Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

18 stycznia 2010 r.
18:38
Edytuj ten wpis

Uroczystości w Auschwitz nie dla Wiesela?

Elie Wesela, byłego więźnia KL Auschwitz i laureata Pokojowej Nagrody Nobla, nie ma na liście zaproszonych na uroczystość 65. rocznicy wyzwolenia obozu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Uroczystość wyzwolenia obozu będzie obchodzona 27 stycznia. Z tej okazji zaproszenia do najwybitniejszych polityków i postaci publicznych zostały rozesłane. M.in. Lech Kaczyński zaprosił Dmitrija Miedwiediewa, prezydenta Rosji. Zapraszani są także żyjący jeszcze więźniowie obozu.

Poza wszelką wątpliwością najbardziej znanym w świecie człowiekiem, który przeżył KL Auschwitz jest laureat Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesel. Urodził się w 1928 roku w węgierskim Sighet w rodzinie ortodoksyjnych Żydów. W 1944 roku trafił do KL Auschwitz z rodziną. Matka i siostra zostały zgładzono bezpośrednio po przybyciu do obozu. Z ojcem trafił do Buchenwaldu, gdzie był świadkiem jego śmierci.

To on wprowadził do języka określenie Holocaust na nazwanie zbrodni hitlerowskiej na narodzie żydowskim. Jego wstrząsająca książka "Noc” opisująca tragedią oświęcimską doczekała się tłumaczenia na ponad dwadzieścia języków, osiągając wielomilionowe nakłady. Ze zbrodnią Holocaustu związana jest także większość jego innych powieści, których napisał już blisko 50.

Elie Wiesel jest profesorem Boston University oraz posiadaczem 131 doktoratów honoris causa na uczelniach całego świata, w tym także z Uniwersytetu Gdańskiego. Na jego apel ONZ ustanowiła datę wyzwolenia KL Auschwitz Międzynarodowym Dniem Pamięci Holocaustu.

Wcześniej z jego inicjatywy w USA powołano Narodową Radę d/s Holocaustu i zbudowano Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, a naukę o tej zbrodni wprowadzono do programów szkolnych.

Wielokroć towarzyszył prezydentom USA w obchodach rocznic związanych z II. W zeszłym roku wraz z Barackiem Obamą i kanclerz Angelą Merkel celebrował rocznicę wyzwolenia Buchenwaldu, gdzie stracił ojca.

W Polsce, Elie Wiesala uhonorowano prestiżową Nagrodą Orła Jana Karskiego za "lekcję, jak rozpoznawać absolutne zło Holocaustu”.

W muzeum oświęcimskim bywał wielokrotnie, zarówno z okazji rocznic jego oswobodzenia, jak też realizacji wraz z Oprah Winfrey głośnego dokumentu telewizyjnego. Obecność kogoś takiego na tegorocznych obchodach wydawało się czymś oczywistym, dlatego ze zdumieniem odebraliśmy wiadomość, że Elie Wiesela nie ma na liście.

Zatelefonowaliśmy do Muzeum KL Auschwitz. Zastępca dyrektora Hanna Skrzypińska powiedziała nam, że nie wie czy Wiesel jest zaproszony. Skierowano nas do sztabu organizacyjnego, gdzie Marta Berecka też nic nie wiedziała. Telefony innych wskazanych osób milczały.

Odpowiedzialna za listę gości Alicja Wójcik poprosiła o zadanie pytania e-mailowo, co zrobiliśmy. Wreszcie jeszcze inny rozmówca doradził, aby kontaktować się z Biurem Pełnomocnika d/s Dialogu Międzynarodowego w Kancelarii Premiera, ministra Władysława Bartoszewskiego, gdzie "wszystko się decyduje” i gdzie aktualnie "szefostwo muzealne się naradza”.

– Uprzejmie informuję, że w sprawie zaproszenia dla Elie Wiesela powinien się Pan kontaktować z organizatorem obchodów – Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau – odpisała na nasz e-mail Eliza Chodorowska z Kancelarii Premiera.

Ponownie połączyliśmy się z Oświęcimiem i Alicją Wójcik. Próbowała odesłać nas do innych osób, ale ostatecznie powiedziała, że w pierwszej turze zaproszeń wysłanych 7 grudnia ub. roku Elie Wiesela nie było na liście, ale, z tego co wie, był chyba w którejś następnej. Daty podać nie może bo ma zamknięty komputer.

Tak wyglądały nasze całodzienne usiłowania dotarcia do wiedzy czy polscy organizatorzy obchodów wyzwolenia KL Auschwitz przewidzieli w nich obecność człowieka-ikony Holocaustu, autora najbardziej znanej książki o tym obozie, jednego z największych autorytetów moralnych współczesności.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium