Polskie obywatelstwo, wykształcenie wyższe pedagogiczne wraz z kursem dramy - to tylko niektóre wymagania, jakie stawia Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Komu? Osobie, która chciałaby, na co dzień wcielać się w postać Koziołka Matołka.
O tym, że nie jest to zwykła posada nikogo przekonywać nie trzeba. "Animator kultury" - bo tak fachowo określono to stanowisko - ma, na co dzień wcielać się w sympatyczną postać, oprowadzać wycieczki po centrum bajki, oraz, jak przystało na tego znanego bohatera, podróżować po świecie m.in. na targi turystyczne. Stąd mile widziana będzie również znajomość języka obcego.
Jak precyzuje na swoich stronach internetowych Europejskie Centrum Bajki kandydat musi udokumentować doświadczenie w pracy pedagogicznej oraz wykazywać się zdolnościami animacyjnymi. Nie dziwi też obowiązkowa znajomość takich lektur jak "Przygody Koziołka Matołka" oraz "Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki".
- Nasi goście często podpytują o przygody Matołka, więc dobrze byłoby, aby bohater je znał, to jest niezbędne minimum. W trakcie pracy sugerujemy dodatkową literaturę - powiedziała dyrektor Europejskiego Centrum Bajki Karolina Kępczyk.
Wśród dodatkowych wymogów wymieniono także "doświadczenie w pracy artystycznej, dobrą organizację pracy, rzetelność i odpowiedzialność, kreatywność i odporność na stres".
Jak zapewnia Kępczyk, płeć kandydata nie ma znaczenia. "Z doświadczenia kilkuletniego wiemy jednak, że do tej roli zgłasza się do nas więcej panów niż pań, lepiej czują się w tej roli. Kobiety częściej zgłaszają się do roli przewodniczek wystawy +Bajkowy Świat+ i wcielają się w postaci księżniczek, czerwonych kapturków, czy elfów" - dodała.
Termin nadsyłania CV upływa już 30 czerwca, więc każdy "Koziołek Mądra Głowa" ma dość krótki czas na wyprawę po oryginalne zajęcie.
Odtwórca roli Koziołka Matołka na początek może liczyć na umowę-zlecenie. Wynagrodzenie będzie ustalane na podstawie indywidualnych predyspozycji i przygotowania do roli.
Dla tych, którzy już decyzje podjęli krótka wzmianka jak do Pacanowa dotrzeć: miejscowość leży w powiecie buskim w województwie świętokrzyskim na skrzyżowaniu dwóch ważnych dróg krajowych Kielce -Tarnów i Kraków - Sandomierz. Od 2010 roku działa tam Europejskie Centrum Bajki, które rok temu przyciągnęło ponad 156 tys. turystów, nie tylko najmłodszych. Jak można przeczytać na stronie internetowej instytucji "wizyta w Europejskim Centrum Bajki to prawdziwa podróż w krainę marzeń i snów. To niepowtarzalne miejsce, które inspiruje do sięgania po literaturę oraz służy pielęgnowaniu pozytywnych wartości wśród dzieci, ale także i dorosłych".
No i w Pacanowie kozy kują...