętym meczu przegrali u siebie z Huczwą Tyszowce

Zamojska klasa okręgowa. BKS Bodaczów nie dał rady Huczwie Tyszowce

BKS Bodaczów napsuł sporo krwi Huczwie Tyszowce, ale ostatecznie przegrał na swoim boisku z faworytem 1:3. Dwa gole dla gości zdobył niezawodny Damian Ziółkowski, który dołożył do tego także asystę

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium