Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

23 marca 2025 r.
20:21

Ziemniaczany problem na Białorusi. Łukaszenka szuka winnych

Autor: Zdjęcie autora TAVI
(fot. Pixabay/Zdjęcie ilustracyjne)

- Trzeba wyrzucić tych wszystkich kierowników do diabła. Nie możemy wyprodukować wystarczającej ilości ziemniaków! Piszą do mnie niektórzy, że ziemniaki są złe, a importowane lepsze niż nasze - Aleksandr Łukaszenka wpadł w szał na jednym ze spotkań w Białorusi. Ziemniaki spędzają sen z oczu satrapy z Mińska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Białorusini i Białoruś od lat kojarzona jest z ziemniakami. Stereotyp ten pojawia się tak często, że trudno go ignorować. I rzeczywiście, potrawy ziemniaczane są tam niezwykle popularne. Draniki (placki ziemniaczane), babka ziemniaczana, kołduny – to dania, które zna prawie każdy mieszkaniec Białorusi, a i za granicą cieszą się uznaniem.

Kto by pomyślał, że nadejdą czasy, gdy ten podstawowy produkt stanie się niemal dobrem luksusowym? Według oficjalnych danych ceny ziemniaków na Białorusi wzrosły o 10 procent, a według komentarzy obywateli nawet o 50 proc. Do tego dochodzą problemy z ich produkcją i przechowywaniem. Czy nadszedł moment, w którym stereotypowa „kraina ziemniaka” naprawdę zaczyna mieć problem z własną bulwą (бульба, czyli ziemniak).

Na jednym z niedawnych spotkań Aleksandr Łukaszenka dał do zrozumienia, że nie ma czasu czytać długich raportów i wezwał urzędników do działania. Zapytał się ich – retoryczne – czy wykonali jego polecenie dotyczące utworzenia rezerw żywnościowych, które miały zapewnić obywatelom krajowe warzywa i owoce w okresie zimowo-wiosennym. - Ludzi powinno być stać na podstawowe warzywa i owoce - kapustę, cebulę, ziemniaki, marchewkę czy jabłka. Wykonaliście moje polecenie dotyczące funduszy stabilizacyjnych i zapewniliście ludności żywność w tym przejściowym okresiezimowym? Nie wykonaliście – i poniesiecie za to odpowiedzialność! - grzmiał Aleksandr Łukaszenka.

Później dodał z rozczarowaniem, że zlecenia do przechowywania wcześniej zostały rozdane, ale jak zauważył nie zostały one wykonane. - Okazuje się, że nie mamy ziemniaków! Jak bardzo podrożały ziemniaki? 8 proc. to tylko w tym roku! Więc nie możemy wyprodukować wystarczającej ilości ziemniaków, przechować ich w piwnicy i potem sprzedać ludziom!? Trzeba wyrzucić tych wszystkich kierowników do diabła. Nie możemy wyprodukować wystarczającej ilości ziemniaków! Ceny na ziemniaki w ciągu dwóch miesięcy wzrosły o 10 proc. ! - mówił Łukaszenka.

Według niego krajowe odmiany ziemniaków nie są gorsze od importowanych, ale kluczowe jest ich przechowywanie w odpowiednich warunkach. Jako przykład podał swoje własne gospodarstwo, gdzie ziemniaki przechowuje się w zwykłym magazynie, lecz zgodnie z wymaganiami.

Łukaszenka skrytykował też system regulacji, w którym bardziej opłaca się importować towar niż produkować go na miejscu. Według niego rodzi to pytania o możliwy wątek korupcyjny. - Piszą do mnie niektórzy, że ziemniaki są złe, a importowane lepsze niż nasze. Dlaczego są lepsze? Źle się przechowują? Przecież ostrzegałem was w zeszłym roku, jak trzeba je przechowywać... Okazuje się, że powstał system gdzie korzystniej jest kupować importowane niż swoje. Udowodnijcie mi, że wam nic nie zapłacili, że nie dał wam nikt łapówki. Oczywiście, nie zamierzam was oskarżać o to, że przyjęliście za to łapówki, ale, wybaczcie, to budzi podejrzenia. Być może ziemniaki nie obalą reżimu Łukaszenki, ale mogą solidnie podkopać autorytet satrapy z Mińska. 

 

 

  

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK
23 kwietnia 2025, 19:00

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza 23–24 kwietnia na cykl „Na Scenie... za Sceną...”. Przez dwa kolejne wieczory zaprezentowane zostaną dwa poruszające monodramy, w których wystąpią znakomici aktorzy: Anna Seniuk oraz Michał Piela.

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych
PROJEKT

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych

Ministerstwo Sprawiedliwości zgłosiło do prac rządu projekt zmian kodeksu karnego, które mają skuteczniej chronić funkcjonariuszy publicznych, ratowników medycznych i obywateli niosących pomoc

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur
koncert
16 kwietnia 2025, 20:00

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur

16 kwietnia w lubelskim Centrum Spotkania Kultur wystąpi kanadyjski wokalista Matt Dusk. Artysta zdobył międzynarodową sławę dzięki wyjątkowemu głosowi i umiejętności łączenia tradycyjnego jazzu z nowoczesnymi brzmieniami.

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)
GRAMY
film

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)

Seria gier Metro ma już 15 lat. Z tej okazji jej twórcy – ukraińskie studio 4A Games – mają niespodziankę dla graczy, czyli grę Metro 2233 Redux do odebrania za darmo.

Alkohol plus traktor. Dwie osoby trafiły do szpitala

Alkohol plus traktor. Dwie osoby trafiły do szpitala

62-letni traktorzysta miał ponad 2 promile alkoholu i doprowadził do kolizji z samochodem. Na miejscu interweniował śmigłowiec LPR, a dwie osoby trafiły do szpitala.

Spotkania muzyczne. „Gdzie poezja łączy się z muzyką”
Nasz patronat
23 kwietnia 2025, 19:00

Spotkania muzyczne. „Gdzie poezja łączy się z muzyką”

Przed nami spotkania poświęcone roli słowa w muzyce. „Gdzie poezja łączy się z muzyką” to cykl spotkań z artystami z różnych kręgów polskiej sceny muzycznej, piszącymi teksty do utworów muzycznych.

Podpisanie umowy w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie na dofinansowanie na rozwój infrastruktury dydaktycznej PANS w Chełmie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021–2027.

PANS z unijnym wsparciem na rozwój laboratoriów

Nowoczesne laboratoria i sprzęt dydaktyczny. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie zyskała dofinansowanie na rozwój swojej infrastruktury dydaktycznej.

Umowa między Portem Lotniczym Lublin a firmą Welcome Airport Services została podpisana w poniedziałek, 14 kwietnia

Port Lotniczy Lublin ma operatora cargo

Lubelskie lotnisko rozwija segment cargo. Pod koniec minionego roku został otwarty budynek magazynowo-przeładunkowy, a teraz podpisano umowę z firmą Welcome Airport Services.

Międzyrzec Podlaski: Zderzenie dwóch aut osobowych i ciężarówki

Międzyrzec Podlaski: Zderzenie dwóch aut osobowych i ciężarówki

O godzinie 17.30 w Międzyrzecu Podlaskim zderzyły się dwa auta osobowe i samochód ciężarowy. Jeden pas ruchu DK2 jest zablokowany, a policja kieruje ruchem wahadłowo.

Sadowa to osiedlowa ulica prowadząca w stronę Pszczelej, garaży oraz SP nr 11

Niedługo remont Sadowej. Plany sa, wykonawca już wybrany

Ulica Sadowa to dzisiaj najgorsza pod względem jakości nawierzchni ulica na puławskim osiedlu Niwa oraz jedna z najgorszych w całym mieście. Tuż po więtach rozpocvznie się remont.

10. edycja Lubelskiego Dnia IT

Lubelski Dzień IT: Politechnika Lubelska zaprasza na targi pracy

Biuro Karier Politechniki Lubelskiej we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki. Wydarzenie zapraszają na 12. już edycję Lubelskiego Dnia IT.

Kajetan Kalinowski to bokser pochodzący z Lublina i jedna z gwiazd krajowego pięściarstwa

Kajetan Kalinowski w wielkim stylu pokonał Rafała Dudka

Impreza odbywająca się w Nowym Sączu była naznaczona przede wszystkim pojedynkiem Kajetana Kalinowskiego z Rafałem Dudkiem. Dla obu zawodników był to rewanż za pojedynek sprzed pół roku, kiedy w Żukowie lublinianin pokonał doświadczonego przeciwnika na punkty.

Kobiety, idźcie na wybory. Posłanki namawiały do głosowania

Kobiety, idźcie na wybory. Posłanki namawiały do głosowania

Posłanki Koalicji Obywatelskiej odwiedziły województwo lubelskie i zachęcały kobiety do udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Dom Kultury „Kolejarz” przy ul. Kunickiego w Lublinie

Kiedy Teatr Andersena zacznie działać w nowej siedzibie?

Radni PiS pytali o losy Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie i obietnice związane z Domem Kolejarza. A miasto tłumaczy decyzje inwestycyjne i zapewnia, że instytucja zyska docelową siedzibę w nowym centrum kultury.

Rekord: 130 uczestników w konkursie recytatorskim w Lublinie

Rekord: 130 uczestników w konkursie recytatorskim w Lublinie

Sztuka recytacji: w piątek w Szkole Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej dzieci i młodzież stanęły do rywalizacji w konkursie recytatorskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium