Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

1 listopada 2023 r.
14:01

Wspominamy tych, którzy odeszli w ostatnim roku (cz. II)

Autor: Zdjęcie autora red.
(fot. pixabay.com)

1 listopada to wyjątkowy dzień, w którym warto wspomnieć o zmarłych, ważnych postaciach z życia politycznego, społecznego, świata sportu, muzyki, nauki, które zmarły w ciągu ostatniego roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

LUTY 2023

Maciej Falkiewicz

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Michała Byliny i prof. Ludwika Maciąga. Dyplom uzyskał w 1974 roku. Chociaż pochodził z Lublina, to w 1975 roku zamieszkał w Białej Podlaskiej. Oprócz pracy twórczej zajmował się propagowaniem jeździectwa w filii Akademii Wychowania Fizycznego oraz Bialskim Klubie Jeździeckim. W 1990 roku osiedlił się w Janowie Podlaskim. Mieszkał w XVIII- -wiecznym dworku mieszczańskim Ryttów. Prowadził tam Galerię Autorską i zajmował się hodowlą koni. Jego twórczość skupiała się na malarstwie pejzażowym i rodzajowym.

Maciej Falkiewicz, artysta mieszkający w Białej Podlaskiej (fot. Galeria Podlaska)

Edward Jankowski

Zawodnik i były trener piłkarek ręcznych ręcznych Montexu, SPR i MKS, który w klubie z Lublina przepracował ponad 25 lat. Edward Jankowski do Lublina trafił w 1996 roku. Pełnił funkcję drugiego trenera, ale przez wiele lat samodzielnie prowadził także ekipę biało-zielonych. To pod jego wodzą udało się odzyskać w 2005 roku mistrzostwo Polski. W sumie w roli pierwszego szkoleniowca trzy razy zdobywał złoty medal mistrzostw Polski, w sezonach: 2004/2005, 2005/2006, a także 2012/2013. Pod wodzą Jankowskiego lublinianki miały także okazję występować w Lidze Mistrzyń. Jeszcze podczas rozgrywek 2020/2021 doświadczony trener pracował z MKS jako trener bramkarek. W swojej karierze prowadził również kluby z Jeleniej Góry i Koszalina.

Edward Jankowski. Były trener piłkarek ręcznych ręcznych Montexu, SPR i MKS (fot. Maciej Kaczanowski/Archiwum)

Paco Rabanne (właśc. Francisco Rabaneda Cuervo)

Hiszpańsko-francuski projektant mody. Z wykształcenia był architektem. Swoją karierę rozpoczynał projektując biżuterię dla domów mody Givenchy, Dior oraz Balenciaga. Własny dom mody założył w 1966 roku. W swoich projektach stosował niekonwencjonalne materiały, jak metal, papier albo plastik. Paco Rabanne zaprojektował m.in. kostiumy do francusko-włoskiego filmu „Barbarella” z Jane Fondą w roli głównej. W listopadzie 2010 roku został odznaczony Legią Honorową.

Carlos Saura

Hiszpański reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz i producent filmowy. W 1953 rozpoczął studia w Instytucie Kinematografii w Madrycie. Ukończył je w 1957, zdobywając dyplom reżysera. Następnie wykładał w Instytucie do 1963, kiedy to zwolniono go z przyczyn politycznych. W czasie swej wieloletniej kariery Saura zdobył m.in. dwukrotnie Specjalną Nagrodę Jury w Cannes (w 1973 za „Kuzynkę Angelikę” oraz w 1976 za „Nakarmić kruki”), Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1981 za „Szybciej, szybciej”, dwie statuetki Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię. Dwa jego filmy nominowano do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny: „Mama ma sto lat” i „Tango”.

Raquel Welch

Amerykańska aktorka filmowa i modelka. Jej kariera trwała ponad pięć dekad; zagrała w ponad 30 filmach i 50 serialach. W wieku 14 lat zdobyła tytuły piękności dla nastolatek jako Miss Photogenic i Miss Contour. Kilka lat później, po zdobyciu stypendium, rozpoczęła naukę na wydziale aktorskim w San Diego State College. W 1963 przeniosła się do Los Angeles i zaczęła ubiegać się o role. Jej pierwszą większą rolą była postać Jeri w komedii „Roztańczone lato” (1965). W 1975 zdobyła Złoty Glob dla najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu za rolę Constance de Bonancieux w filmie „Trzej muszkieterowie”. W 1996 otrzymała własną gwiazdę w Alei Gwiazd w Los Angeles.

MARZEC 2023

Lance Reddick

Amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Karierę rozpoczął w 1993 roku na Broadwayu. Trzy lata później zadebiutował na ekranie w serialu „Oblicza Nowego Jorku”. Największe uznanie zdobył za rolę Cedrica Danielsa w serialu „Prawo ulicy” (The Wire). Grał tez w takich serialach jak „Oz”, „CSI: Kryminalne zagadki Miami”, „Wzór” i „Bosch”. Występował w filmach („Oldboy. Zemsta jest cierpliwa”, „Świat w płomieniach”, „John Wick”. Podkładał głos w grach; m.in. Destiny, Horizon Zero Dawn i Horizon Forbidden West. Wayne Shorter Jeden z najwybitniejszych amerykańskich kompozytorów i saksofonistów jazzowych. Shorter nagrał dziesiątki albumów, pojawił się gościnnie na płytach innych wykonawców. Po ukończeniu New York University w 1956 spędził dwa lata w armii, gdzie przez krótki czas grał z Horace’em Silverem. Po odejściu z armii grywał z Maynardem Fergusonem. W 1959 Shorter przyłączył się do zespołu Art Blakey and the Jazz Messengers. Pozostał z Blakeyem przez pięć lat, aż w końcu został dyrektorem muzycznym tej grupy. Przez sześć lat, od roku 1964, współpracował z Milesem Davisem.

Paweł Śpiewak

Socjolog i historyk idei, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta, poseł na Sejm V kadencji, w latach 2011-20 dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. W 1973 ukończył studia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Związany ze środowiskiem „Więzi”. W 1984 uzyskał stopień doktora, w 2000 został doktorem habilitowanym nauk humanistycznych. Zajmował stanowiska profesorskie na UW i UWM. Wykładał również w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia i Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego. Członek Collegium Invisibile. W wyborach w 2005 uzyskał mandat posła na Sejm V kadencji w okręgu warszawskim (kandydował jako bezpartyjny z listy Platformy Obywatelskiej). W październiku 2011 otrzymał nominację na stanowisko dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego. Pełnienie tej funckji zakończył 31 grudnia 2020 roku.

Janusz Weiss

Dziennikarz, artysta kabaretowy, prezenter radiowy i telewizyjny. Karierę sceniczną rozpoczął od występów w kabarecie Abakus, który w 1967 stworzył m.in. z Magdą Umer, Andrzejem Woyciechowskim i Krzysztofem Knittlem. Kilka miesięcy później razem z Jackiem Kleyffem założył grupę kabaretową Salon Niezależnych. W drugiej połowie lat 70. był konferansjerem scenicznym, a w TVP prowadził program rozrywkowy „Telewizyjny Ekran Młodych”. W 1990 razem z Andrzejem Woyciechowskim współtworzył Radio Zet, a w latach 1990-2011 prowadził audycję „Dzwonię do Pani, Pana”. W 1993 nawiązał współpracę z Telewizją Polską, dla której prowadził teleturnieje „Miliard w rozumie”, „Złoty interes” i „3 na 6”. W 2011 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Piotr Wysocki, aktor (fot. Jan Niewada-Wysocki/Facebook)

Piotr Wysocki

Aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W latach 1964-69 występował w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. W latach 1969-2001 był aktorem Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Widzowie zapamiętali go też z ról w „Czterech Pancernych i Psie”, „Karierze Nikodema Dyzmy” czy „Chopinie. Pragnieniu Miłości” oraz za rolę w „Popiołach”, gdzie wcielił się księcia Jana Gintułta. Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jerzy Chmiel. Honorowy obywatel Włodawy (fot. Sławek/Wikipedia)

KWIECIEŃ 2023

Harry Belafonte

Amerykański piosenkarz, aktor filmowy, teatralny i telewizyjny oraz aktywista społeczny odznaczony w 1994 Narodowym Medalem Sztuk. W 2022 wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Był pierwszym Afroamerykaninem zdobywcą nagród Emmy. W 1985 był autorem pomysłu na nagranie utworu „We Are the World”. Znany z walki o prawa człowieka, w 1987 został mianowany ambasadorem dobrej woli UNICEF.

Jerzy Chmiel

Honorowy obywatel Włodawy. Był współtwórcą znanego festiwalu „Poleskie Lato z Folklorem”, który odbywa się do dziś. Jerzy Chmiel przez wiele lat sprawował funkcję przewodniczącego polskiej sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Przez niemal całe swoje życie zaangażowany był bez reszty w propagowanie muzyki, tańca i tradycji polskiego folkloru oraz ochronę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Honorowe obywatelstwo Włodawy otrzymał w 1995 roku.

Mary Quant

Brytyjska projektantka mody uważana za twórczynię minispódniczki. Studiowała rysunek na Goldsmiths College of Art. W 1955 otworzyła wraz z mężem butik „Bazaar” przy Kings Road w Londynie. Stworzony przez Quant około 1958 projekt spódniczki mini i wizerunek noszącej jej kobiety, został spopularyzowany dzięki modelce Twiggy. W 1966 otrzymała Order Imperium Brytyjskiego. Na ceremonii odznaczenia w Pałacu Buckingham pojawiła się w minispódniczce. W 2015 od królowej Elżbiety II otrzymała tytuł Damy. W 2023 została uhonorowana przez króla Karola III Orderem Towarzyszy Honoru, czyli najwyższym odznaczeniem w Wielkiej Brytanii za zasługi dla mody.

Jacek Solarz

Lekarz i były dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie, a następnie szef chełmskiego szpitala. Był też dyrektorem szpitala im. Jana Bożego w Lublinie a także przewodniczącym Konwentu Lubelskich Szpitali. Przez wiele lat współpracował z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie (obecnie PANS), pomagając przy tworzeniu instytutu medycznego i uruchomieniu tam kierunku pielęgniarskiego

Jacek Solarz. Lekarz i były dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie (fot. Jack de Nils/Wikipedia)

Ryszard Sitkowski

Znakomity, wszechstronny i świetny technicznie pięściarz Avii Świdnik. W świdnickim klubie spędził 14 lat. Występował w wagach średniej i półciężkiej. Stoczył 226 walk, z których przegrał tylko 38 i 8 zremisował. Dwukrotnie w latach 1970 i 71 był wicemistrzem Polski, a w 1973 roku zdobył brązowy medal. Dziewięć razy z rzędu wywalczył mistrzostwo okręgu. Czterokrotnie reprezentował Polskę w meczach międzynarodowych, trzy razy z NRD i raz z RFN.

Jerry Springer

Amerykański dziennikarz, polityk, aktor i muzyk, od 1 stycznia 1977 do 1 stycznia 1978 z ramienia Partii Demokratycznej 56. burmistrz miasta Cincinnati, prowadzący telewizyjny talk-show „Potyczki Jerry’ego Springera”. W 1965 zrobił licencjat z politologii na Uniwersytecie Tulane’a, a trzy lata później otrzymał tytuł doktora prawa na Northwestern University. W 1970 wystartował w wyborach do Kongresu z ramienia Demokratów. Zdobył 45 proc. głosów, ale kotrkandydata nie pokonał. Karierę w mediach zaczął, kiedy był jeszcze burmistrzem Cincinnati. W lokalnej stacji radiowej brał udział w audycji „The Springer Memorandum”, gdzie wygłaszał swoje komentarze. Miejscowy oddział telewizji NBC zatrudnił go jako reportera i komentatora politycznego. We wrześniu 1991 zadebiutował program „Potyczki Jerry’ego Springera”.

Ryszard Sitkowski, pięściarz Avii Świdnik (fot. Jack de Nils/Wikipedia)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pluszak lekiem na całe zło? Lubelscy studenci organizują wyjątkowy turniej
Pollub Misia
26 kwietnia 2025, 9:00

Pluszak lekiem na całe zło? Lubelscy studenci organizują wyjątkowy turniej

„Pollub Misia” to cykliczna akcja, której celem jest promocja aktywnego stylu życia, ale przede wszystkim wsparcie dla najmłodszych w trudnych chwilach. Zabawki trafią do radiowozów, karetek i wozów strażackich.

Miał gdzieś dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Złapali go z łysą oponą i pod wpływem

Miał gdzieś dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Złapali go z łysą oponą i pod wpływem

W ciągu czterech dni został złapany dwa razy przez policjantów za jazdę pod wpływem alkoholu. Jakby tego było mało, 36-latek posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz nie pojeździ, bo najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Grill w Świdniku czeka na majówkę

Świdnik zaprasza na grilla

Było wysypisko, a teraz jest zagospodarowany plac rekreacji z grillem. To nowa atrakcja dla mieszkańców Świdnika.

Stracony w Niemczech volkswagen nie wjechał na Białoruś

Stracony w Niemczech volkswagen nie wjechał na Białoruś

Funkcjonariusze NOSG zakazali dalszej podróży kierowcy volkswagena. Jak się okazało, auto było poszukiwane.

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak w rozmowie z Radiem Lublin zapowiada szybkie wsparcie finansowe dla poszkodowanych. Straty w niektórych miejscach sięgają 100%.

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu, a jego pielęgnacja wymaga odpowiednich narzędzi. Posiadanie własnej kosiarki spalinowej to inwestycja, która zwraca się w postaci oszczędności czasu i energii. Nowoczesne kosiarki spalinowe oferują znacznie więcej niż tylko podstawowe koszenie – wyposażone są w systemy napędowe, regulację wysokości cięcia oraz pojemne kosze na trawę. Dzięki nim możesz cieszyć się pięknie przystrzyżonym trawnikiem bez nadmiernego wysiłku, a zróżnicowane modele pozwalają dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb każdego ogrodu.

Marta Wcisło przed sądem w Opolu Lubelskim

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Sąd utrzymał w mocy wyrok dla Adama H.

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy wyrok skazujący 56-latka na pół roku więzienia w zawieszeniu na rok.

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Z roku na rok rośnie nasza świadomość energetyczna. Coraz więcej osób zadaje sobie pytania: co zużywa najwięcej prądu w domu, jak obniżyć rachunki i jednocześnie działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Okazuje się, że wiele popularnych sprzętów AGD i RTV może odpowiadać za lwią część zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Warto wiedzieć, które z nich są najbardziej energochłonne – i jak je obsługiwać, by oszczędzać nie tylko prąd, ale i pieniądze.

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Masz samochód? Pamiętaj o badaniu technicznym – bez niego auto nie powinno być użytkowane. Zgodnie z zaleceniami wymieniaj oleje i filtry, kontroluj stan poszczególnych układów – szczególnie napędowego i hamulcowego. Co jeszcze jest twoim obowiązkiem? Musisz posiadać polisę OC! Dlaczego trzeba ją wykupić i co daje?

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordzista winien 818 milionów złotych, a statystyczny przedsiębiorca zalega już na ponad 34 tys. zł. ZUS ostrzega: sytuacja się pogarsza. Eksperci apelują o reformy.

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt
Koncert
24 kwietnia 2025, 18:00

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt

W najbliższy czwartek (24 kwietnia) lubelska Fabryka Kultury Zgrzyt zamieni się w świątynię mrozu i muzycznego mroku. Do Lublina zawita legendarna norweska formacja Taake, wspierana przez dwa znakomite supporty: Asagraum oraz Heimland. Szykuje się noc pełna surowych riffów, mrocznej atmosfery i hołdu dla klasyki gatunku.

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Sztuka, ekologia i wspólnota – te trzy wartości będą fundamentem nowego miejsca w Lublinie. Przy Hospicjum Dobrego Samarytanina już wkrótce zakwitnie Artystyczny Ogród Społeczny.

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?
film

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy ks. prof. dr. hab. Mirosława Sitarza z Instytutu Prawa Kanonicznego KUL. W szczerej rozmowie komentuje śmierć papieża Franciszka, wyjaśnia zasady wyboru nowego papieża i analizuje przyszłość Kościoła w kontekście wyzwań współczesnego świata.

W pierwszym spotkaniu Bogdanka LUK Lublin pokonała mistrza Polski na jego terenie 3:1

Bogdanka LUK Lublin zagra z Jastrzębskim Węglem

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Pierwszy gwizdek o godzinie 20.30

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek nie raz udowodnił, że jego serce bije mocno dla tych, którzy szukają nadziei, edukacji i duchowego wsparcia – niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Doskonałym tego przykładem są jego więzi z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium