Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

23 stycznia 2009 r.
17:00
Edytuj ten wpis

USA: Komórki macierzyste mogą być stosowane w terapii

W czwartym dniu prezydentury Baracka Obamy, Administracja Żywności i Leków (FDA) podjęła historyczną decyzję. Kalifornijski Geron Corporation otrzymał zgodę na użycie komórek macierzystych w badaniach klinicznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Nie spodziewaliśmy się tak szybkiej decyzji. Oczekiwania dotyczyły okresu najbliższych pięciu lat. Decyzja byłaby szybciej, gdyby nie "śmieszna” polityka Busha - powiedział podczas konferencji prasowej dr Thomas Okarma, prezes Geronu (z pochodzenia Polak, podobnie jak jego zastępczyni, dr Jane Lebkowski).

Komórki macierzyste pochodzenia embrionalnego mają być zastosowane w terapii 10 pacjentów z nieodwracalnymi, jak dotąd uważano, uszkodzeniami rdzenia kręgowego i całkowitym paraliżem poniżej miejsca zerwania rdzenia.

W badaniach wykorzystane zostaną wyhodowane z komórek macierzystych, pobranych z 4-5-dniowych embrionów, komórki zwane oligodendrocytami. Są one prekursorami komórek układu nerwowego i produkują warstwową "otulinę” ochronną wokół nich, zbudowaną z komórek mielinowych.

Ulega ona przerwaniu w wyniku urazu. Pacjentom komórki te "wstrzykiwane” będą w uszkodzoną okolicę rdzenia kręgowego. Naukowcy z Georonu przewidują, że terapia może doprowadzić do odbudowy zniszczonych struktur komórkowych i uzyskania poprawy stanu zdrowia.

Badania kliniczne rozpoczną się najwcześniej latem br., bowiem do czasu uzyskania "zielonego światła” z FDA, hodowała komórek może zostać rozpoczęta. Prowadzone jest intensywne szkolenie chirurgów mających zajmować się implantacją preparatu komórkowego pacjentom. Geron skonstruował do tego celu także specjalne narzędzia operacyjne i technologię zabiegową.

W USA badania na komórkami macierzystymi autoryzował w 2001 roku prezydent George W. Bush. Jednak pod wpływem protestów środowisk konserwatywnych i w trosce o reelekcję, blokował zgodę na użycie rezultatów badań w badaniach klinicznych. Dwa razy wetował też ustawę pozwalającą finansować w USA badania nad takimi komórkami z funduszy publicznych. Podważał tym samym sens wczesniejszej zgody na ich prowadzenie.

Barack Obama, od początku swej kampanii, opowiadał się za praktycznym wykorzystaniem postępu medycznego, jaki niosą badania nad komórkami macierzystymi. Dr Thomas Okarma wyraża nadzieję, że administracja Obamy szybko doprowadzi do usunięcia przeszkód w dalszej implementacji komórek macierzystych w badaniach klinicznych nad innymi dysfunkcjami układu nerwowego, jak np. choroby Alzheimera i Parkinsona.

Komórki macierzyste są największą nadzieją medycyny. Dlaczego? Posiadają unikalną zdolność przekształcania w inne komórki i tkanki organizmu. Absolutnie największe predyspozycje do tego posiadają zarodkowe komórki macierzyste, z których może się rozwinąć wszystkich 220 typów komórek ludzkiego organizmu.

Kiedy w 1998 roku amerykański biolog prof. Jamie Thomson po raz pierwszy wyizolował je w swoim laboratorium na Uniwersytecie Wisconsin, uznano to za największą rewelację medyczną XX wieku. Metoda pozyskiwania komórek napotkała jednak sprzeciwy religijno-polityczne, bowiem wiąże się ze zniszczeniem embrionu.

Do zniwelowania tych zastrzeżeń przyczyniło się późniejsze odkrycie możliwości pozyskania komórek macierzystych z komórek skóry przez prof. Shinyi Yamanaki z japońskiego Uniwersytetu Kioto oraz prof. François Berthod z kanadyjskiego Université Laval. Mimo jednak zdezaktualizowania się w wyniku tych osiągnięć badawczych argumentu o "zabijaniu życia ludzkiego”, opór wobec komórek macierzystych w środowiskach konserwatywnych, w tym katolickich nie słabnie.
Waldemar Piasecki, Waszyngton

Pozostałe informacje

Aleksandra Stanacev trafiła 8 trójek

Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrał ze Ślęzą Wrocław

Nie tak miał wyglądać powrót do ligowej rywalizacji koszykarek Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin. Podopieczne Karola Kowalewskiego mocno skomplikowały sobie sytuację w tabeli ligowej przegrywając w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli ze Ślęzą Wrocław 63:73.

Fynnian McCarthy (w środku) wywalczył w Będzinie statuetkę MVP

Bogdanka LUK Lublin nie miała problemów z pokonaniem drużyny Nowak-Mosty MKS Będzin

W spotkaniu 25. kolejki lublinianie nie dali szans beniaminkowi z Będzina, pokonali go 3:0. MVP wybrany został środkowy Bogdanki LUK Fynnian McCarthy

Dziś lubelska policja przeprowadziła 6 kontroli autobusów feryjnych

Wezwij kontrolę, aby dzieci bezpiecznie pojechały na ferie

Jutro zacznie się szczyt wyjazdów na ferie. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości odnośne stanu technicznego autobusów czy kondycji kierowców, to może wezwać policjantów lub inspektorów ITD. Zamieszczamy link do wykazu miejsc kontroli i telefonów zgłoszeniowych.

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

W poniedziałek, 17 lutego, rozpoczynają się ferie zimowe. Z tej okazji Puławski Ośrodek Kultury przygotował specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Będą warsztaty artystyczne, wyjazdy na narty oraz spotkania z nowoczesną technologią.

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Dobrze zaczęli, kiepsko skończyli. Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Motor musiał w niedzielę uznać wyższość mistrza Polski. Beniaminek z Lublina przegrał na wyjeździe z Jagiellonią Białystok 0:3.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium