Senamiestis to jedna z najpiękniejszych starówek Europy. Na Litwę warto wybrać się jednak nie tylko dla jej stolicy, Wilna. Podpowiadamy, jak zaplanować podróż i o czym pamiętać, zanim przekroczymy polsko-litewską granicę.
Serce kultury litewskiej bije szczególnie mocno w Wilnie, mieście stosunkowo młodym, pełnym wspaniałych rezydencji i mieszczańskich kamienic. Podczas wycieczki nie powinniśmy także pominąć Kowna, drugiego co do wielkości miasta tego kraju. Na Litwie trzeba zobaczyć także Górę Krzyży, senne i spokojne Kiejdany czy Kierniów.
Wjazd
Jadąc na Litwę, potrzebujemy jedynie dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego. W przypadku wyjazdu, którego długość nie przekracza trzech miesięcy, Polakom, tak jak wszystkim obywatelom Unii Europejskiej, przysługuje prawo pobytu na Litwie bez żadnych dodatkowych warunków i formalności.
Bez ograniczeń
Zgodnie z regulacjami unijnymi obywatele polscy wjeżdżający i wyjeżdżający z terytorium Litwy nie podlegają żadnym ograniczeniom dotyczącym ilości zakupionych i przewożonych towarów. Jest tylko jeden warunek – przedmioty te muszą być przeznaczone do użytku osobistego, a ich ilość nie może przekraczać unijnych limitów wwozu i wywozu towarów.
W przypadku, gdy towary te przeznaczone są na sprzedaż lub przekroczymy limit, jesteśmy narażeni na ich konfiskatę i dodatkowe kary.
Ubezpieczenie zdrowotne
Polacy wjeżdżający na terytorium Litwy, którzy w kraju opłacają składki na NFZ, mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, w ramach tzw. Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ponieważ karta uprawnia tylko do podstawowej opieki wskazane jest wykupienie dodatkowego, indywidualnego ubezpieczenia, np. od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.
Drogi
Stan dróg będzie z pewnością miłym zaskoczeniem. Drogi na Litwie uchodzą za najlepsze wśród wszystkich krajów bałtyckich, są dobrej jakości, a ich sieć jest dobrze rozbudowana. Do tego ruch na drogach jest znacznie mniejszy, wzmaga się jedynie w weekendy i latem.
– Litwini uchodzą za kierowców ostrożnych i przestrzegających przepisów. Ze względu na wysokie kary pieniężne i mandaty, lepiej nie przekraczać dozwolonej prędkości. Tym bardziej że litewska policja nakłada kary nawet za niewielkie przekroczenie prędkości – mówi Ramunas Vaskevicius, prezes Transit Card International Polska, firmy zajmującej się kompleksową obsługą przewoźników jeżdżących na Wschód.
Źródło: Tekst został opracowany na podstawie informacji uzyskanych od firmy Transit Card International oraz poradnika Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Polak za granicą”
Ważne dla kierowców
• Od 10 listopada do 1 kwietnia należy używać opon zimowych
• Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi jest wyższa niż w Polsce i wynosi 0,4 promila. Ale u kierowców z mniejszym stażem niż dwa lata oraz kierowców samochodów ciężarowych i autobusów limit ten jest mniejszy i wynosi 0,2 promila
• Dozwolona prędkość pojazdów osobowych na terenie zabudowanym wynosi: 50 km/h, poza terenem zabudowanym 70–90 km/h, na autostradzie 130
(od 1 listopada do 1 kwietnia – 110 km/h).
Waluta
Walutą obowiązującą na Litwie jest lit (LTL), który dzieli się na 100 centów.