Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

3 sierpnia 2024 r.
19:16

„To nauczyło mnie ciężkiej pracy” – 19-latka z Biłgoraja w gronie 50. najlepszych studentów na świecie

Autor: Zdjęcie autora KaNa
(fot. nadesłane)

– Chciałabym pracować nad technologiami, które będą wspierać człowieka, a nie go degradować – mówi nam Martyna Łuszczek, studentka 2. roku ekonomii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

●       Przede wszystkim gratuluję sukcesu! Znalezienie się na liście 50 najlepszych studentów na świecie to chyba duże wyróżnienie. Jak się z tym czujesz?

Martyna Łuszczek: Dziękuję, niesamowicie mi miło! Właściwie przez to, że dużo się dzieje, do tej pory nie bardzo miałam przestrzeń, aby się z tą myślą oswoić. To wyjątkowe wyróżnienie, którego się nie spodziewałam. Bardzo się cieszę i czuję ogromną motywację do dalszej pracy naukowej.

●       Ale to ostatnie wyróżnienie, to nie jest Twój pierwszy tak duży sukces. Znalazłaś się w końcu na liście 25 under 25 i w grupie Top 100 Women in AI. Chyba niewielu Twoich rówieśników może pochwalić się podobnymi osiągnięciami.

Myślę, że każdy ma swoje tempo rozwoju, również na płaszczyźnie naukowej. Dlatego, pomimo że czuję niesamowitą wdzięczność za to, jaką ścieżkę udało mi się obrać i którą konsekwentnie podążam, to absolutnie nie chciałabym nakładać podobnej presji na swoich rówieśników. Niezaprzeczalnie mam też to szczęście, że wielu moich przyjaciół to bardzo ambitne osoby, które z determinacją osiągają swoje cele i podbijają różne dziedziny nauk nawet w skali świata. Jestem z nich niesamowicie dumna!

●       Studiujesz ekonomię, interesujesz się nowymi technologiami i transformacją cyfrową. Od kiedy taka zajawka? To niewątpliwie przyszłościowe kierunki rozwoju i duże możliwości.

Wygląda na to, że moje zainteresowania zaczęły kiełkować w liceum. To wtedy zainicjowałam pierwsze projekty badawcze, pisałam artykuły, uczestniczyłam w konkursach i wyjeżdżałam na konferencje. Budowanie zaangażowania w te tematy trwało kilka lat i stopniowo wzmacniało się w miarę poświęcania czasu na edukację. Często przypominam sobie, jak w szkole średniej spędzałam noce w pociągach, podróżując po różnych częściach Polski w poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju.

Pole, którym się zajmuję, ma duży potencjał na przyszłość, ale jest już mocno nasycone. Aby odnaleźć się w tej dziedzinie, potrzebne jest kreatywne i innowacyjne podejście. Chciałabym pracować nad technologiami, które będą wspierać człowieka, a nie go degradować — co niestety zbyt często obserwujemy.

 

 

(fot. nadesłane )
  • Możesz opowiedzieć coś więcej, o tym, czym się zajmujesz w ramach tych zainteresowań naukowych? Co robisz, jak je rozwijasz?

 Aktualnie jestem studentką drugiego roku na kierunku ekonomia ze specjalizacją z rynków zagranicznych. Ten obszar od początku szkoły średniej mnie interesował, chociaż moje pierwotne plany były zupełnie inne, ponieważ byłam na kierunku biologiczno-chemicznym, a nawet pomyślnie zakończyłam aplikacje na medycynę. Jednak życie miało dla mnie inne zamiary. Studiowanie ekonomii otworzyło przede mną nowe możliwości, które chętnie eksploruję. Jestem także aktywną członkinią Krakowskiego Koła Ekonomicznego, gdzie piszę publikacje naukowe. Prowadzę własny projekt badawczy. Skupia się on na analizie, jak transformacja cyfrowa wpływa na rozwarstwienie społeczne na świecie. Jest to temat niezwykle ważny, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy cyfrowe technologie tak mocno wkraczają w codzienne życie, a w wielu krajach nadal nie mamy dostępu do Internetu.

 Dzięki moim wynikom na studiach udało mi się zakwalifikować do indywidualnego programu rozwojowego dla najlepszych studentów na uczelni. W jego ramach współpracować będę z moją opiekunką naukową nad projektami z zakresu greentech, które mają na celu rozwijanie technologii wspierających zrównoważony rozwój.

 Oprócz tego, w ostatnim roku pracowałam nad własnym programistycznym konceptem, który mam nadzieję niedługo przedstawić. To innowacyjne podejście ma potencjał, aby znacząco wpłynąć na wybrane aspekty życia społecznego. W międzyczasie staram się o przyjęcie na Massachusetts Institute of Technology. Jeśli uda mi się tam dostać, będzie to kolejny krok w kierunku realizacji moich naukowych i zawodowych ambicji.

(fot. nadesłane )
  • Czy studia, które wybrałaś, umożliwiają Ci rozwój w tym obszarze? Masz wsparcie ze strony wykładowców i innych studentów?

Zdecydowanie wybrałam kierunek studiów, który spełnia moje oczekiwania. Na uczelni poznałam wspaniałych przyjaciół, którzy są dla mnie niezastąpionym wsparciem. Ich obecność w moim życiu jest najcenniejszym darem, jaki mogłam otrzymać dzięki studiom, za co jestem ogromnie wdzięczna! Ponadto, na uczelni spotkałam kompetentne władze, wykwalifikowanych wykładowców oraz pracowników, którzy są nieocenieni w codziennym funkcjonowaniu i tworzeniu przestrzeni do rozwoju. Wszystko co poza tym, tworzy system, który na szczęście działa tutaj bardzo dobrze.

●       Pochodzisz z Biłgoraja, mówi się, że o tym jak będzie wyglądać nasza przyszłość, w dużej mierze decyduje dzieciństwo. Co Cię ukształtowało? Szkoła, rodzina, a może własna, ciężka praca?

Wydaje mi się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dzieciństwo spędziłam na wsi, wspierając rodziców na gospodarstwie, co z pewnością nauczyło mnie ciężkiej pracy, ale też wrażliwości na środowisko naturalne. Jako dziecko bardzo często udzielałam się społecznie i chętnie brałam udział w różnych aktywnościach, jakie były organizowane w mojej gminie. Uważam, że wpłynęło to na moją otwartość i poczucie pewnej misji w życiu. Dużo zawdzięczam swojej rodzinie i przyjaciołom, którzy zawsze mnie wspierali i dopingowali, gdy wątpiłam w swoje możliwości. Tata po dziś dzień uczy mnie nabierania dystansu do życia i wytrwałości w podejmowanych decyzjach. Jednak działając naukowo, trzeba być świadomym tego, że największą część pracy wykonuje się w odosobnieniu  i  samodzielnie trzeba podnosić swoje morały, a tym, co mi pomogło, była moja mocno zakorzeniona wiara i poczucie, że duchem nigdy nie jestem sama.

 

(fot. nadesłane )

●       Przeprowadziłaś się do stolicy. Swoją przyszłość widzisz właśnie w tym miejscu? Czym chciałabyś się zajmować? Domyślam się, że przed Tobą doktorat i dalsza kariera naukowa.

Aktualnie moje życie skupia się na studiach w stolicy, które są dla mnie priorytetem. Jednakże nie planuję pozostać tu na stałe. W zależności od przyszłych okoliczności moje plany mogą ulec zmianie. Moim głównym celem zawodowym jest zaangażowanie w rozwój technologii wspierających rolnictwo. Chcę pomagać rolnikom, którzy każdego dnia wkładają ciężką pracę w uprawę ziemi, jednocześnie dbając o ochronę środowiska i minimalizację jego degradacji. Uważam, że ta dziedzina jest kluczowa nie tylko dla mojej kariery, ale także dla dobra społecznego i ekologicznego.

Ponadto, poza nauką, marzę o założeniu rodziny w przyszłości, co również wpisuje się w moje długoterminowe plany życiowe. Pragnę znaleźć równowagę między ambicjami zawodowymi a życiem prywatnym, co jest dla mnie równie ważne. Zdaję sobie sprawę, że te dwa aspekty życia będą się wzajemnie przenikać i kształtować moją przyszłość.

 

(fot. nadesłane )

Martyna Łuszczek – absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, a obecnie studentka ekonomii w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Pochodzi z Bukowiny w powiecie biłgorajskim. 19-latka znalazła się w gronie TOP50 Global Student Prize 2024, czyli 50 najlepszych studentów na świecie. Na swoim koncie ma również wiele innych osiągnięć - jest m.in. na liście "TOP100 Women in AI" oraz „25under25” - dwudziestu pięciu najbardziej wpływowych ludzi przed dwudziestym piątym rokiem życia wg Forbes. Martyna reprezentowała również Polskę podczas konferencji EXPO 2020 w Dubaju.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Aleksandra Stanacev (z piłką) opuszcza Lublin

Cztery zawodniczki zagraniczne opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Piąte miejsce zajęte przez Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2024/2025 spowodowało w lubelskim klubie falę zmian. Wiadomo, że za ich przeprowadzanie nadal będzie odpowiedzialny Karol Kowalewski, który przejął drużynę kilka miesięcy temu zastępując Krzysztofa Szewczyka.

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Cztery centra dla osób niepełnosprawnych, nowe świetlice, wsparcie systemu adopcyjnego i pieczy zastępczej - na zadania w ramach polityki społecznej w województwie lubelskim marszałek przekazał dzisiaj 37 mln zł, a wartość umów sięgnęła 44 milionów.

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

To była kwestia czasu. Mężczyzna, który w ostatni piątek, 18 kwietnia, jadąc elektryczną hulajnogą, potrącił 13-latk - jest już w rękach policji. Grozi mu więzienie.

Ogród miałby powstać w Parku Zdrojowym. Warunkiem jest zgoda konserwatora zabytków
ekologia

Nestlé chce zbudować w Nałęczowie "ogród deszczowy"

Producent popularnej wody mineralnej "Nałęczowionka" - firma Nestlé Waters, we współpracy z fundacją Hydroni, rozpoczął przygotowania do budowy miejskiego ogrodu deszczowego. Ta nowa atrakcja turystyczna może powstać w nałęczowskim Parku Zdrojowym.

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Wybór odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia zdalnych spotkań wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim, zwróć uwagę na funkcjonalności takie jak interaktywne tablice, możliwość nagrywania sfery dyskusji oraz wsparcie istniejących integracji z innymi narzędziami. Dla profesjonalnych prezentacji niezbędne są także opcje zarządzania uczestnikami oraz chat, który umożliwia bieżącą komunikację.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych
Watykan

To oni poprowadzą ceremonię pogrzebową Franciszka. Ostatnia wola papieża

Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie przewodniczył w sobotę obrzędowi pochówku papieża Franciszka w bazylice Matki Bożej Większej – poinformował w środę Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem

Po niespodziewanej, wyjazdowej wygranej z JSW Jastrzębskim Węglem siatkarze Bogdanki LUK Lublin stanęli przed szansą awans do finału PlusLigi. Na trybunach pojawiło się 4221 osób, a kibice robili, co mogli. Niestety, w środowy wieczór mistrzowie Polski wyrównali stan rywalizacji na 1:1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane już w sobotę. Sprawdźcie nasze zdjęcia z hali Globus.

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

W sobotę 26 kwietnia na murawie Motor Areny Lublin zmierzą się piłkarze Motoru Lublin i Cracovii. Na kibiców po meczu bedzie czekać więcej autobusów.

zdjęcie ilustracyjne

O włos od tragedii. Policjanci ocalili dwie osoby przed targnięciem się na życie

Pomoc przyszła na czas. Chełmscy policjanci uratowali dwie osoby, które chciały targnąć się na własne życie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium