Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

22 kwietnia 2016 r.
17:54

Towarzystwo Jana Karskiego występuje o ulicę Mariusza Handzlika w Lublinie

Minister Mariusz Handzlik przed hotelem Pierre na Manhattanie, krótko przed wyjazdem z prezydentem Lechem Kaczyńskim na sesję  Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To Jego ostatnie zdjęcie nowojorskie (fot. Waldemar Piasecki)
Minister Mariusz Handzlik przed hotelem Pierre na Manhattanie, krótko przed wyjazdem z prezydentem Lechem Kaczyńskim na sesję  Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To Jego ostatnie zdjęcie nowojorskie (fot. Waldemar Piasecki)

Towarzystwo Jana Karskiego występuje oficjalnie do lubelskiej Rady Miasta o nadanie jednej z ulic imienia Mariusza Handzlika, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Postać związanego z Lublinem Mariusza Handzlika, który zginął pod Smoleńskiem, a w kancelarii prezydenta RP odpowiadał za sprawy zagraniczne, często pojawia się na naszych łamach. 

Ostatnio informowaliśmy o nowojorskiej mszy w jego intencji odprawionej w nowojorskim kościele świętej Franciszki de Chantal w rocznicę katastrofy. Dziś kolejna wiadomość.

Towarzystwo Jana Karskiego, którego członkiem był Mariusz Handzlik, przyjaźniący się notabene z profesorem Karskim, informuje, że występuje oficjalnie do Rady Miasta Lublina o nadanie jednej z ulic imienia tragicznie zmarłego.

Mówi sekretarz Towarzystwa Jacek Woźniak: – Jesteśmy już po rozmowach z panem Marcinem Nowakiem, przewodniczącym Komisji Kultury Rady Miejskiej i osobą, dzięki której udało się w Lublinie sfinalizować po ponad ośmiu latach starań nadanie imienia Jana Karskiego ulicy w sąsiedztwie Urzędu Wojewódzkiego.

Napotkaliśmy nie tylko życzliwe zainteresowanie, ale także dużą dozę entuzjazmu związanego z upamiętnieniem Mariusza Handzlika. Ulica w mieście, gdzie spędził lata studiów, gdzie założył rodzinę i gdzie kształciła się jego córka Julia, a wciąż uczą córka Iwona i syn Janek, po prostu mu się należy.

Przypominam jedynie, że Mariusz Handzlik pracując w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie był jedną z dwóch kluczowych osób, która skutecznie lobbowała na Kapitolu za wsparciem amerykańskiej legislatury dla idei akcesji Polski do NATO. Można by rzec – to nasz oryginalny „lubelski wkład” w członkostwo Sojuszu Atlantyckiego – dodaje Woźniak. 

Przypominamy, że Mariusz Handzlik doktoranckie studia politologiczne, po ukończeniu socjologii na KUL, odbywał u profesora Ziemowita Jacka Pietrasia, twórcy kierunku nauk politycznych i europeistyki na UMCS. To profesor Pietraś był także w 1995 roku inicjatorem doktoratu honorowego UMCS dla Jana Karskiego. Wszystko zatem składa się w spójna całość.

Mieszkająca w Londynie córka Mariusz Handzlika, Julia: – Ta wiadomość wzrusza mnie do łez. Tato był wspaniałym człowiekiem, a Lublin uformował go do tego, kim stał się w przyszłości. Cała nasza rodzina będzie szczęśliwa, jeżeli idea Towarzystwa Jana Karskiego znajdzie swój finał. 

Jak się dowiadujemy, być może uda się zakończyć procedowanie aktu upamiętnienia w postaci ulicy na urodziny zmarłego, przypadające 11 czerwca br. 

Mariusz Handzlik (ur. 11 czerwca 1965 w Bielsku-Białej)

Polski dyplomata, polityk, działacz państwowy, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego od 9 października 2008.

Ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na kierunku socjologia ze specjalizacją stosunki międzynarodowe. Uczestnik seminarium doktoranckiego znanego specjalisty stosunków międzynarodowych i dziekana politologii UMCS prof. Ziemowita Jacka Pietrasia. 

Uzyskał także wykształcenie uzupełniające w ramach Szkoły Nauk Społecznych Uniwersytetu Wiedeńskiego, Uniwersytetu Genewskiego, Uniwersytetu w Cranfield oraz Centrum Handlu i Bezpieczeństwa Międzynarodowego (CITS) na Uniwersytecie Georgii. Uczęszczał na wykłady prof. Jan Karskiego w jezuickim Georgetown University.

Odbył staże zawodowe w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów i Komisji Stosunków Międzynarodowych Senatu (Kongres Stanów Zjednoczonych), w Instytucie Rozwoju Społecznego ONZ (UNRISD) oraz Stałym Przedstawicielstwie RP przy Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. 

Od 1992 pracował jako doradca Prezesa Rady Ministrów ds. polityki zagranicznej. W latach 1994–2000 był pierwszym sekretarzem i radcą ds. polityczno-wojskowych w Ambasadzie RP w Waszyngtonie.

Odegrał kluczową rolę w pozyskaniu wsparcia dla polskiej akcesji do NATO większości senackiej. W uznaniu tego, na wniosek prezydenta Stanów Zjednoczonych, odznaczony przez Sekretarza Obrony USA Medalem za Wybitną Służbę Publiczną w 2000.

Od 2000 pełnił funkcję dyrektora Departamentu Polityki Eksportowej, a od 2001 wicedyrektora w Departamencie Polityki Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ambasador tytularny i przewodniczący Reżimu Kontrolnego Technologii Rakietowych (MTCR) w Paryżu od 2002 do 2003. W latach 2004–2005 był radcą-ministrem w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. 

Od 2006 pracował w Kancelarii Prezydenta RP na stanowisku dyrektora Biura Spraw Zagranicznych. 9 października 2008 został powołany na stanowisko podsekretarza stanu ds. międzynarodowych. Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Pożegnanie Mariusza Handzlika odbywało się równocześnie podczas specjalnych nabożeństw w Warszawie, Lublinie (Kościół Garnizonowy) i Nowym Jorku (Kościół Świętej Franciszki de Chantal). W stolicy mowę pożegnalną wygłaszał najbliższy współpracownik zmarłego z kancelarii prezydenta – Andrzej Duda.

Pozostałe informacje

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium